Żyć Dobrze

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

Szukając dogodnego dla siebie kredytu z pewnością natkniesz się na pojęcie kredytu mieszkaniowego. Czym różni się on od kredytu hipotecznego? Różnica jest subtelna, a dla szukającego funduszy na zakup własnego M raczej żadna, niemniej warto wiedzieć, co się podpisuje.

 

Najprościej - kredyt hipoteczny to zobowiązanie wobec banku, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Jednak otrzymane środki można dowolnie skonsumować lub przeznaczyć na zakup mieszkania. Jeśli wystąpią problemy ze spłatą długu, zgodnie z zapisem w hipotece, bank może zająć nieruchomość, która stanowiła zabezpieczenie.

 

Kredyt mieszkaniowy natomiast wypłacany jest na z góry wyznaczony cel. Bank udziela pożyczki na zakup nieruchomości, która jednocześnie staje się zabezpieczeniem. Najpierw jednak muszą nastąpić oględziny i dokładna wycena lokalu.

 

Warto zwrócić uwagę, że kredyt mieszkaniowy zawsze jest kredytem hipotecznym. Natomiast kredyt hipoteczny może, ale nie musi być kredytem mieszkaniowym, ponieważ tak pozyskane środki można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Kredyt hipoteczny to bardzo duże pieniądze, a co za tym idzie duże ryzyko i bardzo poważna decyzja na wiele lat. Twoje marzenia o własnym mieszkaniu mogą niemalże natychmiast się spełnić. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią dla siebie ofertę, udasz się do pobliskiej placówki danego banku i voilà . Jeśli posiadasz odpowiednio wysokie zarobki, a nieruchomość, którą jesteś zainteresowany spełnia wymogi stawiane przez bank, dostaniesz niemalże od ręki pieniądze na zakup.

 

Jednak warto abyś pamiętał

  • Oceń swoją zdolność kredytową
    Podpisanie tego typu umowy jest wiążące na bardzo długi czas. Musisz pamiętać, że raty niskie nie będą, a ich spłacanie będzie konieczne - nie przez rok, dwa, ale znacznie dłużej, bo 20, 30, a nawet 40, czy 50 lat! Powinieneś dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i dokonać pewnej prognozy na przyszłość. Dziś bowiem może będzie Cię stać na kredyt hipoteczny, ale musisz brać poprawkę na to, że jego spłata odbywać się będzie długoterminowo - niezależnie od Twojej sytuacji finansowej.
  • Przewiduj przyszłe zdarzenia
    Decydując się na kredyt hipoteczny musisz pamiętać, że w przyszłości może pojawić się wiele czynników losowych utrudniających jego spłacanie, gdyż wymagać będą np. sporego nakładu finansowego. Nowy członek rodziny, choroba, wypadek, ale też i utrata pracy może być znacznym zagrożeniem w trakcie spłacania zobowiązań wobec banku.
  • Nie oszukuj
    Nie oszukuj banku i nie próbuj ukrywać różnego rodzaju już istniejących zobowiązań. Chociaż może to podnieść Twoją zdolność kredytową w momencie podpisywania umowy, to niekoniecznie musi mieć to pozytywne odbicie w przyszłości. Prędzej czy później Twój portfel odczuje, że coś jest nie tak. Wtedy dopiero mogą zacząć się poważne problemy. Nie oszukuj też siebie. Jeśli wiesz, że Cię nie stać w danym momencie na zaciągnięcie zobowiązania, odpuść.
  • Pomyśl, nim kupisz
    Pamiętaj, by wybrać dokładnie takie mieszkanie, jakiego oczekujesz. Zaciągając kredyt na tak długi okres musisz zwrócić uwagę i to bardzo dokładnie, na wszystkie elementy, które mogą Cię interesować. Najprawdopodobniej będzie to Twoje mieszkanie na dłużej. Zadbaj więc, by spełnić swoje marzenia, a nie działać pod wpływem impulsu.

Zastanów się jakiego mieszkania potrzebujesz dziś i jakiego będziesz potrzebować za jakiś czas. Być może lepsze będzie mieszkanie z rynku wtórnego, zlokalizowane niedaleko centrum miasta, a może lepsze będzie nowe, prosto od dewelopera, znajdujące się gdzieś na obrzeżach?

Każdy wie sam, co dla niego najlepsze. Pamiętaj by wybierać świadomie!

 

Jaki kredyt i gdzie?

kredyt hipotecznySzukając odpowiedniej dla siebie oferty natkniesz się z pewnością na wiele konkurencyjnych i nieraz bardzo podobnych pozycji. Wystarczy wyszukać samo hasło w Internecie by ukazały się strony banków, rankingów i kalkulatorów, służących między innymi do obliczania zdolności kredytowej.

 

Wydawałoby się, że wszyscy chcą pomóc w jak najlepszym wyborze. Warto jednak pamiętać, że banki nie pożyczają pieniędzy z dobroci serca, a dlatego by zarobić, zatem gdzieś te koszty muszą wystąpić.

Jeśli znajdziesz podejrzanie wspaniałą ofertę z niskim oprocentowaniem i brakiem prowizji to pamiętaj, że najpewniej gdzieś ukryty jest haczyk, np. w postaci opłat dodatkowych. Najlepiej jeśli skupisz się na znalezieniu czegoś, co będzie Tobie odpowiadać.

 Łukasz Heger