O zdrowiu

Palisz - mutujesz swoje DNA

Palisz - mutujesz swoje DNA

15 wypalonych papierosów równa się jednej mutacji w DNA - ogłosił zespół naukowców International Cancer Genome Consortium. Taki wniosek wypłynął z międzynarodowego projektu, w którym zidentyfikowano mutacje odpowiadające za rozwój czerniaka i drobnokomórkowego raka płuc.

 

Naukowcy pod kierunkiem Brytyjczyków z Wellcome Trust Sanger Institute odkryli w komórkach raka płuc prawie 23 tys. różnych mutacji, a w komórkach czerniaka ponad 30 tys. mutacji w porównaniu do komórek ze zdrowych tkanek. Odkrycie to potwierdziło hipotezę o tym, że przyczyną nowotworów jest wiele nakładających się na siebie mutacji. Dzięki ich zidentyfikowaniu możliwe będzie opracowanie nowych leków celujących w zmutowane geny - sądzą badacze. Potwierdzono także, że zarówno czerniak jak i rak płuca są nowotworami, których można uniknąć wystrzegając się mutagennych czynników środowiskowych tj. światła ultrafioletowego w wysokich dawkach oraz dymu papierosowego.

 

W przypadku raka płuc za większość mutacji odpowiadają substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym. Naukowcy wyliczyli, że przeciętny palacz nabawia się jednej mutacji po wypaleniu 15 papierosów. Większość mutacji zlokalizowanych jest w obszarach DNA nie kodujących żadnych białek, prawdopodobnie dlatego, że komórkowe mechanizmy naprawcze są silnie nacelowane na usuwanie mutacji pojawiających się w regionach kodujących. Pojedyncze mutacje nie pociągają za sobą negatywnych skutków zdrowotnych, ale już ich nagromadzenie może uruchomić proces nowotworzenia.

Źródło: Nature 2010, 463, 184-190 i 191-196.