Żyć Dobrze

aparaty ortodontyczne

Na czym polega rekonstrukcja zgryzu?

Wszelkiego rodzaju wady zgryzu to nie tylko niechlubna wizytówka naszego uśmiechu. Poza obniżoną samooceną i brakiem pewności siebie krzywe uzębienie to przede wszystkim idealne środowisko dla rozwoju bakterii i odkładania się płytki nazębnej, a w konsekwencji choroby takie jak próchnica. Problemy dotykają wtedy zębów, przyzębia oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Na szczęście współczesna stomatologia, w której doświadczenie i precyzja idą w parze z najnowszą technologią, pozwala na uzyskanie pięknego, a przede wszystkim zdrowego uśmiechu u pacjenta.

 

W tradycyjnym rozumieniu wady zgryzu można leczyć za pomocą aparatów stałych lub ruchomych. Jednak kompleksowa rekonstrukcja zgryzu to inna sprawa i znacznie bardziej pracochłonny proces wymagający co najmniej kilku wizyt u specjalisty.

- Korony, protezy, braki zębowe i zaniżone wypełnienia to tylko niektóre przyczyny wpływające na dolegliwość zwaną zaniżeniem zwarcia. Wpływa ona na komfort pacjenta, trwałość uzupełnień ogólną estetykę oraz zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej - tłumaczy specjalistka z Centrum stomatologii estetycznej i implantologii Mierzyn. - Prawdziwie zdrowe uzębienie to układanka składająca się z pięknych wypełnień, dobrze spasowanych koron i doskonale wszczepionych implantów.

Często wykonując wypełnienie, jedyną możliwością weryfikacji stomatologa o jego poprawności jest osobiste doznanie pacjenta. Zbyt wysokie wypełnienie wymaga wprowadzenia korekty. Wtedy często zdarza się, że stomatolog zeszlifuje byt dużą ilość wypełnienia, a tego sam pacjent już nie będzie w stanie zgłosić.

 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku założenia koron lub mostów. Po wykonaniu szlifu i wycisku zębów najczęściej następuje oddanie gotowych zębów zastępczych, rzadko kiedy sprawdza się ich wysokość, a zdarza się, że jest ona zbyt wysoka. Zgryz wymagający rekonstrukcji to dokuczliwe dolegliwości takie jak bóle mięśni odpowiedzialnych za żucie, bóle stawu skroniowo-żuchwowego, trzaski, bóle karku i głowy, starte zęby i żucie tylko jedną stroną. Po zaobserwowaniu któregokolwiek z tych objawów warto poszukać kliniki specjalizującej się w zabiegach rekonstrukcji. Wybór najlepszych fachowców daje niemal sto procent szans na wyleczenie.

Leczenie należy zacząć przede wszystkim od konsultacji, w trakcie której lekarz pobiera wyciski, zapoznaje się z historią i problemami pacjenta.

Na taką wizytę warto się przygotować np. poprzez wypisanie wszystkich objawów, wątpliwości oraz pytań, jakie chcemy skierować do lekarza. Zazwyczaj gabinet opuszczamy ze skierowaniem na badania laboratoryjne - po uzyskaniu wszystkich wyników specjalista jest w stanie dokładnie ustalić plan leczenia. W przypadku rekonstrukcji zgryzu stosuje się wiele rozwiązań protetycznych zależnych od specyfiki uzębienia pacjenta.

Począwszy od wypełnień pełno ceramicznych, poprzez korony i licówki, a zakończywszy na implantach tytanowych lub cyrkonowych, dobrze prowadzone leczenie zakończy się współgrającym ze sobą, równym i pięknym uśmiechem.

- Faktycznie, rekonstrukcja zgryzu to kosztowny zabieg. Ostateczna cena zależy od rozległości, metody i rodzaju materiałów, które zostaną użyte do leczenia i może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych - tłumaczy specjalistka z centrum stomatologii Mierzyn. - Z drugiej strony w przypadku stomatologii najdroższą cenę płaci się za maksymalnie trwałe i najlepsze zabiegi np. implanty cyrkonowe przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki są w stanie posłużyć nam przez całe życie. Warto zatem dobrze zastanowić się nad metodami leczenia zalecanymi przez stomatologa i wybrać tę odpowiednią dla siebie.

Reklama