Żyć Dobrze

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Wypadanie włosów u mężczyzn nie zawsze związane jest z wiekiem. Podobne problemy mają zarówno dojrzali mężczyźni jak i studenci. Zazwyczaj nie  znają oni  przyczyny  wypadania włosów, wskazując na zupełnie  inne np. : od słońca, od czapki, złe  kosmetyki, itp... Dlaczego więc tak wielu mężczyzn traci włosy we wczesnym wieku?

 Łysienie androgenowe to  najczęstszy rodzaj łysienia i jest ono uwarunkowane niestety genetycznie. Cierpią na nie tak kobiety jak i mężczyźni, choć mężczyźni o wiele częściej, stąd inna jego nazwa - łysienie typu męskiego.

 

Testosteron a problem łysienia

U większości mężczyzn łysieniu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju, za co odpowiedzialne są męskie hormony płciowe - androgeny, a konkretnie testosteron.

Negatywny wpływ androgenów na proces  utraty włosów  jest  bezdyskusyjny, a najlepszym a zarazem najciekawszym przykładem  jest  fakt,  że mężczyźni  kastrowani przed okresem dojrzewania płciowego nigdy nie łysieją.

Testosteron pod wpływem enzymu 5 alfa-reduktazy przekształca się w substancję - dihydrotestosteron, która niszczy mieszki włosowe, szczególnie na czubku głowy. Pod jej wpływem mieszki włosowe ulegają tak zwanej miniaturyzacji, w efekcie czego cykl włosowy skraca się, a włosy z normalnych stają się cienkie czyli meszkowe i  następnie całkowicie wypadają.  Od początku procesu  obserwuje się także konsekwentny zanik mieszków włosowych i osłabienie ich ukrwienia.

 

Objawy łysienia

Objawy łysienia prawie zawsze zaczynają się od okolic skroniowo-czołowych, następnie czupryna przerzedza się w obrębie szczytu głowy. Powstaje klasyczna łysina tzw. tonsura. Te ogniska mogą się połączyć i rozchodzić na boczne części głowy, doprowadzając do pełnej utraty włosów. Wyodrębniono kilka  typów łysienia u mężczyzn (tzw. skala Hamiltona): od zachowanego owłosienia skóry głowy, poprzez głębokie zakola aż do całkowitego zlania się ognisk z objęciem części bocznych.

Kiedy zaczynają łysieć chłopcy w wieku 16-18 lat proces wypadania włosów postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie dochodzi do widocznego wyłysienia  na szczycie  głowy. Gdy jednak proces  rozpoczyna  się  ok.  40  roku  życia  jest spora szansa, że zatrzyma  się  na zakolach.

 

Czy można coś z tym zrobić?

Aktualnie znanych jest coraz więcej technik pozwalających na wyhamowanie procesu wypadania włosów u mężczyzn. Terapia najczęściej opiera się na osłabianiu działania hormonu 5-alfa reduktazy, który jest odpowiedzialny z kolei za przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Ten ostatni jest głównym czynnikiem powodującym wypadanie włosów u mężczyzn. Przyczyną łysienia typu męskiego jest więc przede wszystkim hormon 5-alfa reduktaza. Im więcej jest go w organizmie, tym szybciej rozpoczyna się proces łysienia, stąd nawet bardzo młodzi ludzie mogą już zauważyć u siebie powstające zakola.

W przypadku łysienia typu męskiego można np. w Klinice Włosów Hair Lab  zrobić sobie częściowe uzupełnianie włosów. Do takiego działania wykorzystuje się specjalne implanty włosów z włosów naturalnych, które są osadzane na specjalnej siateczkowej bazie, która to z kolei wykonana jest z hipoalergicznych materiałów. Coraz bardziej popularna staje się również metoda „bondingu", która wyróżnia się tym, że implanty włosów są przymocowywane na stałe do skóry głowy na okres od 3 do 5 tygodni.

Z jednej strony łysina, przez niektórych traktowana nawet jak fetysz, z drugiej zaś leczenie, jeśli mamy taką potrzebę. Każdy sam dokonuje wyboru. Najciekawsze jest jednak pewne zjawisko przeciwieństw. Występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Blondyn wolałby włosy ciemne, brunet chciałby być blondynem. Włosy kręcone - prostujemy. Włosy proste - kręcimy. Podobnie jest z facetami - tymi łysymi i tymi z włosami. Nigdy nie jest jednak tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej.