Żyć Dobrze

ocieplenie scian

Jak właściwie ocieplić dom?

Izolacja ścian przede wszystkim ma za zadanie ocieplić budynek oraz chronić go przed działaniem wilgoci. Aby spełniała ona te dwie najważniejsze funkcje, należy ją wykonywać kolejno, etapami, z wykorzystaniem najlepszej jakości materiałów oraz narzędzi.

 

Podłoże

Przed przystąpieniem do położenia jakiejkolwiek izolacji należy zadbać o przygotowanie podłoża. Powinno być suche, równe, oczyszczone z brudu i kurzu. Powierzchnię trzeba wyrównać. Wszelkiego rodzaju dziury czy głębsze rysy należy wypełnić zaprawą wyrównawczo-murarską, wysuszyć oraz, jeżeli to konieczne, zagruntować. - Gruntowanie może się okazać potrzebne również wtedy, kiedy podłoże stanowią słabsze tynki cementowe i cementowo-wapienne albo mury z pustaków żelbetowych - dodaje specjalista Gut-Bud.

Kluczową kwestią jest następnie przygotowanie zaprawy. Powinno się ją rozrabiać w pojemniku z odpowiednią ilością wody, za pomocą wiertarki, do uzyskania jednolitej konsystencji.

 

Mocowanie płyt ze styropianu

Klej należy nakładać na płyty w taki sposób, aby nie dostał się pomiędzy boczne krawędzie sąsiednich płyt. Pokrywa się klejem ok. 40% płyty - to wystarczy do jej trwałego umocowania. Po nałożeniu zaprawy trzeba niezwłocznie przykleić płytę do ściany i raz, mocno docisnąć. Płyty układa się rzędami, od dołu do góry.

Następnym etapem jest kołkowanie, jeszcze później należy wykonać warstwę zbrojną z siatki z włókna szklanego. Jej zadanie to ochrona izolacji termicznej przed uszkodzeniami mechanicznymi i obciążeniami wiatru. Ten etap prac należy rozpocząć nie wcześniej niż dwa dni od przyklejenia płyt styropianowych. Na odpowiednio przygotowanej powierzchni płyt styropianowych (zeszlifowanej) należy nanieść przygotowaną wcześniej zaprawę, rozprowadzając ją stalową pacą zębatą, na grubość 2 – 3 mm i zatopić w niej siatkę zbrojoną z włókna szklanego.

Po mniej więcej dwóch dniach od nałożenia zaprawy na powierzchnię można przystąpić do szpachlowania. Podkład gruntujący trzeba nanieść równomiernie za pomocą pędzla, wałka albo przez natrysk mechaniczny.

 

Wyprawa tynkarska

Tynk należy nanieść warstwą, przy pomocy gładkiej pacy ze stali nierdzewnej. Tynki mogą mieć różną fakturę. Zacierając warstwę tynku ruchami okrężnymi w jedną stronę uzyskamy fakturę „baranek”, a ruchami okrężnymi, pionowymi, poprzecznymi – fakturę „kornik”. Materiał trzeba nałożyć metodą "mokre na mokre". Żadna zatarta partia nie może zaschnąć przed naciągnięciem na nią kolejnej. Jeżeli tak się stanie, później miejsce tego połączenia stanie się widoczne.

 

Malowanie

Farby elewacyjne można nakładać pędzlem, wałkiem albo metodą natryskową. Najlepiej położyć co najmniej dwie warstwy. Pomiędzy ich nakładaniem warto zachować co najmniej sześć godzin przerwy technologicznej. Kolejną warstwę należy nakładać stosując metodę na krzyż.

 

O czym pamiętać?

- Wykonując ocieplenie domu należy przed rozpoczęciem prac zaplanować odpowiednio przerwy technologiczne, tak żeby w ich czasie nie doszło np. do zaschnięcia tynku. Na jednej płaszczyźnie prace należy prowadzić w sposób ciągły, stosując technologię "mokre na mokre". Należy stosować farby z jednej linii produkcyjnej. W czasie aplikacji i schnięcia istotną jest odpowiednia temperatura: od 8 do 25 stopi oraz niezbyt duża wilgotność. Jeżeli trafimy na silny wiatr czy deszcz konieczne jest stosowanie specjalnych siatek osłonowych - podsumowuje specjalista Gut-Bud.

 Reklama