Żyć Dobrze

kominiarze

Dlaczego warto regularnie czyścić komin swojego domu?

Wydawać by się mogło, że profesja kominiarza to przestarzały, nikomu niepotrzebny zawód. Tymczasem kominiarze to osoby, które czasem mogą nam nawet uratować życie.

 

Obowiązek regularnego czyszczenia kominów został ustanowiony w Prawie Budowlanym w 1994 roku. Zobowiązuje on właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli (co najmniej raz w roku) stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Czyszczenie komina najlepiej powierzyć profesjonalnym kominiarzom, na przykład firmie kominiarskiej z Warszawy. Jest to Zakład Usług Kominiarskich, będący na rynku od ponad dwudziestu lat. Na swojej stronie internetowej, przedsiębiorstwo informuje, iż przewody spalinowe należy czyścić co najmniej dwa razy w roku, przewody dymowe odprowadzające spaliny, na przykład z kominka, cztery razy w roku, a przewody wentylacyjne raz do roku.

 

Pożar komina

Okres jesienny i zimowy to czas, kiedy zaczynamy ogrzewać nasze mieszkania. Czasem jednak palimy w kominku mokrym drewnem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że palenie w domu czy mieszkaniu mokrym drewnem niesie za sobą poważne ryzyko. Wystarczy bowiem kilka tygodni palenia mokrym, żywicznym drewnem, by na wewnętrznych ściankach przewodu kominowego nagromadziło się dość smoły i łatwopalnej sadzy (która jest niczym czysty węgiel), których zapalenie powoduje wzrost temperatury nawet do 1200°C. Podczas takiego pożaru komina, dym może się rozprzestrzenić zarówno na dach, jak i na samo mieszkanie, co skutkuje naprawdę rozległym i niebezpiecznym pożarem. Dlatego, szczególnie w sytuacjach palenia mokrym drewnem, bardzo ważny jest regularny przegląd oraz czyszczenie komina.

 

Czad

Pożar komina to nie jedyne niebezpieczeństwo grożące nam, gdy nie będziemy dbać o jego regularne czyszczenie. Drugim, wręcz śmiertelnym zagrożeniem jest czad, często nazywany cichym zabójcą. Jest to tlenek węgla, powstający w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, na przykład drewna, oleju, gazu, benzyny, ropy czy propanu, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, która potrzebna jest do zupełnego spalania. Może to wynikać między innymi właśnie z zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub nawet uszkodzenia połączenia między kominami i piecami. Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, a do tego trochę lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się w nim rozprzestrzenia oraz łatwo się z nim miesza.

Wielu inwestorów czy właścicieli posesji podchodzi lekceważąco do regularnego czyszczenia kominów oraz kontroli przewodów kominowych, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważny dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców jest drożny komin. Nieraz chęć zaoszczędzenia pieniędzy prowadzi do tragedii. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie kominów, wykonywane przez profesjonalny Zakład Usług Kominiarskich.