Żyć Dobrze

grzejnik drabinkowy

Grzejnik łazienkowy drabinkowy ze stali czy chromowany?

Decydując się na remont łazienki, warto uwzględnić w budżecie wymianę tradycyjnego grzejnika żeberkowego na produkt bardziej nowoczesny. Mało kto jednak orientuje się w kwestii rodzajów i typów grzejników dostępnych na rynku - wprawdzie każdy zdaje sobie sprawę z istnienia kaloryferów drabinkowych, ale na tym wiedza większości inwestorów się kończy. Warto dowiedzieć się więcej o ich poszczególnych parametrach, zaletach oraz właściwościach, tak aby dokonać możliwie najlepszego wyboru w trakcie zakupu.

 

Grzejniki drabinkowe i ich rodzaje

Obecnie coraz częściej stosuje się grzejniki drabinkowe (szczególnie w nowym budownictwie, ale często również przy remontowaniu tego starszego). Doskonale sprawdzają się one właśnie w łazience, gdzie są o wiele bardziej funkcjonalne niż zwyczajne kaloryfery żeberkowe lub nowsze panelowe - wiąże się to z ich prostym designem przybierającym formę drabinki, który umożliwia efektywne suszenie np. ręczników. Współczesne firmy, jak na przykład Grupa Manissa Europe, produkująca nierdzewne grzejniki marki Thomson Heating, posiada w swojej ofercie kaloryfery zarówno łazienkowe, standardowe pokojowe, ale również kuchenne, czyli tak zwane cokołowe.W przypadku tych pierwszych można wybierać spośród typów dekoracyjnych, elektrycznych, drabinkowych chromowanych lub malowanych.

 

Chromowany czy ze stali nierdzewnej?

Przy wyborze kaloryferów najważniejsza jest ich siła grzewcza. Warto pamiętać, że grzejnik chromowany emituje około 40% mniej ciepła niż tradycyjnie lakierowany, natomiast ten ze stali nierdzewnej oddaje aż do 20% więcej ciepła niż lakierowany. Tak więc pod względem siły grzewczej, pierwsze miejsce zajmuje kaloryfer ze stali nierdzewnej, później tradycyjnie lakierowany, a na samym końcu chromowany.

Naturalnie wygląd często ma kluczowe znaczenie - jeżeli podoba nam się estetyka chromu, z pewnością chętniej wybralibyśmy ostatnią opcję, z drugiej strony warto jednak wziąć pod uwagę także funkcjonalność. Thomson Heating łączy te dwie potrzeby zapewniając grzejniki ze stali nierdzewnej, ale posiadające lustrzane wykończenie, które wyglądem przypomina powierzchnię chromową. To możliwe dzięki procesowi produkcji, w której wykorzystuje się laserowe cięcia oraz ręczne spawania przez zespół wysoce wykwalifikowanych spawaczy oraz proces polerowania, który w ciągu ostatnich paru lat został jeszcze bardziej udoskonalony.

Grzejniki chromowane, ze względu na grubość swojej powłoki (co najmniej 60 mikronów) wybierane są przede wszystkim ze względu na walory estetyczne. Warto dodać, że kaloryfery ze stali nierdzewnej nie posiadają jakichkolwiek ograniczeń w zakresie rodzaju suszonego prania, a ponadto mają dodatkową przewagę nad powłokami galwanizowanymi czy też malowanymi proszkowo, ponieważ są naturalnie odporne na czynniki zewnętrzne.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z oferowanych na rynku grzejników łazienkowych jest lepszy. Wszystko zależy od prywatnych upodobań i od tego, w jakim celu pragniemy zainstalować kaloryfer w łazience - czy ma istnieć bardziej dla walorów estetycznych oraz jako wspomaganie ogrzewania podłogowego, czy grzewczych, ponieważ będzie to jedyne źródło ciepła w pomieszczeniu. W tym pierwszym wypadku większość zapewne zdecyduje się na zakup wersji chromowanej, a w tym drugim - nierdzewnej.