O zdrowiu

Choroby, które wpływają na życie seksualne

Choroby, które wpływają na życie seksualne

Życie seksualne człowieka nie jest niezależne. Bardzo często zostaje zaburzone przez choroby, których nikt z tym nie wiąże. A jednak nasz organizm to struktura oddziałująca na siebie w każdej chwili naszego życia. Czynniki organiczne są przyczyną około 60-70 % typowych i najczęściej spotykanych zaburzeń seksualnych (impotencja, dyspareunia).

 

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń seksualnych należą:

Zaburzenia hormonalne

Androgeny wpływają na poziom libido i na wrażliwość stref erogennych, ogólną aktywność seksualną; wykazana jest korelacja pomiędzy niskim poziomem testosteronu a impotencją. Choroby, które mogą powodować zaburzenia hormonalne to: hypogonadyzm, nadczynność lub niedoczynność tarczycy (obniżenie libido, impotencja, anorgazmia), nadczynność tarczycy (impotencja i zmiana libido), choroby kory nadnerczy, przysadki mózgowej, gonad, a także zespoły stresowe.

Cukrzyca

To przewlekła choroba metaboliczna, wiążąca się z rozwojem zaburzeń seksualnych wieloobjawowych; u kobiet występuje mniejsze zwilżenie pochwy, co utrudnia współżycie seksualne, zaś u mężczyzn cukrzyca może prowadzić do impotencji, upośledzenia czucia członka, zmięknięcia trzonu członka, utraty libido, zaburzeń wytrysku oraz spermatogenezy.

Choroby układu krążenia

Zawały serca, wady zastawek, choroby tętnic, nadciśnienie tętnicze itp. Przyczyny zaburzeń seksualnych w tych chorobach są z reguły złożone i nakładają się na siebie (psychogenne, naczyniopochodne, wpływ leczenia farmakologicznego, postawy partnerów). W następstwie tych chorób mogą się pojawić: spadek libido, impotencja, spadek aktywności seksualnej, lęk przed stosunkiem (koitofobia), pomimo tego, że niezwykle rzadko istnieją medyczne przeciwwskazania dotyczące współżycia.

Urazy rdzenia kręgowego

Większość przypadków dotyczy mężczyzn w wieku najwyższej aktywności seksualnej. W zależności od typu i lokalizacji urazu impotencja dotyczy od 8 do 100 % ogółu pacjentów (niezwykle istotne jest postawienie właściwej diagnozy), zaburzenia wytrysku od 80 do 97 %. Mogą pojawić się także: obniżenie libido, wytryski bolesne, orgazmy anestetyczne, dyspareunia.

Uzależnienia

Stanowią wysoki poziom ryzyka zaburzeń seksualnych i należą do ich najczęściej spotykanych przyczyn. W przypadku uzależnienia od alkoholu zaburzenia seksualne występują u 50 do 85 % uzależnionych; najczęściej są to: impotencja, obniżenie albo zanik libido, wytrysku nasienia, anorgazmia. W odniesieniu do środków odurzających (narkotyków) zakres zaburzeń jest jeszcze większy i bardziej nasilony, dotyczy 85-93 % uzależnionych i obejmuje: obniżenie albo zanik libido, impotencję, anorgazmię, opóźnienie lub zanik wytrysku, promiskuityzm. Wypalanie 20-tu papierosów dziennie przez 25 lat prowadzi do impotencji u 3/4 palących. Nikotyna powoduje m.in.: zmiany naczyniowe w obszarze genitalnym, uszkodzenia ośrodków seksualnych w rdzeniu kręgowym, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia.

Zaburzenia oraz choroby psychiczne

Zaburzenia seksualne występują u większości pacjentów z rozpoznaniem zespołów nerwicowych, lękowych, depresyjnych, z zaburzeniami jedzenia, a także z innymi rozpoznaniami.

Inne zaburzenia i choroby, mogące w następstwie powodować problemy w życiu seksualnym: zaburzenia wrodzone (np. rozszczepienie kręgosłupa, wnętrostwo, stulejka), choroby neurologiczne, ginekologiczne, nowotworowe, choroby układu moczowo-płciowego, choroby przenoszone drogą płciową, alergiczne, układu oddechowego, krwi, metody sterowania płodnością, zaburzenia rdzenia kręgowego i przerost gruczołu krokowego.