Żyć Dobrze

Kupując mieszkanie używane…

Kupując mieszkanie używane

W przypadku „używek" sprawa ma się nieco odmiennie niż w przypadku rynku pierwotnego. Podstawową różnicą, jakże istotną, jest fakt, że mieszkanie, którym jesteś zainteresowany - istnieje. Możesz je zobaczyć. Możesz sprawdzić otaczającą je infrastrukturę i zabudowę. Dzięki temu jesteś w stanie dokładniej ocenić trafność wyboru. Możesz bowiem prognozować, że otoczenie się wiele nie zmieni z upływem lat, więc nie powinieneś być zaskoczony zmianami krajobrazu, czy wiecznym placem budowy pod domem.

 

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym powinieneś przede wszystkim sprawdzić prawo własności osoby sprzedającej lokal. Warto też sprawdzić, czy poprzedni właściciel nie był zadłużony. To w zasadzie pierwsze pułapki o których musisz wiedzieć w kontekście zakupu mieszkania z drugiej ręki. Ale co jeszcze? Jak uniknąć niechcianych niespodzianek? Jak i w tym przypadku nie kupić „kota w worku"?

Hipoteka oraz właściciel

Najważniejsze abyś sprawdził, czy hipoteka nie obciąża nieruchomości, którą jesteś zainteresowany. Żeby się dowiedzieć dokładnie co i jak, należy udać się do sądu, który prowadzi Księgę Wieczystą dla danej nieruchomości. Możesz to zrobić w każdej chwili.

Chcąc kupić mieszkanie z drugiej ręki musisz sprawdzić też kto dokładnie jest jego właścicielem. Prawo własności bowiem należeć może do obojga małżonków. W takiej sytuacji sporządzając dokumenty niezbędne przy transakcji, u notariusza musi stawić się para małżonków. Pisemna zgoda i podpis jednego z nich to za mało. Pamiętaj o tym!

Spadek i jego spadkobiercy

Szczególną uwagę powinieneś skierować też na to, czy kupujesz nieruchomość od właściciela, czy od spadkobiercy. Po śmierci właściciela - lokal jest dziedziczony zgodnie z prawem spadkowym. Jeżeli syn odziedziczył mieszkanie po ojcu, to będzie on jego właścicielem i będzie miał prawo je sprzedać dopiero w momencie uprawomocnienia się postawienia o stwierdzeniu nabycia spadku, które wydawane jest przez stosowny sąd.

Transakcja zwarta wcześniej będzie mogła dotyczyć jedynie sprzedaży prawa spadkowego. Tak stanowi polskie prawo spadkowe i w tym temacie powinieneś zachować szczególną ostrożność. Może też okazać się, że mieszkanie będzie dziedziczone przez więcej niż jedną osobę, bądź też - zmarły pozostawił testament, w którym kogoś zupełnie innego postanowił uczynić właścicielem mieszkania. Tutaj może zadziałać prawo do zachowku i różne inne czynniki. Kwestie związane z zachowkiem zostały uregulowane w art. 991 Kodeksu Cywilnego.

Pamiętaj, że sprawy spadkowe nie należą zwykle do łatwych, a lepiej nie narobić sobie problemów - czasem warto zaczekać bo świetna okazja może okazać się genialnym drenażem Twojej kieszeni.

 

Umowa

Podobnie jak w przypadku nowego mieszkania, kupując mieszkanie z drugiej ręki dobrze jest pamiętać, by w umowie precyzyjnie opisać i wyszczególnić wszystkie możliwe elementy wyposażenia mieszkania oraz dodatkowe pomieszczenia takie jak garaże, pomieszczenia gospodarcze, piwnice, które również stanowią przedmiot transakcji.

Niezależnie czy mieszkanie pochodzi od dewelopera, czy z rynku wtórnego - umowa jest najważniejsza i powinna zawierać dosłownie każdą możliwą informację. Na jej podstawie jesteśmy chronieni, bądź nie.

 

Kilka słów na koniec

Niezależnie, czy mieszkanie, które zamierzasz kupić, jest nowe, czy używane, pamiętaj, by bardzo dokładnie przeczytać umowę, wyjaśnić wszelkie zawarte w niej niejasności oraz doprecyzować wszystkie braki. Umowa stanowi pierwszą i główną linię obrony z nieuczciwym sprzedawcą. Dlatego w Twoim interesie jest przyjrzeć się jej bardzo dokładnie.

W trakcie odbioru lokalu pamiętaj też, by dokładnie sprawdzić, czy sprawne są wszystkie instalacje i wyposażenie. Nie odbieraj mieszkania w ciemno.

Obecnie panująca na rynku nieruchomości sytuacja zaczyna rozwijać się chyba w dobrym kierunku dla kupującego.

Coraz uboższa oferta na rynku wtórnym oraz coraz to szersze inwestycje deweloperów powodują, że zakup nowego lokalu staje się bardzo poważną alternatywą w stosunku do „używek".

Dlatego też warto poświęcić trochę więcej czasu na czytanie umowy pod kątem jej braków oraz poszukać opinii o deweloperze w internecie.

To może Ci zaoszczędzić wielu niepotrzebnych nerwów i dużej ilości pieniędzy.

Zastanów się. Może warto zatrzymać trochę pieniędzy na inne wydatki?

Od niedawna istnieje już możliwość obniżenia kosztów zakupu nowego lokalu i to w sposób znaczący, ponieważ nawet o 30%. Jest to możliwe przy zakupie po cenie hurtowej z wykorzystaniem pomocy jaką daje dzisiaj projekt Venturion.

Łukasz Heger