Nieświeży oddech

To raczej wstydliwy temat, niechętnie poruszany nawet w gronie najbliższych. Przykry, brzydki zapach z ust. Sprawa jest prosta, gdy właśnie zjedliśmy sałatkę z sosem winegret, doprawionym dużą ilością czosnku, lub porcję śledzia z cebulką. Wtedy, po umyciu zębów, można pomóc sobie żuciem gumy albo... natki pietruszki, która bardzo skutecznie pochłania takie zapachy.

Gorzej, gdy jest tak stale, gdy brzydki zapach z ust trwa bez widocznej przyczyny. Wtedy powinna wkroczyć medycyna. Jako pierwsze nasuwają się skojarzenia z jakimś problemem w obrębie jamy ustnej. Warto zacząć od przeglądu zębów u stomatologa. Przykry zapach z ust może towarzyszyć też zapaleniu ozębnej.

Gdy te przyczyny zostaną wykluczone, dobrze byłoby zwrócić się o radę do laryngologa. Być może nieświeży oddech ma swoje źródło w gardle, może go wywoływać stan zapalny. Inne przyczyny to: kłopoty z trawieniem, choroba wrzodowa, ropień płuc, choroby nerek i wątroby. No i palenie papierosów.

Jednak w znakomitej większości przypadków nieświeży oddech wywołany jest przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Żywią się resztkami pokarmów tkwiącymi między zębami i w zakamarkach jamy ustnej. Znajdują się przede wszystkim w tylnej części języka, np. w zagłębieniach między kubkami smakowymi. Dlatego przykry zapach z ust nie wyeliminuje się jedynie samym myciem zębów.

W takim wypadku należałoby przy szczotkowaniu zębów wyczyścić także język i dodatkowo wypłukać jamę ustną płynem antybakteryjnym. Jeśli i to okaże się nieskuteczne, lekarz, na podstawie specjalistycznych badań, ustali dokładną przyczynę nieprzyjemnego oddechu i zaleci stosowną kurację.

Reklama

seks randki online
Penilarge
ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

Komentarze  

 
+1 # ... 2013-05-04 19:39
:D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Ostatnie komentarze

 • Hemoroidy
  Daniel
  Ja stosowałem nasiadówki z rumianku i kory dębu, są ok. Ale trzeba trochę stosować, żeby odczuć ulgę.
   
 • Przepuklina pachwinowa – jak wykryć
  obrzek moszny
  Witam, jestem tydzień po zabiegu przepukliny mosznowej lewostronnej (była duża i nie chowała się ...
   
 • Hemoroidy
  Karol2014
  A czy ktoś z Was ma może sprawdzony lek na hemoroidy? Czy taki apteczny lek jak Procto-Glyvenol jest ...
   
 • Grzybica penisa
  kolo
  Jak poczytałem, to każdy tu pisze o tym co dało efekt w indywidualnym przypadku. Widać u ciebie jest ...
   
 • Grzybica penisa
  Grzegorz
  Wszystkie wasze ''dobre rady''w [ :) ] wsadzić, Męczę się z tym choróbskiem ponad 2miesiace i straciłem ...