Żyć Dobrze

Jak wybrać boks dachowy

Jak wybrać boks dachowy?

Boks dachowy może okazać się niezbędny dla osób, które uprawiają sporty wyczynowe i posiadają dużą ilość sprzętu lub choćby dla dużych rodzin, które wybierają się samochodem na wakacje bądź po prostu przewożą duże ilości bagażu wewnątrz kabiny pasażerskiej. Jak go wybrać? W tym pomoże lektura poniższego tekstu.

 

Rozmiar 

Pierwszą czynnością powinno być ustalenie, jakich gabarytów powinien być kufer - oczywiście, najbardziej pojemne są te długie i szerokie, ale one uniemożliwiają równoczesne przewiezienie np. rowerów. Właściciele aut o nadwoziach typu kombi, hatchback czy van powinni zatem sprawdzić, jaką długość powinien mieć boks, by nie uszkodzić go podczas otwierania bagażnika (w sprzedaży są boksy odpowiednio wyprofilowane z tyłu). Dla aut małych i krótkich, boks dachowy powinien być dobrany w taki sposób, by nie wystawał z żadnej strony, bo może to zwiększać opory powietrza, wpływając bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort podróży (zaburzenie proporcji małego auta z dużym boksem na dachu).

 

Na jaką porę roku?

Bagażnik, który ma służyć wyłącznie zimą, nie musi być wysoki, a jedynie długi (dzięki temu jest aerodynamiczny). Producenci podają zazwyczaj wymiary zewnętrzne bagażnika, więc aby obliczyć czy wewnątrz zmieszczą się narty, należy odjąć około 7 cm od wymiaru podanego w karcie produktu. Boks na lato powinien być natomiast wysoki na tyle, by mógł pomieścić wszystkie torby z ubraniami, a także np. wózek dziecięcy.

 

Mocowanie boksu

Dwie belki, do których montuje się uchwyty do przewozu boksu, rowerów czy nart to bagażnik bazowy. Większość aut ma fabrycznie przygotowane miejsca do montażu takich belek, część z nich jest wyposażona w relingi dachowe. Do montażu boksu wykorzystuje się cybanty (obejmy chwytające belkę bazową) albo poprzez uchwyty wprowadzane w profil belki aluminiowej.

 

Wyposażenie

Obowiązkowym elementem, który pojawia się obecnie w większości boksów jest zamek centralny. Warto również rozważyć zakup gazowych amortyzatorów podtrzymujących pokrywę. Nie należy obawiać się plastikowych zamków przy boksach - zapewniają one bezpieczeństwo, a przy tym mają dodatkową zaletę - nie zamarzają podczas mrozów.

 

Bezpieczeństwo

Aby uniknąć oporu powietrza, które może w rezultacie podnosić boks podczas jazdy, należy zamontować go jak najbardziej poziomo względem powierzchni jezdni. Przed każdym wyruszeniem w podróż, zwłaszcza dłuższą, należy upewnić się czy mocowania się nie poluzowały. Planując zaś załadować boks aż po same brzegi, warto sprawdzić czy łączna masa (wyposażenia i bagażu) nie przekracza dopuszczalnego obciążenia dachu, które jest wskazane w książce obsługi samochodu. Przed wizytą w myjni każdorazowo należy demontować zarówno boks, jak i bagażnik bazowy. Boksy są wykonane z wysokoudarowego tworzywa.

Maksymalna prędkość gwarantująca bezpieczeństwo podróżowania z wypełnionym boksem dachowym to 90-100 km/h, podczas jazdy trzeba unikać gwałtownych zmian prędkości i pamiętać o całkowitej wysokości samochodu przy korzystaniu z parkingów wielopoziomowych i garaży podziemnych.

 

Certyfikaty i atesty

Certyfikaty bezpieczeństwa informują o tym, co dzieje się z boksem w następstwie kolizji - najpopularniejszy tego typu certyfikat to TUV, ale dokonując zakupu można również sprawdzić czy wybrany model spełnia normę “City-Crash” - dzięki temu wiadomo, jakie będą ewentualne konsekwencje zderzenia boksu z nieodkształcalną przeszkodą przy prędkości auta 30 km/h. Zwykle tego typu wyposażenie posiada nawet do 5 lat gwarancji producenta.

 

Cena

Nie warto robić zakupów według kryterium ceny, bo łatwo kupić produkt tani, ale mało użyteczny bądź wręcz nieprzydatny. Dobrze natomiast w tej kwestii zasięgnąć rady specjalisty lub znajomych, którzy kupowali boks w minionych sezonach i mogą podpowiedzieć, na co warto zwrócić uwagę. Warto również pamiętać, że podczas jazdy z boksem bagażowym zwiększa się zużycie paliwa i emisji CO2, dlatego warto boks demontować, jeśli nie jest wykorzystywany.

Na rynku jest dostępny szeroki wybór boksów dachowych, aby dokonać właściwego wyboru warto zajrzeć tutaj.

 Artykuł zewnętrzny