O zdrowiu

Pigułki antykoncepcyjne stwarzają ryzyko udaru

Pigułki antykoncepcyjne stwarzają ryzyko udaru

Pigułki antykoncepcyjne powodują niewielki, ale znaczący wzrost ryzyka najczęstszych rodzajów udaru mózgu, wynika z kompleksowego raportu. Na całym świecie ponad 100 milionów kobiet stosuje obecnie doustne środki antykoncepcyjne lub korzystali z nich w przeszłości. W Stanach Zjednoczonych istnieje około 40 marek doustnych leków antykoncepcyjnych oraz 21 marek pigułki awaryjnej antykoncepcji.

 

U zdrowych młodych kobiet bez jakichkolwiek czynników ryzyka wystąpienia udaru, ryzyko udaru związanego z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi jest małe. Ale u kobiet z czynnikami ryzyka udaru, "ryzyko wydaje się wyższe i w większości przypadków stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych powinno być zaniechane,"twierdzą współtwórcy raportu: Marisa McGinley, Sarkis Morales-Vidal i Jose Biller z Loyola University Medical Center i Loyola University Chicago Stritch School of Medicine.

Na całym świecie ponad 100 milionów kobiet stosuje obecnie doustne środki antykoncepcyjne lub korzystało z nich w przeszłości. W Stanach Zjednoczonych istnieje około 40 marek doustnych leków antykoncepcyjnych oraz 21 marek pigułki awaryjnej antykoncepcji.

Udary związane z przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych były po raz pierwszy opisane w 1962 roku gdy wczesne wersje pigułki zawierały dawki syntetycznego estrogenu tak wysokie, jak 150 mikrogramów. W większości pigułki antykoncepcyjne zawierają teraz znacznie mniej hormonu - 20 do 35 mikrogramów. Żadna nie zawiera więcej niż 50 mikrogramów syntetycznego estrogenu.

 

Doustne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko udarów niedokrwiennych, które są wywołane przez skrzepy krwi i stanowią około 85 procent wszystkich udarów. W populacji ogólnej, doustne środki antykoncepcyjne nie wydają się zwiększać ryzyka udarów krwotocznych, które są spowodowane przez krwawienie w mózgu.

Notuje się około 4,4 niedokrwiennych udarów na 100.000 kobiet w wieku rozrodczym. Pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko od 1,9 do 8,5 razy na 100.000 kobiet, zgodnie z wykonaną "metaanalizą" cytowaną w raporcie. (Metaanaliza łączy wyniki wielu badań.) To teoretycznie wciąż niewielkie ryzyko.

Ale dla kobiet, które biorą pigułki antykoncepcyjne, a także palą, mają wysokie ciśnienie krwi lub miewają bóle migrenowe, ryzyko udaru mózgu jest znacznie wyższe. Takie kobiety powinny zrezygnować z korzystania z doustnych środków antykoncepcyjnych - stwierdza raport.
Zastępcza terapia hormonalna samodzielnie lub w połączeniu z progesteronem estrogenu zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu o 40 procent - im większa dawka, tym większe ryzyko, stwierdza raport.

Raport opublikowany w Medlink Neurology.