Żyć Dobrze

dom opieki7

Dom opieki - jaki wybrać?

Podjęcie się opieki nad osobą starszą, chorą lub niepełnosprawną to ogromna odpowiedzialność. Wiele osób w takiej sytuacji ma wątpliwości czy podoła temu trudnemu zadaniu. Łączenie pracy zawodowej, opieki nad dziećmi, życiem domowym ze sprawowaniem pieczy nad seniorem bywa bardzo trudne i wymaga wiele poświęceń. Powierzenie podopiecznego domu opieki jest wymagającą i trudną decyzją. Często podejmuje ją za nas samo życie – za małe lub nieprzystosowane mieszkanie, praca na pełny etat lub brak odpowiednich kwalifikacji do sprawowania opieki i rehabilitacji. Dobrym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego ośrodka, który zapewni osobie starszej lub chorej całodobową pomoc lekarską, stały nadzór, komfort i spokój.

 

W Polsce istnieje wiele ośrodków pełniących wymienione funkcje. Są to placówki państwowe lub prywatne. Pracują w nich zawsze osoby gotowe na poświęcenia dla innych z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Są to lekarze, pielęgniarki, opiekunowie, fizjoterapeuci i bardzo często duszpasterze lub zakonnice. Zapewniają oni stały komfort, poczucie bezpieczeństwa i dbają o jakość i zdrowy styl życia pensjonariuszy.

Wybór spośród domów opieki jest duży. Należy mieć na szczególnym względzie kogo chcemy powierzyć pod opiekę specjalnego domu – czy jest to osoba starsza, pełno- czy niepełnosprawna, ile ma lat oraz w jakich sytuacjach życiowych potrafi sobie radzić sama. Każdą osobę należy oceniać indywidualnie, wziąć pod uwagę jej upodobania i przyzwyczajenia. W Polsce znajdziemy ośrodki, które sprawują pobyty stałe - długoterminowe lub krótkoterminowe – świąteczne i wakacyjne (zobacz domopiekinestor.pl). Zapewniają one całodobową opiekę, nadzór lekarski, wyżywienie i zajęcia rehabilitacyjno-ruchowe.

W zależności od potrzeb dla pensjonariuszy dostępne są pokoje jedno-, dwu- lub trzyosobowe, z łazienkami i telewizorem lub radiem. W placówkach opieki znajdują się stołówki i świetlice, w których seniorzy mogą spędzać wolny czas.

Przy wyborze domu opieki dla bliskiej nam osoby powinniśmy sprawdzić, czy gwarantuje on zdrowy styl życia, a szczególnie zbilansowaną, odpowiednio dobraną dietę. Stosowanie niskokalorycznej diety zmniejsza ryzyko zachorowań i wpływa na długość życia. W zdrowej diecie prowadzącej nie może zabraknąć takich produktów jak: ryby, owoce, warzywa, soja, oliwa z oliwek, białe mięso. Jednak jedzenie to nie wszystko – sprawność fizyczna i umysłowa są równie ważne. Zapewniają ją domy opieki zlokalizowane w otoczeniu zieleni – lasu lub parku, gdzie można aktywnie wypoczywać i spacerować na świeżym powietrzu. Lokalizacja placówki jest istotna także ze względu na łatwość utrzymywania kontaktu z pensjonariuszem, warto wybrać miejsce w pobliżu domu rodzinnego (w okolicach Warszawy dobrą opinią cieszy się Dom Opieki Nestor - domopiekinestor.pl).

Kolejnym aspektem, na który musimy zwrócić uwagę jest wyposażenie placówki opiekuńczej. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z osobą niepełnosprawną lub chorą należy sprawdzić czy budynek nie ma barier architektonicznych, jest wyposażony w windy i podjazdy oraz czy łazienki i stołówki są przystosowane do swobodnego poruszania się na wózku inwalidzkim. Dobrze jeżeli w pokojach znajdują się telewizory, a w budynku dostępna jest biblioteka. Ważny jest także telefon, Internet i system przywoławczy, dzięki któremu za pomocą pilota pensjonariusz może w razie potrzeby wezwać opiekuna. 

Koszt pobytu w domu jest uzależniony od warunków i jakości opieki. Za pobyt w placówce prywatnej płaci pensjonariusz i jego rodzina.

 Reklama