Żyć Dobrze

Czy zdradę można wybaczyć

Czy zdradę można wybaczyć?

Zdrada jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć każdego, doświadczonego nią, człowieka. Najpierw budujemy zaufanie, a zdrada następuje w momencie, gdy osoba, której ufasz – zmienia zasady gry, niszczy związek emocjonalny stawiając siebie i swoje potrzeby na pierwszym miejscu.

 

W naszym społeczeństwie mamy kłopoty ze zrozumieniem pojęcia straty i smutku. Są to terminy pojmowane bardzo subiektywnie i nic w tym dziwnego. Zdajemy sobie sprawę, że gdy ktoś umiera doświadczamy straty i żalu, ale często nie rozpoznajemy innych form straty, których możemy doświadczyć w życiu. Stratą jest nie tylko śmierć bliskiej osoby ale również utrata wsparcia i związku emocjonalnego.

Straty mogą również obejmować te płaszczyzny naszego życia, które są mniej wymierne niż te odczuwalne wskutek zmian fizycznych, takie jak zaufanie. Kiedy ktoś zostaje zdradzony, traci zaufanie do tej osoby. Ufając drugiej osobie, jesteśmy przekonani o swoim bezpieczeństwie z jej strony. Zdrada powoduje stratę najważniejszego elementu, łączących partnerów relacji.

 

 

Czy zdradę można wybaczyć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To indywidualna decyzja każdego z nas. Dobrze jednak jest cała sytuacje dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji. Chodzi o to, żeby nasza decyzja nie miała w przyszłości negatywnego wpływu na dalsze życie.

Przed podjęciem decyzji warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Wiedza z nich pozyskana może ułatwić działanie, choć jak wiemy – nie wszystko jest czarne lub białe.

 

Oto kilka pytań, na które musisz poznać odpowiedzi. Oczywiście może ich być znacznie więcej, ale powinny stanowić podstawę.

1. Czy osoba, która cię zdradziła poczuła twój ból i próbuje zmienić swoje zachowanie?

2. Czy dana osoba chce przebaczenia? Czy zrozumiała, że było to złe i nie zamierza angażować się w to dalej?

3. Czy do zdrady doszło z przyczyny uzasadnionego gniewu, a osoba ta żałuje pochopnej decyzji? Czy w związku z tym można wykluczyć prawdopodobieństwo ponownej zdrady?

4. Jak długo ją znasz? Jest to typowe zachowanie czy też pojedynczy przypadek?

5. Czy rozmawiałeś z nią, a ona przyjęła pełną odpowiedzialność za swój czyn?

6. Czy było to zachowanie celowe związane z utratą wizji wspólnej przyszłości?

7. Co sprawia, że ten związek jest wart twojego przebaczenia?

8. Czy przebaczenie pozwoli ci żyć dalej bez żalu i czy widzisz potrzebę kontynuowania związku?

 

Może akurat te pytania ułatwią ci choć trochę podjęcie decyzji. Pamiętaj, że życie toczy się dalej, a faktów z przeszłości nie da się cofnąć.