O zdrowiu

aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne - czy są bezpieczne dla naszych zębów?

Białe, zdrowe i proste zęby to marzenie każdego z nas. Wszyscy, którzy dysponują odpowiednimi środkami finansowymi mogą wyprostować krzywe zęby i pozbyć się kompleksów. Proste zęby są ważne nie tylko ze względów estetycznych: wady zgryzu mogą wywołać wiele schorzeń, choroby przyzębia oraz zaburzenia  w stawach skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo źle rozmieszczone zęby trudniej czyścić, co powoduje odkładanie się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego.

 

Jeśli podejrzewamy, że potrzebne nam jest leczenie ortodontyczne, powinniśmy wybrać się do gabinetu stomatologicznego (np. Codzienna Stomatologia) i poradzić się specjalisty. Kiedy nasza teoria zostanie potwierdzona, będzie to oznaczać, że na nasze zęby zostanie nałożony aparat ortodontyczny.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów, ale ogólnie dzieli się je na aparaty stałe i ruchome. Typ zastosowanego aparatu ortodontycznego zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta i higieny.

Większość osób, którym zalecono noszenie aparatu ortodontycznego, na pewno odczuwa niepewność co do bezpieczeństwa zastosowania tego typu leczenia. Żeby wyjaśnić wszystkie niejasności najlepiej porozmawiać o wadach i zaletach aparatów z ortodontą.Aparatów ortodontycznych na pewno nie mogą nosić osoby, które cierpią na choroby obniżające odporność organizmu (np. białaczka), osoby z zaburzeniami hormonalnymi i niewyrównaną cukrzycą. Dopiero po ustabilizowaniu poziomu hormonów i cukru można podjąć leczenie ortodontyczne. Aparatu nie można założyć również osobom z dużymi brakami w uzębieniu oraz z poważnymi chorobami przyzębia. Wszelkie choroby i zapalenia jamy ustnej muszą zostać zlikwidowane przed założeniem aparatu.

 

Proste leczenie można przeprowadzić za pomocą aparatu ruchomego. Jest on wygodny, estetyczny i higieniczny. Można go wyjąć w każdej chwili, np. przed posiłkiem.Jednak często bywa tak, że zęby należy ustawić dokładniej i potrzebny będzie wtedy aparat stały. Składa się on z zamków przyklejanych tymczasowo do zębów. Wtedy też pojawiają się największe obawy, czy ten typ leczenia jest na pewno bezpieczny.

Jak większość działań medycznych, również leczenie ortodontyczne może nieść ze sobą mniejsze lub większe ryzyko powikłań. Leczenie na żywym organizmie może być skomplikowane nawet dla wieloletnich specjalistów, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać wszystkich zaleceń ortodonty co do użytkowania i czyszczenia aparatu. Najbardziej powszechnym niebezpieczeństwem jest próchnica zębów po leczeniu aparatem stałym. Niestety w takich przypadkach wina leży wyłącznie po stronie pacjenta, który nieodpowiednio dbał o higienę zębów. Kolejnym powikłaniem może być nie wyleczenie wady zgryzu lub wystąpienie innej wady na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia. Wynika to z braku właściwego przygotowania osoby, która je prowadziła. Jednym z powikłań jakie niesie leczenie ortodontyczne może być również częściowy lub całkowity zanik korzenia lub korzeni zębów, po lub w trakcie leczenia. Wynika to raczej z indywidualnych skłonności danego pacjenta, dlatego nie warto doszukiwać się w tym przypadku czyjejś winy.

Jak widać istnieje ryzyko pewnych powikłań w wyniku leczenia ortodontycznego. Jednak najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie ich jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, a co najważniejsze odpowiedni wybór jego samego. Jeśli wybierzemy profesjonalistę z długoletnim doświadczeniem (np. z gabinetu Codzienna Stomatologia) oraz polecanego przez znajomych lub naszego stomatologa, to nie musimy się martwić o bezpieczeństwo własnej jamy ustnej.

Reklama