Żyć Dobrze

Jak nie pytać

Jak nie pytać

Zazwyczaj spotykamy się z informacjami, które przedstawiają zasady i techniki zadawania pytań. Rzadziej mówi się o tym jak tych pytań nie zadawać. A może to właśnie będzie łatwiejsze. Może wystarczy unikać złych pytań a reszta się uda? . Oto lista innych błędów popełnianych przez osoby zadające pytania.

 

Zadawanie zbyt wielu pytań

Pewien dziennikarz telewizyjny zawsze pozwala swoim ofiarom się wyślizgnąć, ponieważ nie potrafi się ograniczyć do jednego przemyślanego pytania. Zamiast tego naraz zadaje całą ich serię, a przyparty do muru polityk odzyskuje swobodę, gdyż wystarczy, że odpowie jedynie na najłatwiejsze, a nic nie będzie można mu zarzucić.

 

Zadawanie pytań sugerujących

Niektóre pytania albo zawierają odpowiedź, albo ją do tego stopnia ograniczają, że brzmi jak wykręt bądź kompletny nonsens. Klasycznym pytaniem naprowadzającym, znanym zapewne wszystkim przyszłym prawnikom, jest: „Kiedy przestał pan bić żonę?”

 

Zbyt szybkie zadawanie pytań osobistych

Im bardziej zażyłe stosunki cię z kimś łączą, tym bardziej osobiste pytania możesz zadać. Uczyń to zbyt szybko, a na pewno usłyszysz lodowatą odpowiedź. Podejdź na przykład do nieznajomej osoby na przyjęciu i zapytaj ją o jej seksualne fantazje. Ktoś może potraktować to jako oryginalną próbę nawiązania znajomości, inny bez namysłu wymierzy ci policzek.

 

Nigdy nie wiadomo, na kogo trafisz

Jednym z wyzwań obcowania z trudnymi ludźmi jest niechęć do poufałych kontaktów z nimi, dlatego też rzadko możemy sobie pozwolić na pytanie, które rzeczywiście mielibyśmy ochotę zadać (nie tylko: „Dlaczego jesteś takim durniem?”).

 Reklama

feromony skuteczne

 

Zadawanie pytań nie w porę

Wszyscy byliśmy świadkami sytuacji, kiedy telewizyjny reporter podchodzi do osoby ocalałej z jakiejś tragedii i pyta, jak czuje się z powodu straty żony/męża/psa przejechanego przez pociąg. To jednak przykład dość skrajny. Trzeba posiadać pewne umiejętności wyczuwania właściwego momentu na zadawanie pytań. Jeśli chcemy wydobyć z ludzi konkretne odpowiedzi, muszą się oni znajdować w stanie ducha umożliwiającym ich udzielenie. Skoro więc musisz zadać trudne i dociekliwe pytania, poświęć najpierw trochę czasu na wysłuchanie swego rozmówcy i spraw, żeby poczuł się na siłach, by sprostać podchwytliwym pytaniom.