Żyć Dobrze

o paleniu

Jak najskuteczniej rozstać się z papierosem?

Nałóg nikotynowy jest jednym z najbardziej rozpowszechnionym nałogów na świecie. Czasem ludzie, którzy są nim dotknięci, nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to coś szkodliwego dla ich zdrowia. To tak jak ze spożywaniem alkoholu - trudno naprawdę pojąć, czemu niektórzy, a raczej większość, sięgają po takie produkty. Nie jest to przecież ani zdrowe, ani tym bardziej smaczne. Może dlatego coraz więcej nałogowców decyduje się na rzucenie palenia. Niektórzy podchodzą do tego parę razy, z niezadowalającym skutkiem. Jakie są najskuteczniejsze i najbardziej popularne metody rzucenia palenia?

 

Terapia zastępcza

Wiadomo, że pierwszym krokiem do tego, aby rzucić palenie, jest silna motywacja. Można pozbyć się tego nałogu gwałtownie, co nie wszystkim wychodzi na zdrowie. Można też zacząć palić coraz mniej, aż wreszcie przestanie się sięgać po papierosy. W obydwu przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie nikotynowa terapia zastępcza. Kiedy już całkowicie rzuci się palenie papierosów, zaczyna się stosować nikotynę pod inną postacią, wolną od szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym. Mogą to być gumy do żucia, plastry czy inhalatory. Zmniejszają one głód nikotynowy, przez co uzależniony nie czuje tak dużej potrzeby zapalenia papierosa.

 

A może wizyta u psychologa?

Oczywiście nie może to być pierwszy znaleziony lekarz. Jedną z najbardziej popularnych metod prowadzonych przez wykwalifikowanych terapeutów jest ta nazwana Easyway Allena Cara. Na stronie internetowej www.allen-carr.pl można przeczytać, że jest to najbardziej popularny i najskuteczniejszy program rzucania palenia.

Kliniki, w których stosuje się ten sposób, zostały już wybudowane w ponad 50 krajach świata. To pierwsza metoda, analizująca prawdziwe powody dla których palacze sięgają po papierosa. Skupia się na pojęciu, czym jest "nikotynowa pułapka". Kiedy palacz zrozumie to, a następnie zacznie postępować według prostych, konkretnych wskazówek, rzucenie palenia nie będzie stanowiło już dla niego problemu. Co więcej, nie przytyje, nie będzie miał poczucia pustki, a jedynie wspaniałe uczucie odzyskanej wolności.

 

Hipnoza?

Niektórzy twierdzą, że taki sposób rzucenia palenia daje bardzo dobre efekty. Badania wykazały, że skuteczność tej metody to tylko 10, w porywach do 15%. Oczywiście nałogowi palacze, którzy są niezwykle zdeterminowani, aby spróbować każdej metody, udadzą się także do hipnoterapeuty. Jest to sposób, który może być niezwykle skuteczny w połączeniu z innymi. Taka terapia odbywa się podczas jednej lub wielu sesji. Może także być prowadzona indywidualnie lub grupowo. Podczas hipnozy stosuje się kilka różnych rozwiązań - może to być bezpośrednia sugestia zmiany zachowań lub nawet wyrobienie awersji do palenia tytoniu.

Na świecie istnieje wiele metod rzucania palenia, a nowe wciąż powstają. Niektóre wykorzystują produkty terapii zastępczej, inne akupunkturę lub hipnozę. Jednak nadal jedną z najskuteczniejszych metod pozostaje Allen Carr's Easyway, technika mająca wskaźnik skuteczności około 70%. Zanim stał się światowym liderem w dziedzinie rzucania palenia, Allen Carr sam był nałogowym palaczem przez ponad 30 lat. Wiele razy próbował rzucić palenie, jednak bez skutku. W końcu znalazł metodę, która pomogła mu odnieść sukces. Postanowił się podzielić tym sposobem, dzięki któremu rzuciło na świecie palenie ponad 14 milinów ludzi.

Reklama