O zdrowiu

Choroby intymne

Choroby intymne

W dobie AIDS jakbyśmy zapomnieli, że chorób przenoszonych drogą płciową jest wiele, zbyt wiele. Niejednokrotnie lekceważymy pewne objawy, które po pewnym czasie okazują się bardzo ciężkim i niebezpiecznym schorzeniem.

Wcześniej przedstawialiśmy już informację o chorobach przenoszonych drogą płciową i pisaliśmy już o grzybicy penisa. Dzisiaj drobne uzupełnienie i rozszerzenie tych informacji, czyli więcej o syfilisie, rzeżączce i ...opryszczce.

 

Syfilis czyli popularna kiła

Syfilis zwany często średniowiecznym zabójcą nadal żyje i ma się dobrze. Mimo że jego występowanie maleje w USA, to w Europie znajduje coraz szerszy krąg swoich ofiar.

Pierwszym symptomem syfilisu jest bolesne owrzodzenie, które rozwija się 1-13 tygodni po zakażeniu. Owrzodzenie rozwija się w miejscu wniknięcia bakterii do organizmu - penis, srom, odbyt, usta, jama ustna, palce - przenosi się bardzo prosto - ze skóry na skórę. Następnie rozwija się wsypka lub odbarwione plamki, objawy jak przy przeziębieniu, i ewentualnie utrata wagi lub włosów. Po okresie kilku lat, w czasie których nie musi być żadnych więcej objawów i zanim powstaną guzy, bakteria może spowodować naprawdę poważne zmiany w mózgu, ślepotę, problemy neurologiczne, chorobę psychiczną, głuchotę, choroby serca, itp. U niektórych chorych na syfilis nie występują te konsekwencje. Jednak zamiast czekać na to czy pojawią się jakieś skutki czy tez nie, lepiej w odpowiednim czasie poddać się leczeniu. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków. Prezerwatywy mogą pomóc w zapobieganiu zarażenia się chorobą, trzeba jednak pamiętać, że nie są one do końca skuteczne, gdyż bakteria, jak wcześniej wspominaliśmy przenosi się również przez skórę.

 

Rzeżączka

Rzeżączka jest najczęstszą i chyba najstarszą chorobą weneryczną, która z każdym rokiem rozprzestrzenia się bardziej. Może ona zaatakować cewkę moczową, genitalia, odbyt, oczy, jamę ustną i gardło, prowadząc do zapalenia narządów miednicy mniejszej, ciąży pozamacicznej, problemów z menstruacją, infekcji oczu, zapaleń i infekcji. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Osiem na 10 kobiet nie miewa żadnych objawów, przynajmniej tych początkowych. Choroba jest niebezpieczna także dla mężczyzn, u których powodować może choroby prostaty, bezpłodność, zapalenie jąder, rany cewki moczowej. Jeden na 10 mężczyzn nie wykazuje żadnych objawów. I tak spokojnie możemy sobie przekazywać chorobę dalej, nie będąc nawet tego świadomi.

Leczenie rzeżączki jest bardzo łatwe. Wystarczy pewna doza antybiotyku, a następnie przykry okres abstynencji. Najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia jest używanie prezerwatywy.

 

Opryszczka

Generalnie można powiedzieć, że co dziesiąty z nas jest zarażony wirusem opryszczki, przy czym większość nie wykazuje żadnych symptomów. Pierwszą oznaką infekcji jest zaczerwienienie i uczucie swędzenia w miejscu, gdzie wirus miał kontakt ze skórą. Około 2-20 dni później, zaczynają rozwijać się pęcherze - najpierw małe piekące, następnie wrzody z płynem. Wysychają i stają się strupami, po około 3 tygodniach znikają. Od tego czasu, w zależności od stanu twojego systemu odpornościowego mogą, ale nie muszą wystąpić nawroty, którym towarzyszy gorączka, spuchnięte gruczoły i ból w zainfekowanej okolicy. Nawet jeżeli objawy te pojawiają się kilkukrotnie zawsze ustąpią samoczynnie. Wirus jednak zostanie z tobą przez całe życie.

Wirus przenosi się zazwyczaj przez kontakt z płynem pochodzącym z owrzodzeń a żołędziem, wnętrzem jamy ustnej, cewką moczową, pochwą lub odbytem. Niestety nigdy nie ma pewności czy u partnera nie czai się gdzieś owrzodzenie. Osoba zarażona może przekazywać wirus również w okresach, kiedy owrzodzenia ustępują. Wirus może łatwo przedostać się przez skórę bez twojej wiedzy.

Teoretycznie istnieją dwa rodzaje opryszczki - ustna i genitalna, ale podział ten w praktyce właściwie nic nie oznacza. Nie licz więc na to, że całując kogoś, kto ma opryszczkę jamy ustnej nie zarazisz się genitalną i odwrotnie.