Żyć Dobrze

Jaja to podstawa czyli mężczyzna w kuchni

Jaja to podstawa czyli mężczyzna w kuchni

O tym, że jaja stanowią podstawę męskiej, szybkiej i niezbyt wyrafinowanej kuchni, wiemy doskonale. Każdy facet poradzi sobie z ugotowaniem jaj, czy też zrobieniem jajecznicy, a z czasem może zostać nawet mistrzem w tej materii. Zanim jednak chwycimy jaja w dłoń to warto wiedzieć, że...

 

Nie gotuj zimnych jaj

Zimne jaja, prosto z lodówki, łatwo pękają podczas gotowania, dlatego wyjmuj je odpowiednio wcześnie (na parę godzin przed gotowaniem) z lodówki.

Kolor żółtka

Nie denerwuj się, jeśli, twoim zdaniem, żółtko ma niewłaściwy kolor. Blade, żółte czy pomarańczowe - nie ma nic wspólnego z jakością jaja, świadczy jedynie o rodzaju pokarmu, jaki dostawały kury.

Jajo z octem

Jaja nie popękają podczas gotowania, jeśli dodasz do wody trochę octu albo lekko nakłujesz szpilką szerszą, spodnią część jaja.

Obieranie jaj na twardo

Jeśli natychmiast po ugotowaniu w osolonej wodzie włożysz jaja do zimnej wody, dadzą się bez trudu obrać ze skorupki.

Surowe czy gotowane?

Oto sposób na odróżnienie jaja surowego od ugotowanego: zakręć na stole jajem i zaobserwuj, jak się obraca: gotowane kręci się jak bączek, surowe obraca się powoli, nierównomiernie i szybko się zatrzymuje.

Przebarwione żółtko

W zbyt długo gotowanych jajkach przebarwiają się żółtka, co nie znaczy, że są one szkodliwe dla zdrowia albo że były nieświeże.

Surowe jajko: świeże czy nieświeże?

Po rozbiciu surowego jaja łatwo można się zorientować, czy jest ono świeże: białko świeżego jaja jest gęste i sztywno otacza żółtko. Nieświeże rozpoznamy natychmiast po zapachu i konsystencji.

Gotowane jajko: świeże czy nie świeże?

Gotowane jajko jest świeże, jeśli żółtko znajduje się pośrodku, a pęcherzyki powietrza w białku są maleńkie. W nieświeżym - żółtko znajduje się tuż przy skorupce, a pęcherzyki powietrza są większe.

Sprawdzanie świeżości jaj

Świeże jajko zanurzone w osolonej wodzie natychmiast opada i zostaje na dnie; stare albo nieświeże - unosi się w wodzie i wynurza, ponieważ pęcherzyki powietrza są większe, a przez to jajko lżejsze. Również potrząsając jajkiem możesz zorientować się, czy jest ono świeże: stare jajko "bulgocze" w środku.

Gotowanie pękniętego jaja

Pęknięte jajko możesz gotować na dwa sposoby: albo przed włożeniem do wody owiń je folią aluminiową, albo połóż jajo w sicie i trzymaj przez minutę nad parą, a wtedy białko zetnie się i nie wypłynie podczas gotowania.

Przechowywanie żółtka

Surowe żółtko, które nie jest ci chwilowo potrzebne, zachowa świeżość, jeśli polejesz je z wierzchu olejem lub wodą i schowasz do lodówki.

Tych kilka podstawowych porad na pewno pozwoli aby twoje kucharskie umiejętności w zakresie obróbki jaj stały się perfekcyjne. Kto wie? Może i twoja partnerka zapragnie kiedyś posmakować takich jaj.