Przepuklina pachwinowa – jak wykryć

Przepuklina pachwinowa jak wykryćBadania w dziedzinie medycyny dokonały tak olbrzymiego postępu, że dziś, praktycznie biorąc, nikt już nie jest zdrowy - Bertrand Russell. Przyjmując to założenie jako pewnik, każdy musi coś u siebie znaleźć. Mimo, że nie jestem hipochondrykiem i większość tak zwanych dolegliwości zrzucam na swój wiek, to zainteresowanie pewnymi objawami pomogło mi uniknąć poważnych problemów.

Jak zwykle zacznijmy od odrobiny teorii. Przepuklina pachwinowa należy do przepuklin brzusznych, która powstaje poprzez tworzenie się uchyłka otrzewnej i jego wypuklenie poza powłoki jamy brzusznej przez wrodzone lub nabyte otwory w ścianie jamy brzusznej. Stan taki stwarza możliwość stałego bądź okresowego przemieszczania narządów jamy brzusznej poza miejsce ich prawidłowej lokalizacji. Jest to przepuklina zewnętrzna tzn. widoczna na zewnątrz. Poza nimi istnieją bowiem powstałe na drodze podobnego mechanizmu przepukliny wewnętrzne, w których nie można zaobserwować uwypuklenia zewnętrznego. Zasadą jest, że jeśli nie ma uchyłka otrzewnej nie mówimy o przepuklinie ale o wypadnięciu trzew.

Przepukliny pachwinowe są najczęściej spotykanym rodzajem przepuklin. Występują one cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Przyczynami wytworzenia się przepukliny są wady rozwojowe w budowie ściany jamy brzusznej oraz wzmożenie tzw. tłoczni brzusznej, która wywiera wpływ na zmianę ciśnienia śródbrzusznego. Podczas kaszlu, kichania, porodu, oddawania stolca, wysiłków fizycznych nasila się działanie tłoczni brzusznej i wrasta ciśnienie wewnątrzbrzuszne a ściana brzucha w warunkach prawidłowych opiera się siłom na nią działającym. Jednakże gdy działanie tłoczni brzusznej trwa zbyt długo i często się powtarza, w miejscach osłabienia powłok brzucha dochodzi do powstania rozstępów. Mały początkowo rozstęp powiększa się i przekształca we wrota przepukliny.

Przepuklina pachwinowa może nie powodować żadnych dolegliwości a stwierdza się jej obecność często przypadkowo. Częściej zauważamy przejściowe bóle, poczucie ciążenia, pieczenia lub napięcia nasilające się w czasie wysiłków fizycznych, zlokalizowane w okolicy pachwinowej. Zdarzają się przejściowe zaparcia, wynikające z upośledzonej okresowo drożności jelit. W pełni rozwinięta przepuklina zewnętrzna ma postać kulistego uwypuklenia powłok brzucha powiększającego się podczas kaszlu i pozycji stojącej. Uwypuklenie to zwykle zmniejsza się w pozycji leżącej. W dotyku wyczuwa się elastyczny, miękki twór, którego zawartość udaje się odprowadzić do jamy brzusznej pod wpływem lekkiego ucisku.

Reklama

Sztuczna pochwa
powiększanie penisa

ROZPOZNANIE

Rozpoznanie przepukliny pachwinowej zwłaszcza w jej postaci rozwiniętej nie przedstawia zwykle większej trudności. Przepukliny pachwinowe można rozpoznawać w pewnych okresach ich trwania:

  • Przepukliny początkowe - istnieją wówczas gdy wspomniany wyżej uchyłek otrzewnej jest w fazie tworzenia się. Stan ten praktycznie sprowadza się do możliwości wyczucia palcem lekkiego uderzenia np. podczas kaszlu, w miejscu gdzie mówiąc najkrócej powstanie przepuklina. W tej fazie przepuklina pachwinowa nie jest widoczna, jest jedynie wyczuwalna.
  • Przepuklina pachwinowa niezupełna - w fazie tej nie przekroczyła ona jeszcze przejścia z kanału pachwinowego na zewnątrz.
  • Przepuklina całkowita - staje się możliwa do zaobserwowania na zewnątrz. Jest to przepuklina, która opuściła kanał pachwinowy i objawia się jako uwypuklenie różnej wielkości. Najczęściej jest to wielkość dużej fasoli, śliwki, mandarynki.
  • Przepuklina która przemieściła się do moszny u mężczyzn lub wargi sromowej większej u kobiet. Nosi ona nazwę przepukliny mosznowej. W skrajnych przypadkach może przybrać wielkość głowy dziecka.

Rozpoznanie przepukliny, która osiągnęła znaczne rozmiary nie stwarza trudności.

Jednakże aby do takiego stanu nie doprowadzić warto czasem kontrolować okolice pachwin. Nawet stan początkowy można wyraźnie wyczuć. Jednym z ciekawych objawów powstawania przepukliny pachwinowej może być ból jądra. Wspominam o tym, gdyż wcześniej winę za te okresowe bóle zrzucałem na wcześniej stwierdzone żylaki powrózków, co u wysokich mężczyzn jest prawie normą. W związku z przeziębieniem męczył mnie kaszel podczas którego w pachwinie odczuwałem lekki ból. Po przyłożeniu dłoni do pachwiny w momencie kaszlnięcia wyczułem wyraźne chwilowe nabrzmienie wielkości śliwki. Powtórzyłem to kilka razy i prawie wpadłem w histerię nie mając pojęcia co to takiego. Już następnego dnia byłem u lekarza. Stwierdził przepuklinę i dostałem skierowanie do chirurga. Jak się okazało było to stadium początkowe z zaleceniem szybkiego zabiegu w celu uniknięcia powiększenia przepukliny i zapewne komplikacji jakie w takich przypadkach powstają, ale o nich za chwilę.

LECZENIE

Leczenie operacyjne przepuklin jest jedynym postępowaniem, które może przynieść pełne wyleczenie. Wykonuje się wiele odmian technik operacyjnych uzależniając ich dobór od konkretnych warunków u danego pacjenta, np.: czas trwania przepukliny, ewentualne niepowodzenia wcześniejszych operacji przepukliny tzw. wznowy. Sposoby przeprowadzanych operacji mają wprawdzie między sobą różnice techniczne jednak przyświeca im wspólny cel, którym jest zamknięcie wrót przepuklinowych i takie wzmocnienie ściany kanału pachwinowego, ażeby uzyskać odtworzenie warunków anatomicznych jakie występują w stanie zdrowia. W przypadku zaistnienia dużych ubytków w ścianie jamy brzusznej, stosuje się wzmocnienia przy pomocy siatek z tworzyw sztucznych takich jak dakron, teflon lub terital.

Operacje przepuklin pachwinowych są zabiegami obarczonymi raczej małym ryzykiem operacyjnym. Podeszły wiek i zaburzenia ze strony układu krążenia i oddechowego mogą wpływać na zaistnienie powikłań pooperacyjnych w 2-4 % przypadków. Na zabieg operacyjny należy się decydować możliwie wcześnie, ponieważ wynik operacji jest tym lepszy im mniejsze są wrota przepuklinowe.

W przygotowaniu przedoperacyjnym ważne są informacje pacjenta na temat ewentualnych uczuleń na środki do znieczulenia miejscowego lub inne leki, gdyż operacje przepuklin pachwinowych mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Lekarz zabronił mi palenia papierosów na 24 godziny przed zaplanowanym zabiegiem - pewnie i to ma jakieś znaczenie. O znieczuleniu podpajęczynówkowym, czyli mówiąc normalnie - w kręgosłup, napiszę zapewne przy okazji, bowiem strach przed sparaliżowaniem, którym straszą niektórzy pacjenci oraz wrażenia w trakcie i po, zasługują na ich osobne potraktowanie.

POWIKŁANIA PRZEPUKLINY, czyli czas postraszyć

Najgorsze co może się zdarzyć przy przepuklinie to jej uwięźnięcie.  Powstaje poprzez zaciśnięcie wrót przepukliny, które chwilowo uległy rozszerzeniu np. podczas podnoszenia ciężaru powodując uwięzienie zawartości przepukliny (najczęściej jelita) i które po ustaniu wysiłku uległy ponownemu zwężeniu zaciskając jelito. Stan ten nieuchronnie prowadzi do niedokrwienia ściany jelita, wskutek zaciśnięcia naczyń krwionośnych a następnie do martwicy jelita. Jeśli stan zaciśnięcia naczyń krwionośnych trwa od początku incydentu rozwija się zgorzel jelita lub narządu. Zgorzel jest powikłaniem martwicy tkanki, która uległa jej z powodu niedokrwieniu. Narząd pozbawiony dopływu krwi ulega martwicy, ustają w nim funkcje życiowe, bo krew tej części narządu ani nie odżywia ani nie odprowadza z niej substancji szkodliwych tam wytworzonych. Na takim podłożu dochodzi do rozwoju bakterii beztlenowych. W następstwie uwięźnięcia jelita rozwija się dość szybko niedrożność mechaniczna jelit. Jest to stan przebiegający burzliwie wśród objawów takich jak: wymioty, nudności, ból i nierzadko omdlenia. Ciężki stan chorego ulega w krótkim czasie gwałtownemu pogorszeniu. Wystąpienie takiego stanu podczas przebiegu przepukliny dotychczas nie powikłanej, wymaga niezwłocznego porozumienia się z lekarzem. Przy odrobinie wyobraźni zauważamy obrzydliwość tej sytuacji. Może i dobrze, bo tego nie wolno sobie pokpić i na zabieg należy zdecydować się jak najszybciej.

Kolejnym powikłaniem może być zapalenie worka przepuklinowego - występuje ono często w związku z urazami mechanicznymi. Stan ten jest niekiedy bardzo trudny do odróżnienia od omówionego wyżej uwięźnięcia przepukliny. Objawy zapalenia worka przepuklinowego są podobne do uwięźnięcia jej, jednak nieco mniej gwałtowne. Różnicowanie tych dwu stanów jest możliwe jedynie przez lekarza. Nie należy więc zwlekać z zasięgnięciem fachowej porady.

I na koniec - zrosty, jako wynik przebytych zapaleń powodują utratę ruchomości zawartości przepukliny. Przepuklina staje się wówczas nieodprowadzalna.

Myślę Panowie, że teraz warto szybko sprawdzić czy coś się nie dzieje. Samokontrola jak pisałem jest prosta: ręka w pachwinie, mocne kaszlnięcie, albo i kilka dla pewności i spokojnie siadamy do dalszych czynności. Jeśli jednak coś się dzieje to jutro do lekarza. Jeżeli jednak się wahacie - proponuję ponowne przeczytanie informacji o powikłaniach.

(b)

 

 

Komentarze  

 
0 # obrzek moszny 2014-07-27 13:06
Witam, jestem tydzień po zabiegu przepukliny mosznowej lewostronnej (była duża i nie chowała się do końca). Po operacji miałem niewielki obrzęk moszny ale z każdym dniem obrzęk jest coraz większy. Teraz moszna jest wielkości dwóch a w środku tak jak byłoby dużo płynu, ta napuchnięta część jest cała czerwona. Co mam robić?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # waldek 2013-12-01 21:30
Mialem operacje z zastosowaniem siatki w canadzie w specjalnym osrodku w kturym robia tylko przepukliny po operacji2 godziny juz musialem wstac i chodzic o wlasnych silach bolesc nie samowita ,ale chwilowa i na drugi dzien do domu teraz jestem 6 m-cy po tym zabiegu ale odczuwam to na kazdym kroku,pracujac na budowie dzwigajac dosc ciezko tak czytam te wpisy ale tak nie jest jak myslimy te dolegliwosci odczuwac sie bedzie az do smierci,poniewa z to jest dosc powazna operacja prosze ogladnac na youtube to sie przekonacie,ale da sie zyc pozdrawiam tych co sie boja ,bo tak samo zachowywalwm sie i ja
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Łukasz 2013-10-29 21:37
Witam wszystkich 3tygodnie temu miałem operacje przepukliny pachwinowej prawostronnej wszczepienie siatki i powiem tak pierwsze 3dni masakra ból ogromny nie mogłem sie nawet ruszyc a byłem na zastrzykach ketonalu po tygodniu było juz lepiej aczkolwiek wstanie rano z łóżka to jak droga na ewerest dzisi miaj 3ci tydzien odczuwam jeszcze ból jak chodze gdzy sie dotkne w miejsce gdzie była wsczepiona siatka nie czyje dotyku tylko ból man nadzije ze to minie ogólnie nie podoba mi sie to mam nadzieje ze to minie aczkolwiek nie chce nikogo straszyc u ciebie morze byc całkiem inaczej w 2dni i morzesz nic nie czuc :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # szpagat 2013-04-17 21:17
witam, orientuje się ktoś czy po zrobieniu niespodziewaneg o szpagatu (upadek z dużym impetem na pozycje "szpagat") może zrobić się przepuklina ? po tym upadku pojawiło mi się takie jakby wybrzuszenie na udzie. Czy to moze być przepuklina ? czy po prostu zwykłe spuchnięcie ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2013-04-11 12:35
Świetnie Albert, że się zdecydowałeś. Metod jest wiele. Najważniejszy jest efekt. Trzeba normalnie funkcjonować. Teraz czeka cię jeszcze kilka tygodni odpoczynku i będzie normalnie. Gratuluję męskiej decyzji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Albert 2013-04-10 21:27
No i dzięki waszemu forum jestem tuż po zabiegu metodą Lichtenschteina , czyli cięcia w pachwinie. Panom z Krakowa i okolic polecam szpital im. Żeromskiego - fajne lekarki jak i pielęgniarki. Pobyt w szpitalu równo 2 doby, teraz jestem 2 dni po i ból odczuwam zwłaszcza przy wstawaniu, mam nadzieję że przejdzie kiedyś :P Powiedziało mi kilku lekarzy - do miesiąca nie podnosić więcej niż 10 kg, potem powrót do normalnego trybu życia sprzed zabiegu, włącznie z dźwiganiem ciężkich rzeczy. Miejmy nadzieję, że mówią prawdę. Panowie, zacytuję słowa dr z początku tego forum : Nie bądźcie ciotami ! Mimo bólu odczuwam wielką ulgę, że pozbyłem się tego problemu. Będę tu zaglądał; w razie pytań służę pomocą, pzdr :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcin 2013-08-28 15:39
Witaj Albercie, bardzo boje sie operacji a za pewne czeka mnie to samo, bo od czasu do czasu tuż ponad wackiem odczuwam ból. Jak wygląda sam przebieg?, Jakie miałeś znieczulenie? czy znieczulenie jest bolesne? i czy w trakcie całego zamieszania doświadczyłeś jakiegoś dotkliwego bólu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # danek 2013-01-31 16:03
Albercie, odpowiedź jest krótka w kwestii powrót do dźwigania ciężkich rzeczy. PÓŁ ROKU. Taki jest okres do całkowitego zasklepienia, zagojenia, przerośnięcia tkanką siatki syntetycznej którą będziesz miał wszczepioną. Po tym czasie wytworzy się mocna tkanka która się rozerwała na skutek czego powstała przepuklina. Ale nie zwlekaj z zabiegiem. Czym prędzej tym lepiej, bo dziura w tkance będzie się powiększać a z nią większe komplikacje. To działa na tej samej zasadzie co dziura w ubraniu. Na początku jest mała dziureczka, jak się jej nie zaszyje /nie wstawi łaty/ wtedy będzie coraz większa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Albert 2013-01-20 22:40
Po przeczytaniu tegoż forum jestem przekonany że mam przepuklinę od ok 1 miesiąca... Wybieram się do lekarza, jedyne opory jakie mam wynikają z faktu, że utrzymuję się z pracy fizycznej a z różnych powodów po prostu nie mogę być zbyt długo być na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że to głupie ale może powie mi ktoś jaka jest szansa powrotu do "normalnego" dźwigania i podnoszenia ciężkich elementów w miarę krótkim czasie ? Najlepiej byłoby oczywiście zmienić pracę, ale to niezbyt łatwe jest
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-3 # Paweł 2013-01-06 13:46
Uwieście ja poszedłem do lekarza i powiedział mi żebym sie nieprzejmował ze jeszcze jest mała ledwo wyczuwalna i nietrzeba narazie operować ... Stary PRL komunista hyba,,, Albo wielbiciel hitlera
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mateussz 2012-11-28 18:14
Witam. Boli mnie w okolicy pachwiny. Jest male zgrubienie z jednej strony (okolo 4cm). Nie wiem co to jest ale boli mnie od 4dni po tym jak ktos mnie uderzyl na dyskotece ponizej brzucha. Czy to moze byc przepuklina ? moze ona powstac od uderzenia..?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # piotrek 2012-11-18 15:49
Przepuklinę operowano mi w Holandi.Jednocz eśnie stronę prawą i lewą.Wklejono mi siatki metodą laparoskopową.P o trzech godzinach od wybudzenia byłem wypisany do domu.Po dwóch tygodniach wróciłem do pracy.Jednak mimo że po opercji minęło pół roku odczuwam lekki ucisk na jądro przez małe zrubienie powstałe po operacji w worku mosznowym.lekar z twierdzi że jest to skrzep,który się sam rozpuści.Mimo tego nie żałuję decyzji.Komfort życia przed a po jest nieporównywalny .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+5 # Nieśmiały 2012-11-13 02:54
Boję się różnych rzeczy każda operacja to ryzyko( np. też bezpłodności) ale najbardziej tak jak myślę po prostu nie chcę żeby tyle osób oglądało mojego małego (dosłownie) który jak dodatkowo skurczy się że stresu będzie wyglądał dla niektórych mnie oglądających super śmiesznie. Nie chcę żeby mnie porównywali z innymi nawet w myślach. Gdybym był znieczulony przez narkozę może i byłaby nawet jakaś słowna "dowcipna" wymiana opinii? Czyli krótko mówiąc jestem w g...sytuacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krzysztof 2013-11-21 14:02
Genialne, ze mną to samo:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # danek 2012-11-13 01:13
Chłopie, nie wiem czego Ty się boisz. Strach ma wielkie oczy. Na sali operacyjnej najczęściej jest kilka osób. Chirurg który operuje, razem z nim asystent, instrumentarius zka lub instrumentarius z oraz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologicz na. Zatem 5-8 osób, czasem 7 jeśli nawinie się ktoś z pielęgniarek. Nie ma czego się bać a z przepukliną lepiej nie czekać, bo jak Ci uwięźnie wtedy polecisz do szpitala na CITO, bo Twoje minuty życia będą policzone na palcach!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nieśmiały 2012-11-12 04:02
Napiszesz jaką metodą była robiona i ile osób poza chirurgiem było na sali operacyjnej ? Były kobiety? Nie boisz się, że znowu przy jakimś dźwignięciu ci wyskoczy? Ja nadal się nie decyduję operować choć powinienem i dobrze było by się pozbyć tej wypchniętej kuli.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rapy 2012-10-29 14:33
i jak tam ja jestem prawie 3 miesiące po operacji i chyba wszystko jest dobrze, trzeba do pracy ruszyć w końcu :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rapy 2012-09-20 14:46
jasne że tak
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # adi 2012-09-17 15:26
Jeszcze takie pytanie czy jest szansa ze nieleczona przepuklina moze prowadzic do choroby nowotworowej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nieśmiały 2012-09-16 01:13
Kurczę, jednak się boję, nie wiem niby to nic takiego, jest dużo poważniejszych operacji. Może za długo czekałem ? Boję się też, że ze strachu tak mi się skurczy, że ledwo go będzie widać. Może to nie jest ważne bo przecież ważny jest pomyślny efekt tej operacji ale nie wiem czemu to dla mnie jest jednak ważne. Jeszcze ten opis Rapy'ego że od pasu w dół jest się całkowicie odkrytym, czyli pielegniarki asystujące (przepraszam, napiszę co myślę - JAKIEŚ BABY) patrzą sobie na ciebie tak leżącego...Jaki eś przewrażliwieni e chyba:-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pilegniarka z uk 2014-01-21 14:47
jestem pielegniarka I wiem ze pielegniarska I medyczna team nie mysli o twoim ciele or czesciach ciala pod katem pieknosci czy ciala estetyk;jestes tylko numerem I liczy sie tylko techniczne podejscie I bezpieczenstwo przeprowadzenia operacji-rozmia r nie liczy sie I pamietaj ze bedziesz pod narkoza ... POZDRAWIAM/GOOD LUCK.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # nie koniecznie 2014-01-21 20:13
narkoza? nie koniecznie. ja miałem znieczulenie od pasa w dół. no jasia też dali i było... git 8)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jan 2012-09-15 17:23
Mnie chciała ogolić pielęgniarka, ale zdecydowałem się zrobić to samodzielnie i własną maszynką :-) Jakoś nie miałem zaufania. problem był tylko cholera taki, że nie było ciepłej wody. Poza znieczuleniem w kręgosłup dali mi też jasia i chyba cały zabieg pieprzyłem jak potłuczony. Najgorsze było jednak jak po wszystkim małego szukałem :-) Tam czucie wraca na samym końcu ... heh :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rapy 2012-09-15 13:27
Przed operacją rozbierasz się nago i kładziesz się pod kocyk. Później cię wiozą na sale operacyjną i tam jesteś od pasa w dół nagi również. Góre masz przykrytą żeby nie widzieć co ci robią :-) ale to nic strasznego:-)) lekarze widzą codziennie dwa razy dziennie mają takie zabiegi i widzą ludzi nago więc nie ma co się przejmować to tylko ludzkie ciało :-)) nic szczególnego :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nieśmiały 2012-09-15 02:37
Dzięki za opis. Mam nadzieję, że w każdym szpitalu zgodzą się na samodzielne golenie w domu. Jeżeli nie trzeba być na golasa w trakcie operacji pod spojrzeniami pielegniarek (a z tego co piszesz znieczulenie jest częściowe i jest się świadomym) to tym lepiej. Szkoda tylko, że kobieta musi cię oglądać nagiego przed operacją 9może trafię na nie młodą:-) Wiele zależy od kultury personelu. Słyszy się różne historie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rapy 2012-09-14 13:32
wsadź sobie palec pod miejsce gdzie masz przepukline pod lewe lub prawe jądro, i kaszlnij pare razy wtedy wyczujesz czy ci coś wychodzi czy nie będzie to przepuklina. Ale jak jest takie coś to na bank przepuklina. Również jak podniesiesz coś ciężkiego może wyjść, czy przy oddawaniu stolca w razie zaparcia. Idź do lekarza do poradni chirurgicznej on ci to powie pewnie najlepiej chyba że to jakiś oćmun :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # adi 2012-09-13 13:33
Witam.w moim przypadku bylo tak mialem przepukline dluzszy czas nie potrafie okreslic ile to trwalo.Zawsze kiedy sie pojawila po delikatnym ucisku chowala sie na miejsce. Jakies dwa tygodnie temu kiedy juz zaczynalem byc poirytowany ta sytuacja zadecydowapem ze po powrocie z wakacji ide do lekarza. No i wlasnie przez kolejne trzy dni czulem taki lekki bol w okolicy z kad wylazila przepuklina . Po trzech dniach bol ustal i przepuklina tez sie nie pokazuje uuz trzeci tydzien. Co to moze byc? Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # damian 2012-09-10 13:26
Kolego, miejsce i okolice pola operacyjnego musi być bezwzględnie wygolone. Nie może tam być ani grama włoska. Wygolić trzeba całą pachwinę, całe owłosienie które nosi się w slipeczkach. Ja to uczyniłem sam, dzień przed operacją, maszynką elektryczną do golenia, później poprawiłem jeszcze zwykłą ręczną i było ok. Także pielęgniarka nie miała już nic do roboty, tylko przewieźć mnie na blok operacyjny i to wszystko. Do operacji przepuklin, stosuje się znieczulenie podpajęczynówko we, czyli do kręgosłupa. Od pasa w dół jesteś bezwładny. Nie czujesz bólu, dotyku, ciepła, zimna itd. Penisek tym bardziej Ci nie stanie w trakcie operacji bo nerwy od pasa w dół są uśpione. Na stole operacyjnym jesteś nakryty płótnem, praktycznie całe ciało jest nakryte z wyjątkiem miejsca gdzie się operuje. W tym płótnie jest nie wielki otwór aby chirurg który wykonuje operację mógł swobodnie operować, reszta ciała jest zakryta. Po operacji siusiu robimy do tzw. "Gąsiorka" plastikowy pojemniczek z szyjką, kobiety siku robią do kaczki a nie faceci. heh. Pielęgniarki nie robią żadnych głupich komentarzy. Przynoszą gąsiorka pod łóżko i sam robisz siku i jest git. Głowa do góry!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Nieśmiały 2012-09-07 02:48
Pytanie do tych po operacji.

Wiadomo że to miejsce trzeba przed operacją ogolić. Czy robiono wam to w szpitalu (kobieta?), goliliście się tam sami czy tez mogliście przed operacją zrobić to samemu w domu ? Czy goli też się jądra ? Od dawna powninienem zdecydować się na operację ale się wstydzę, tak samo jak bycia nagim na stole operacyjnym (czy po znieczuleniu ciało nie reaguje erekcją?) Wstydzę się też sikania do kaczki po operacji oraz ewentualnych komentarzy pielęgniarek itp.. Bardzo mnie to męczy proszę o szczerą odpowiedź
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-4 # bolacy orgazm 2012-09-06 14:03
witam mam ten sam problem co " 4 dni po zabiegu " gdy dochodze podczas masturbacji mam okropny bol ktory przeszkadza mi dokonczyc i niestety do wytrysku nie dochodzi jestem juz 10 dni po operacji lekarz mowil ze zabieg przeszedlem pozytywnie jednak martwi mnie ze tak boli i co moze byc przyczyna prosze o pomoc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Rapy 2012-09-04 16:59
BIEGANIE NIE SŁUŻY Z TEGO CO WIDAĆ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Raf 2012-09-03 23:52
Witam. Jestem po 40. Gdzieś koło lutego parę dni miałem promieniujący ból w pachwinach. Potem sam przeszedł, choć zdarzało mi sie go minimalnie czuć później. Od soboty czuje go znowu. Dodam, że w czwartek biegałem, biegałem także wczoraj. Dzisiaj ból mam silniejszy. Coś w rodzaju promieniowania, może i od jąder choć one mnie nie bolą. Na upartego mogę porównać ten ból do nadciągnięcia mięśni ale trochę się boję, że to nie to. Obmacałem pachwiny ale żadnych wybrzuszeń nie czuję. Co to może być jeśli to nie przepuklina?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # 4 dni po zabiegu 2012-09-02 23:51
Wiem że pracują mięśnie brzucha lecz nie sprawiało mi to bólu, a masturbację wolę sobie odpuścić, przecież nie będę zadowalać samego siebie, już nie pamiętam kiedy ręki używałem w tym celu. Wolę dojść w środek niż na ręcznym :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stiven 2012-09-02 23:11
Uprawianie seksu po 4 dniach chyba nie wskazane ewentualnie spokojna masturbacja.Ja też miałem przepuchline wiem że ciężko wytrzymać zważywszy że dużo ludzi i sam tam często zaglądasz więć napięcie rośnie,ale przy seksie choćby spokojnym pracuje dużo mięśni brzucha.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 4 dni po zabiegu 2012-09-02 20:37
Witam. Jestem 4 dni po zabiegu, chodzę, nie wysilam się, mocz i kał robię bez zbytniego problemu. Przed chwilą próbowałem ze swoją partnerką uprawiać seks ( oczywiście w przyjemnej dla mnie pozycji ) w momencie gdy czułem że dochodzę doznałem okropnego bólu jakby sperma wyleciała mi w środku, choć wiem że to nie możliwe bo ból nie pozwolił mi dojść mam 21 lat, po jakim czasie mogę bezpiecznie i bez bólu zacząć stosunki intymne ? Pozdrawiam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Rapy 2012-08-31 14:13
spoko dzięki narazie jestem 15 dni po zabiegu, też właśnie gdzieś przeczytałem ze do 6 tygodniu się wszystko goi pozdro
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # damian 2012-08-29 14:08
Acha... zapomniałem dodać że opuchlizna może się utrzymywać do 6 tygodni po operacji, ja miałem przez 5 tygodni opuchliznę. Wszystko zejdzie i wróci do normy, spokojna głowa. Tylko cierpliwości i czasu...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # damian 2012-08-29 13:50
jestem już 12 tydzień po operacji przepukliny pachwinowej-odm iana mosznowa. Miałem to samo co Ty, opuchnięte jajucho. Niczym się nie martw, noś obcisłe slipeczki jakieś dwa tygodnie (3 rozmiary mniejsze) takie co ledwo do nich wchodzisz. Penisek i moszne wtedy dawaj ku górze i tak chodź, żeby opuchlizna nie szła w dół ale stała w miejscu i miała prawo do odchodzenia. Spokojna głowa, to jest normalna reakcja biologiczna po operacji, czyszczeniu i preparowaniu tkanek. To musi spuchnąć, wszystko tam było poruszone, teraz potrzebny jest czas aby to wróciło do normy. Wedle przysłowia... czas leczy rany! Pozdrufka, wszystko będzie ok.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # gość 2012-08-22 21:35
hej jestem 6 dni po zabiegu przepukliny pachwinowej i moje jajko lewe jest powiększone lekarz kazał nosić obcisłe gatki czy ktoś miał też tak?????????? czy to się ustabilizuje ?? proszę o odpowiedź !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # iw 2012-08-05 18:58
U mojego syna stwerdzono przepukline ma już ustalony termin operacji.Ja martwie się ewentualnymi powikłaniami,cz y na przykład nie grozi mu w przyszłości niepłodnośc albo chodżby problemy z żywotnością plemnikuw.Jeśli ktoś ma jakąś wiedze na ten temat to prosze o rade.Syn ma 23 lata i jest ogólnie zdrowy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # andrzej50 2012-07-22 16:39
Witam. Operację przepukliny pachwinowej lewej miałem we wrześniu 2011. Od tamtej pory mam ból lewego jądra, który powoduje drętwienie nogi aż do palców u lewej nogi.Nie jest to nic związanego z powrózkami nasiennymi ani samym jądrem
( robiłem USG). bardzo proszę o podpowiedź Czy jest ponowny nawrót przepukliny czy też coś zupełnie innego? Ból i drętwienie odczuwam w pozycji leżącej oraz siedzącej. Bardzo proszę o informacje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # andrzej l 62 2012-07-21 00:26
Witam. Z uwaga przeczytałem wszystkie posty, ale nie znlazłem opisu jaki ja mam. U mnie pojawia się śliwka gdy stoje ale nie w pachwinie, tylko na brzegu kości łonowej, tuż przy nasadzie prącia. Wszelkie objawy jak opisane po kichnięciu czy kaszlnięciu występują, ale nigdy nie miałem żadnego bólu, a kiedy kłade się na plecach śliwka znika. Gdy stoje, tez moge swobodnie wcisnąc ja w głąb, i nawet nie wyskakuje od razu. Gdy ją lekko naciskam, sprawia wrazenie jaby to były włókna (może to z powłok brzusznych) czy węcz jakby mięśnie. Idę oczywiscie do lekarza rodzinnego, ale jakieś opinie by mi sie przydały, bo nic - na szczęście, do jąder mi sie nie opuszcza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # edek 2012-06-23 19:25
Witam.W szpitalu spędziłem 3 doby.1 dzień badania,sen,cze kanie do 11 i operacja ok.godziny[znie czulenie w kręgosłup],leże nie płasko bo wiadomo duł martwy,o godz.18 wstałem[ambitni e]i zrobiłem przemarsz do toalety,leżenie i przemarsze,sen. 3 dzień już zupka,obiadek,k olacyjka,nocka i rano wypiska.Szwy zdjęte w 7 dniu.Rana w 9 dniu goi się dobrze.Zwolnien ie lekarskie to 3 tygodnie,wystar czy.Dzięki za opiekę w szpitalu .Pa...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Mateusz 2012-06-11 21:25
Witam , od kilkunastu dni , zauważyłem że po prawej stronie mam cos tak jakby spuchniętego , lub cos , mam takie jak by mięsnie pod brzuchem ktore prowadzą w okolice Kolca biodrowego prawego górnego , po prawej i po lewej stronie , tylko po prawej jest to większe , boli mnie troche gdy kicham , ale zadna kuleczka się nie pojawia gdy kaszle lub robie cos z wyżej wymienionych , wyszło mi to albo od gry w piłke , bo trenuje ten sport , albo od tego ze kiedys podnosiłem ciężary , wzmocnić się po kontuzji . Za kilka dni wybieram się na badania do lekarza sportowego , ale chciał bym wiedzieć wczesniej co mi dolega , czy moze to byc przepuklina ? czy jakies przeciążenie ? nie znam się na tym , boje się ze to cos poważnego i znow nie bede mógł grać w piłke . Prosze wmiare o szybkie odpowiedzi . Z góry dziekuje , mam 16 lat .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ewa27 2012-06-05 02:16
synek jest ruchliwym chłopcem trochę po zdjęciu szfuf biegał czy to może być przyczyną tego uwypuklenia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ewa 27 2012-06-05 02:11
mój synek ma 8 lat półtora tygodnia temu miał operacje i zrobiło mu się pod szwem uwypuklenie o dł 1cm niech ktoś mi powie boje się czy to jest jeszcze raz przepuklina czy zrost po operacji i czy to jest normalne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # rad70 2012-06-01 14:17
po operacji jak dalej przebiega rekonwalescencja.
rad70, 26 May 2012
Właśnie wróciłem w domu po operacji przepukliny metodą Lichtensteina. 4 dni w szpitalu ZOZ - opieka i lekarze super nie mogę powiedzieć ani jednego złego słowa. zachęcam NIE ZWLEKAJCIE. 1 dzień - przygotowania (badania itp,2 - operacja (nic nie bolało pomimo dużego strachu) i leżenie plackiem (to było najgorsze)ale da się przeżyć. 3 dzień - już na nogi (powoli,powoli i do przodu), 4 dzień wypis i do domu. Jest ok choć trochę boli i worek z jądrami jakby się wyciągnął. Moje pytanie jak w temacie: ile czasu potrzeba do normalnego chodzenia, jeżdżenia samochodem, uprawiania stosunku płciowego (z żoną oczywiście) i wypicie piwka (bo leków żadnych nie biorę).
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Bartek Gliwice 2012-05-29 02:34
Witam,
Pamiętam, że przed operacją często wchodziłem na takie strony jak ta aby przeczytać opinie i rozwiać me obawy.
No więc operację miałem robioną w szpitalu w PYskowicach, bo u mnie w Gliwicach czekało się dość długo na termin, poza tym szpital w Pyskowicach zostal mi polecony. No i w sumie dobrze się złożylo.
Operacja trochę się przedłużyła, bo już miałem lekkie zrosty. Nawalił też troche laparoskop. Przez to operacja trwała blisko 3h, nie mniej jednak mało mnie to obchodziło bo sobie smacznie spalem.
Po przepudzieniu strasznie chciało mi sie pic, tak bardzo ze nei czułem bólu... Myślałem tylko o piciu...
Dostałem 3 krople na usta i poczułem wielka ulgę :-)
Zastrzyki przeciwbólowe skutecznie powstrzymywaly ból.
Więc tak na prawde same szwy po operacji nic nie bolaly, brzuch troche bolal, ale można to porównać do zakwasow i na pewno nie jest to jakiś ból z tych nie do wttrzymania. Jak się np. człowiek nie wierci to nie boli. Boli troche przy wtawaniu ale to przez dzień czy dwa... potem juz jest lżej :-)

Ja mialem mianowicie inny problem. Zrobil mi się obrzęk na nasieniowiodzie i spuchły mi jajeczka :D no tego bólu to akurat nikomu nie polecam, ale ponoć dzieje sie to bardzo rzadko i u mnie stalo się to dlatego, że jak już mówiłem miałem zrosty bo długo zwlekałem z operacją!!! Przez co chirurg tam ostro płukał mi wszystko w brzuchu i mi cała ta woda spłynęła, tam gdzie akurat nie powinna hehe :-)

dodam że miałem przepukline pachwinową :-)

Tera ponad poł roku po operacji... zero bóli, wszystko ok.. 3 małe blizny w okolicach pępka :-) i to tyle :-)

plusy:
Fajna jazda z morfinka i znieczuleniem
Szpitale są fajne :D:D i fajne są pielęgniarki jak sie je milo podejdzie :-)
Ulga gdy nei ma się już przepukliny
po operacji wszyscy biegają wkoło Ciebie jak wokoł jajka hehe :-)

minusy,
pare dni wycietych z kalendarza :-)

pozdrawiam,
Bartek 26 lat
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # seku 2012-05-26 01:07
Normalka :-) krew spływa do dołu. Ale bez złudzeń - większy nie będzie :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # kaz 2012-05-25 21:10
jestem kilka dni po zabiegu i poczerniała mi pała - czy to normalne??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Marcel 2012-05-25 20:39
Cześć, jestem cztery dni po operacji przepukliny (metodą Bassiniego).Sar a w swoim komentarzu opisała okrutnie pieczenie poniżej cięcia wchodzące w udo.Mam dokładnie to samo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # adam 2012-05-25 17:58
Jestem cztery dni po operacji.Wszyst ko mnie boli,lekow zadnych nie biore.Mam nadzieje ze bol minie sam.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # pablo 2012-05-06 20:51
za dwa dni idę na zabieg zastanawiam sie kiedy będe móg wrócić do pracy i czy będe mógł dzwigać towar
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Stan 2012-04-30 22:14
Jutro mam się zgłosić do szpitala na ten nieszczęsny zabieg. Przepuklina pachwinowa wielkości garści i ma blisko roczku.Po powrocie napiszę jak poszło, ale mam nadzieję, że będzie wszystko OK. Może dlatego tak mówię, bo przed rokiem miałem poważną operację raka prostaty, kostusze wywinąłem się spod kosy. Odpukać w "niemalowane", ale jestem jak najlepszej myśli. Trzymajcie kciuki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # sara 2012-04-29 21:33
Jestem po operacji przepukliny pachwinowej pierwszy tydzień i i wewnątrz brzucha odczuwam jak by coś pękało oraz dokuczliwe okrutnie pieczenie poniżej cięcia wchodzące w udo, czy to normalny objaw kiedy to przejdzie , może ktoś wie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jacek 2012-04-16 23:14
Mam 48 lat i od 1989 roku miałem 5 operacji przepuklin. Lewostronna w 2011, prawostronna w 1989(bez siatki), 2000 (totalnie spartaczona), 2002 i 2012 (ta ostatnia laparoskopowo, usunięcie wędrującej w brzuchu, źle zamocowanej w 2000 siatki i założenie nowej). Mam nadzieję, że to koniec, ale tego nie da się przewidzieć. Mimo że minęły 3 tyg. od ostatniej, to jeszcze boli, ale chodzę do pracy. Tych którzy boją się o seks uspokajam. Nie mam żadnych problemów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krystyna 2012-03-29 17:05
Jesli operacja byla laparoskopowa ta na pewno dosc szybko,natomias t po operacji ze szwem trzeba odczekac ze dwa tygodnie az
rana spod opatrunku sie zablizni aby sie szew nie rozszedl.Trzeba probowac.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Krystyna 2012-03-29 16:54
Przy najmniejszym wysilku odczuwa sie.Nigdy nie bedzie lepiej a moze byc tylko gorzej jesli sie tego niezoperuje..Go rzej moze byc dlatetego ze "ta" dziura sie powieksza i z czasem wydostaja sie na zewnatrz jelita co jest bardzo grozne.Gdy dziura jest mala operacja jest laparoskopowa (2 dziurki po 1 cm )a jak duze pekniecie to robi sie przeciecie minimum 10 cm,wklada sie siatke podtrzymujaca jelita,a potem zaszywa.Jak kazdy szew bedzie sie go odczuwac przy kazdym ruchu rozciagajacym.D latego im wczesniej tym lepiej zrobic laparoskopowo.P rzezylam meza operacje.Mial zaawansowana ,stawal na ulicy pochylal sie do przodu i wciskal jelita.Oczywisc ie mial szew,4lata po operacji oczuwa tam bol przy zmianach pogody i nie za bardzo moze dzwigac ta strona ciala ktora byla operowana.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Przemek 2012-03-28 23:41
Mam małe pytanie.
Stwierdzono u mnie jakis czas temu przepukline w pachwinie . Usłyszałem od lekarza ze narazie trzeba poczekac...;/
I moje pytanie sie tyczy tego ze boli mnie podbrzusze po lewej stronie lub promieniuje na całe jest to czeste zjawsko, nawet jesli nie wykonuje zadnego wysiłku. czy tak to ma wygladac?
Prosze o Pomoc.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jurek 2012-03-19 14:52
Kiedy można uprawiac sex po operacji przepukliny,poz drwiam wszystkich zoperowanych
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # Krystian 2012-02-27 23:55
Witam wszystkich. Mam 16 lat.
Mój problem polega na tym, że od jakichś dwóch tygodni bolało mnie w prawym dolnym boku, tu jak pęcherz. Wczoraj zaczęło boleć mnie też delikatnie jądro, a dziś przeszło na lewą stronę (jądro i dolna część brzucha). Myślę, że to przepuklina lecz wolę zapytać bardziej doświadczonych. A i jutro mam wizytę u lekarza rodzinnego. Proszę o porady;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Andrzej 2012-02-27 11:41
Operację mam za sobą. 3 lata temu pojawiło mi się uwypuklenie w prawej pachwinie, a własciwie bliżej jądra. Na początku nie bolało, a czasami nawet znikało zwłaszcza z rana, więc nic z tym nie robiłem. Nie wiedziałem też, że to przepuklina. Czasami pobolewało w pachwinie i na tej wypukłości, ale rzadko. Od jesieni 2011 bóle były coraz częstsze, prawie codziennie. W styczniu br. poszedłem do lekarza i diagnoza - operacja. Bałem się ale podjęłem szybką decyzję i jestem ponad niesiąc po operacji - miałem znieczulenie w kręgosłup plus środki nasenne (nic nie pamiętałem z operacji). Nic już w tej chwili nie odczuwam dokuszliwego, wróciłem do pracy. Na początku pierwszy tydzień trochę bolało, ale brałem środki p.bólowe i nie było źle. Dla tych co mają opory przed zabiegiem, czy się boją, mogę tylko zapewnić, że operacja to nic wielkiego, Nie ma co zwlekać, czym prędzej tym operacja będzie mniej rozległa. Powodzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Iza 2012-02-26 18:52
Witam! miesiąc temu zauważyłam u swojego synka niewielką przepuklinę pachwinową, średnicy 5-cio groszówki, poszłam z Nim do pediatry i potwierdziło się moje przypuszczenie :sad: Myślałam, że konieczny będzie zabieg, ale pani dr powiedziała, ze to jest tak male, że narazie trzeba będzie tylko obserwować i że chirurg nie podiąłby się jeszcze zabiegu. Czy pani dr ma rację? Pozdrawiam!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Damian 2012-02-25 16:36
Do Krzysia:-) kochany, żadne nadzieje na cudowne schowanie się, samoistne zaniknięcie tego o czym piszesz nie pomogą. To jest przepuklina pachwinowa z odmianą "mosznowa-skośn a", która pojawia się u facetów z dwóch powodów,,, wady wrodzonej lub nabytej. Zapytaj mamusie lub tatusia czy miał też przepukline. Jeśli nie, to nabawiłeś się jej przy wielkim wysiłku. Ja też ją mam i 5 czerwca 2012!!! mam ustalony termin operacji w Rybnickim szpitalu wojewódzkim. Mam wspaniałego lekarza prowadzącego (lek.chir.Krzys ztof Paruzel) Po zbadaniu nie taki diabeł straszny jak go malują. Jedyna metoda pozbycia się tego "cuda" to operacja. Skalpel, nacięcię, prawidłowe ułożenie zawartości worka przepuklinowego , najczęściej jest to odcinek jelita cienkiego "na swoje prawidłowe miejsce", zszycie i rekonwalescencj a. Krzysio, męska decyzja i to jak najprędzej. I zrób z tym porządek raz na zawsze, bo przeciąganie w czasie działa na niekorzyść zdrowia całego organizmu. Idź do lekarza już jutro, bo kolejki na zabieg w dzisiejszych realiach NFZ są masakra! Ja miałem wizyte 8 listopada 2011 a zabieg najprędzej mam ustalony na 5 czerwca 2012! Zatem do dzieła!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # MC 2012-02-25 14:29
W wieku 6 lat miałem przepukline pachwinową. Teraz jestem i zastanawiam sie dlaczego mam 1 jądro. Czy miał ktos taki problem jak ja?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Kuba 2012-02-18 02:58
Mialem zoperowana przepuchline 3 dni temu wuszlem do domu tego samego dnia ze szpitala nastepnego dnia bul byl straszny biore w dalszym ciagu leci przeciw bulowe lece zauwarzelem ze more narzady meskie byly zasinione i spuchniete.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krzysztof 2012-02-13 17:10
Właśnie się dowiedziałem że mam przepuchlinę "skośną" ból był czasami dość mocny z prawej strony kłucie jakby ,czasem bolało jądro.Dziś byłem u lekarza , skierowanie do szpitala z podejrzeniem wyrostka ale lekarz stwierdził że lepiej niech to obejrzy chirurg.Chirurg obejrzał i stwierdził przepuchlinę ( początek ) nie mam jeszcze guza tylko ta przepuchlina podobno się tworzy.Mam zgłosić się na badanie za 4-6 tygodni i badać czy nie powstaje guz jak powstanie to mam sie natychmiast zgłosić.Pytanie czy to się może teraz jakoś naprawić ? przez ten okres 4-6 tygodni jeśli zrezygnuje z wysiłku fizycznego?Prac uję fizycznie czasem dźwigając duży ciężar do 50 kg.Nie wiem co robić .A szpitale i lekarzy omijam szerokim łukiem :-):sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # robert 2012-02-12 23:07
witajcie też mam przepuklinę pachwinową już 2-lata zawsze nie było czasu na zbadanie się aż wkońcu się zdecydowałem na zabieg tylko mam problem jestem na zwolnieniu lekarskim a za 2msc kończy mi się umowa w pracy i co dalej jak podobno po operacji nie można dżwigać a moja praca ciężka fizyczna(dżwiga m po 30-40kg)napewno pracodawca nie przedłuży mi umowy i co wtedy czy przejdę na zus żebym mógł spokojnie się wykurować.PROSZ Ę NAPISZCIE CO BĘDZIE ZE MNĄ DALEJ
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Wiesław lat 63 2012-02-08 16:34
Od miesiąca września 2011 chodziłem z przepuklina pachwinową prawostronna.Po tworny strach przed operacją paraliżował moje działania w tym kierunku. Po rozmowie z moją Panią Doktor, zdecydowałem się na o[perację.
W dniu 30 stycznia br zoperowano mnie w Szpitalu Powiatowym w Iławie.Po czterech dniach wypisano mnie do domu, po 7 zdjęto szwy.Wszystko jest ok, dobrze się goi i nie boli.Serdecznie dziękuję całemu personelowi oddziału Chirurgii Ogólnej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # KLaudia 2012-02-07 18:38
Pół roku temu miałam operowaną przepuklinę pachwinową (lewa str. ) Zabieg miałam wykonywany w Anglii ponieważ tam właśnie mieszkam ,miałam znieczulenie ogólne wiec za bardzo dobrze to nie pamiętam , w ten sam dzień gdy byłam operowana ,pojechałam do domu . 2 tygodnie po operacji były koszmarne , nie miałam żadnych szwów tylko rozcięcia było sklejone specjalnym klejem , mam mało bliznę , Teraz czekam na 2-go operacje ponieważ pojawiła mi się następna przepuklina z prawej strony.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-1 # Adam 2012-01-30 22:57
was przypadkiem nie zdradzała? Pachwina sugeruje, że była zdrada. To samo dotyczy kobiet: ból w pachwinie, czy partner jej nie zdradzał?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rom 28 2012-01-29 01:32
witam a co z praco fizyczno czy nadal mozna jo wykonywac ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # przemek 2012-01-16 23:43
od kilku miesiecy (ok 6) odczuwam bol w lewej pachwinie. ostatnio zaczelo bolec tez jadro tak jakby bol sie przemieszczal.j adro nie jest powiekszone wzgledem drugieo a nawet jest mniejsze wyczuwam jednak jakies zgrubienia w mosznie a nawet na jadrze.bol jest odczowalny czasmi codziennie a casami wystepuje co dwa dni. probowalem sam rozpoznac ale nie wyczowam zadnych zgrobien typu "sliwka" w pachwinie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rafał 2011-11-24 01:50
wyczuwam kólke prawej strony i boli mnie pencheż ito czasami bardzo mocno czy to jesto
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # marcin 15 lat 2011-11-20 04:42
Witam, gram w piłkę jako junior a niedługo czeka mnie operacja. Czy na rundę wiosenną (na początku kwietnia) zdążę wrócić w pełni sił? Będą to ponad 3 miesiące przerwy. Starczy tyle?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-11-16 18:40
Tak, jak najbardziej, nawet wyczynowo. jednak po samym zabiegu trzeba zrobić przerwę a czas powrotu określa każdorazowo lekarz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # piłkarz 2011-11-16 18:07
Mam 15 lat i prawdopodobnie ta wlasnie przepukline.
Czy po takiej operacji jest możliwe dalsze uprawianie sportu (w przyszłości być może zawodowo)?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # izy 2011-10-14 02:41
właśnie jestem po operacji, zwlekałem 5 lat i od wysiłku fizycznego z jednej przepukliny zrobiła się duża, dwustronna pachwinowa i na dodatek (na szczęście mała) brzuszna. Operacja trwała 5 godzin, nie mam szwów a tylko trzy dziurki w brzuchu ale boli jak cholera ponieważ przez te dziurki wkładali swoje przyrządy i kamery. Teraz będę około miesiąca (lub dłużej) bez pracy a mogłem zrobić wszystko 5 lat temu i pauzowałbym maksymalnie 2 tygodnie.
Radzę wszystkim aby udali się do lekarza jak najszybciej. Nie taki diabeł straszny a zdrowie jest najważniejsze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Łukasz 2011-10-10 04:10
Dziękuję za radę i za informację, że zoperowana strona jest silniejsza niż przeciwna (tego to bym się nie spodziewał). Jutro idę do lekarza po skierowanie na prześwietlenie. Trochę tego szczerze mówiąc boję... nigdy nie byłem w szpitalu i mam słabość do igieł a co dopiero do skalpela. :-) Mam nadzieję, że jakoś to przeżyję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fritz 2011-10-10 03:10
W chwili, kiedy wszystko dobrze się zagoi dobrze spotkać się z chirurgiem i porozmawiać o formie wysiłku. Z mojej wiedzy wynika, że po pół roku nie powinno już być żadnych przeciwwskazań i że zoperowana strona będzie silniejsza niż przeciwna. Wielu sportowców po takich zabiegach może więcej :-) Życzę wytrwałości i sukcesów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Łukasz 2011-10-10 02:12
Chodzi mi po prostu o to czy nie będę musiał trwale z tego zrezygnować. Aktywny tryb życia jest dla mnie bardzo ważny...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # fritz 2011-10-09 17:39
Z siłownią lepiej nie ryzykować szybciej niż po 3 miesiącach i na początek warto się tez nastawić na te partie mięśni, które można ćwiczyć bez większych obciążeń
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Łukasz 2011-10-09 15:50
Po jakim czasie (po zabiegu) można wrócić do aktywnego trybu życia. Chodzi tu głównie o siłownie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Robert 2011-09-16 15:14
Miałem zabieg na początku sierpnia (przep.pachwino wa - siatka). W szpitalu spędziłem trzy dni tzn. pierwszy dzień przyjęcie i badania, drugi dzień zabieg, trzeci dzień wypis. Po czterech dniach od zabiegu prowadziłem samochód a po dwóch tygodniach wróciłem do pracy choć bez dźwigania. Po miesiącu zacząłem rekreacyjnie biegać i choć na początku odrobinę czułem miejsce zrostu to kolejny trening był już bezproblemowy. Odnoszę wrażenie, że umiarkowana aktywność dobrze wpływa na proces gojenia. W zasadzie to ból jest strażnikiem naszej aktywności... ważne żeby nie robić nic na siłę. Tak na prawdę to tylko pierwsze dwa trzy dni ból był spory i pojawiał się tylko przy gwałtowniejszyc h ruchach no i np. przy kaszlu czy kichaniu. Cieszę się, że mam to już za sobą. Oby druga strona nie wylazła.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # d 2011-09-12 14:17
Trochę hardcore :-)Po 14 dniach generalnie można wracać do pracy, jednak jeszcze ostrożnie. Normalne funkcjonowanie po 30 dniach, ale bez przesilenia. Dopiero po 3 miesiącach można mówić o bezpiecznym wysiłku.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Artur 2011-09-12 13:10
Witam.5 dni temu przeszlem operacje przepukliny w Holandii,ze znieczuleniam miejscowym i zalozeniem siatki.Tego samego dnia wrocilem do domu.Lekarz twierdzi ze po dwoch tygodniach moge wracac do pracy,choc wie ze jestem kierowca ciezarowki i sam musze ladowac ciezkie wozki i palety,ale twierdzi ze nie widzi problemu abym po 14 dniach podnosil nawet 50 kg.Wydaje sie ze wszystko goi sie prawidlowo ale ciezko mi wyobrazic ze za 10 dni wroce do pelni sil.Czy lekarz nie przesadzil troche?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Zdzisław 2011-08-31 23:12
W tym miesiącu idę na operację przepukliny mam pietra ale nie ma rady.Po przeczytaniu tych komentarzy przekonałem się, że naprawdę nie ma co czekać. Pozdrawiam wszystkich co mają kłopoty z przepuklina,wię cej odwagi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # mjp 2011-08-03 04:39
znam faceta, który ma przepuklinę mosznową(mój mąż) od 20 lat a od 15 jest nieodprowadzaln a; ma spore zrosty,jakieś grudki i znacznie powiększoną mosznę oraz zdegenerowane jądro, wcześniej było powiększone przypominało kulę, teraz jakby zaczęło maleć; lekarze za każdym razem namawiali go na operację nie skorzystał teraz był w sanatorium i tam lekarz zbadał mu to i stwierdził że operacja jest możliwa ale też konieczne będzie na 95 % usunięcie prawego jądra razem z przepukliną - tak kończy się zwłoka
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # bo 2011-08-01 14:44
Ja taki ból odczuwam od prawie zawsze. Wzrasta zazwyczaj przy środkach na odporność. Wówczas organizm próbuje odrzucić ciało obce. Najlepiej skonsultuj to z lekarzem. niech popatrzy czy nic się nie rozlazło.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # RYSZARD 2011-07-30 21:54
W pazdzierniku 2004 mialem zabieg na przepuklinie /HERNIA INQUINALIS DEX OBLIQUA/K40.9?. i do 2011 roku mialem spokoj.Obecnie typowym objawem jest niewielka bolesnosc uciskowa w miejscu zszycia czyli blizny.? /przepuklina pachwinowa)Tę bolesnosc odczuwam od 3 dni.
Ale poniewaz mam stan chronicznego wstawania nocnego czyli (nykturia) wiec niemam pewnosci czy to niejest kolejny objaw przy powiklaniach z zachowaniem sie przepukliny
Prosze o rade co robic ,jak sie zachowac ,czy zabieg powtornej operacji jest potrzebny .
Dodam,ze przy chodzeniu nie odczuwam bolesnosci.Codz iennie cwicze "brzuszki" bo niestety ale przybylo mi wagi i mam faude tluszczyku ktora uciska na miejsce po przepuklinie.
Pozdrawiam i prosze o informacje
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-07-29 02:01
sam zabieg w zależności od kilku drobiazgów trwa około 30-60 minut. Wcześniej przygotowanie i do 3 dni powrót do domu. pierwszy tydzień słabo, ale jak już zacznie się goić to będzie ok.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ania 2011-07-29 01:18
mam pytanie jak długo może trwać zabig mój tata ma isć na zabieg bardzo się boi ma w wielkości pomarańczy a w dodatku go boli chodzi już z przepukliną 2 lata ma iść w sierpniu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Janel18 2011-07-27 23:47
Witam.
Niecały tydzień temu zdarzyła mi się nietypowa historia.Mianow icie podczas erekcji przekręciłem członka lekko w bok po czym zauważyłem,ze moje prawe jądro wskoczyło kolo pachwiny.Więc wcisnąłem je z powrotem.Od tamtego czasu czuje jakby "przewody" przechodzące od jądra wydłużyły się,a worek obsunął się niżej(Nie wiem czy od zawsze jest niżej bo wcześniej nie zwracałem na to uwagi)Czasami czuje dziwne promieniowanie jądra i okolic.Chciałem dodać,ze od pół roku regularnie ćwiczę(chodzi o całą sylwetkę ciała,w tym brzuch).Już raz miałem operowaną przepuklinę jakieś 10 lat temu.Czy możliwy jest nawrót po takim czasie?Z góry dziękuje i proszę o szybkie odpowiedzi :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Andrzej 2011-07-10 02:30
Bardzo się boję tego zabiegu, ale nie da się już tego odwlekać, bo bardzo boli i jest duża. Czy szpital może żądać od pacjenta, żeby się zaszczepił na żółtaczkę, a w razie odmowy odmówić wykonania zabiegu? Mnie postawiono taki warunek. :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-06-21 02:43
Nikt rozsądny nie postawi diagnozy na odległość. niemniej twój opis pasuje bardziej do powiększonych węzłów chłonnych. Lekarz pomaca i będzie wszystko jasne. Jeśli nawet to przepuklina, to po zabiegu 3 miesiące przerwy i wracasz do sportu nawet wyczynowo. Wielu profesjonalnych sportowców jest po tym zabiegu. Bez strachu :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krystian 2011-06-20 23:03
Mam pytanie, od jakichs dwóch tygodni wyczuwam małe jajeczka w prawej i lewej pachwinie,owe dwa kółeczka, z tego co je codziennie dotykam, nie powiekszają sie ani nie zmniejszają. I nie wiem co robić, w piątek ide do lekarza i właśnie się boję że to przepuklina bo kocham sport, a teraz nie mógł bym biegać, ani nic podnosić :/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # jas 2011-06-02 14:17
To różnie bywa, jednak nie czekaj, tylko zrób USG, będziesz miał odpowiedź. a przy okazji poczytaj jeszcze [:-)]www.msfera .pl/przepuklina -brzuszna.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Grzesiek 2011-06-02 02:34
mam pytanie ,czy ból przy przepuklinie (kasłanie , kichanie, zerwanie się do biegu) jest wciąż taki sam ,czy może zanikać ( chodzi o to czy jak boli to już boli ?), przećwiczyłem się troszeczkę ale po miesiącu jakby lepiej, ból mniejszy znacznie . Dodam iż boli pod pępkiem ,więc może to tylko mięśnie podbrzusza . Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+2 # marcin 2011-05-30 00:50
Gratuluje takim jak Janek. Ja pierwszą przepuklinę miałem w 2006r.była z lewej strony wielkości śliwki niestety nie była operowana metodą laparoskopową tylko skalpelem.Miałe m znieczulenie w kręgosłup od pasa w dół operację czułem ale bolało dopiero po operacji ze trzy miesiące nie mogłem pracować a niestety pracuje w kamieniarstwie. I niestety w tamtym roku przypętała mi się druga z prawej strony ale za to większa i prawie wchodzi do worka mosznowego niestety muszę czekać na koniec sezonu roboczego czyli do grudnia i wtedy pod skalpel bo niestety innej lżejszej pracy nie mogłem znależć. Pozdrawiam wszystkich przepuklinowców .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Janek 2011-05-27 17:09
Mija druga doba po operacji przepukliny pachwinowej jest lepiej niż się spodziewałem.W moim przypadku przepuklina była niewielka(wielk ości śliwki),zabieg był wykonany przy znieczuleniu ogólnym metodą laparoskopową.N ie odczuwałem bólu przed zabiegiem jednak zdecydowałem się na zabieg aby uniknąć powiększenia przepukliny i cięcia skalpelem.Ze szpitala wyszedłem na drugi dzień po operacji bez konieczności przyjmowania środków przeciw bólowych.Pacjen t który był ze mną w pokoju na zabieg zgłosił się już z dużą przepukliną i jego musieli ciąć, pozostał w szpitalu z koniecznością przyjmowania środków przeciw bólowych.W moim przypadku wystarczy dwa tygodnie L-4 i minimum miesiąc bez dźwigania ,on minimum 1,5 miesiąca zwolnienia od pracy.Przytoczo ne przykłady chyba przekonają wszystkich którzy mają przepuklinę że nie ma na co czekać im szybciej się zdecydujecie na zabieg tym szybciej dojdziecie do normalnego funkcjonowania. Pozdrawiam wszystkich niezdecydowanyc h i mam nadzieję iż mój komentarz pomoże Wam podjąć właściwą decyzję:D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # witek 2011-05-25 05:41
Witam wszystkich przedoperacyjny ch :-) Ja delikatnie mówiąc nie przepadam za szpitalami, o zabiegach/opera cjach nie wspominając. Kilka lat temu nabawiłem się przepukliny w pachwinie. Ze strachu przed zabiegiem unikałem wysiłku, ale jednak sporo się powiększyła (aż do moszny) Pewnego dnia dowiedziałem się o poważnych skutkach nieleczonej przep. i zdecydowałem się. Poprosiłem o pełne znieczulenie i sen w czasie zabiegu. Mimo dużej przepukliny, zabieg trwał niecałą godz. Obudziłem się kilka godzin po zabiegu i muszę przyznać, że w ogóle nic nie bolało. To pewnie zasługa środków przeciwbólowych , które chyba były w kroplówce, bo nie dostałem żadnego zastrzyku. Po trzech dniach wróciłem do domu. Żadnego bólu ani razu nie poczułem! Przez pół roku naprawdę się oszczędzałem jeśli chodzi o pracę fizyczną. Dziś mijają dwa lata od operacji i czasami delikatnie czuję siatkę, ale zupełnie mi to nie przeszkadza. Jest tam w końcu obce ciało :D Pozbyłem się też wreszcie dużej, krępującej "kuli"... Zachęcam wszystkich niezdecydowanyc h do tego kroku. Pamiętam ulgę po przebudzeniu na "pooperacyjnej" i świadomość, że wreszcie pozbyłem się tego "gów..a" ;-) POZDRAWIAM
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # weronika 2011-05-04 19:56
do pana Tomasza może puchną jądra moggą byc symptomem wodniaka bo mói syn właśnie po operacji przepukliny zachorowna wodniaka ale to szybszy zabieg niż przepuklina proszę to zbadac
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-04-23 03:34
Zrób USG. Będziesz wiedział. A może rzeczywiście nic się nie dzieje, a może to coś zupełnie innego. To badanie krzywdy ci nie zrobi a być może uspokoi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # rafał 2011-04-14 14:55
czytałem ta całą stronę Wasza;p byłem wcześniej u lekarza bo bolało mnie w pachwinie i nic nie wykryto... a co jakis czas boli mnie jajko a czasem pachwina... po wysliku znowu mnie bolalo ... czy to przepuklina? a kaslalem i niby nic mi nie wychodzi...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # paweł 2011-03-31 01:14
do krzysztofa-jak się ni odchaczyłeś w PUP to mozesz ubezpieczyc się w opiece,na 3 m-ce
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-03-23 23:19
Dziwna sprawa. Jedyne zalecenie jakie można w takim przypadku zaoferować to - zmiana lekarza. Metoda lichtensteina jest generalnie wiodąca w dniu dzisiejszym i o takich przypadkach nie słyszałem...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # zibi 2011-03-23 19:37
jestem po 3 zabiegach na przepuklinę metodą Lichtensztajna i za każdym razem mi się to powtarza ostatni zabieg na lewostronną przepuklinę miałem w listopadzie a już z powrotem mi wychodzi a na dodatek boli, boję się już 3 raz to samo operować nadmieniam że nic nie dzwigałem od momentu zabiegu. Poradźcie co mam robić w tej sytuacji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-03-18 16:41
Po takim zabiegu nie zaleca się zazwyczaj nadmiernego forsowania przez ok 3 miesiące. Wszystko zleży od postępów. Cóż mówić po 2 lub 3 tygodniach. Rana zapewne jeszcze nie do końca się zagoiła. Nie wspomnę o wewnętrznych powłokach, ale choćby skóra... Oczywiście każdy sam decyduje, jednak osobiście nie polecam przedkładania tych kilku złotych za basen nad zdrowie dziecka.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Weronika 2011-03-18 11:19
wtącać się z radą ? otóż mój wnuczek - 6 lat miał usuniętą przepuklinę pachwinową 9 marca w prywatnej klinice i po zabiegu natychmiast jeszcze śpiącego rodzice przywieżli go do domu. 21 marca chcą go już wysłać do przedszkola i w od razu na basen (bo jest opłacony). Nie wiem jak im to powiedzieć ale uważam, że to wszystko jest za wcześnie. Co mi radzicie . A może rodzice mają rację.????????? ???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-02-16 22:35
Wszystko zależy od tego jak się goi. Zazwyczaj po 3 do 6 miesięcy wraca się do czynnego uprawiania sportu, nawet wyczynowego :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # wam 2011-02-16 12:20
Jak długa musi być przerwa w uprawianiu sportu (biegi, sala) po takim zabiegu ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # krzysztof 2011-02-12 17:39
jeszcze pytanie prubowalem kaszlec i patrzyc czy rosnie guzek i nie roslo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # dr 2011-02-12 17:28
to może być przepuklina ale może też być jeszcze kilka innych niespodzianek (w najlepszym przypadku węzły chłonne, ale i tu jest jakaś przyczyna). Nikt tego nie zdiagnozuje na odległość. To niestety musi zobaczyć lekarz i jak sądzę trzeba jeszcze zrobić choćby USG. Decyzja należy do ciebie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # krzysztof 2011-02-12 04:03
witam mam 20 lat i 5 -6 dni temu znalazłem guza w mojej pachwinie miał wtedy rozmiar około 3-4 cm, teraz mi się wydaje ze jest mniejszy około 2-3cm, a dziś zobaczyłem ze od uda w górę mam spuchnięty brzuch, rwie mnie to strasznie i boli , nawet bolą mnie jadra.
pytam się was czy to są objawy przepukliny??
i mam kolejne pytanie może coś ktoś doradzi, bylem zarejestrowany jako bezrobotny wyjechałem za granice i się nie od haczyłem i zostałem wyrzucony z statusu bezrobotnego na 4 miesiące i dopiero będę mógł się zarejestrować 28 lutego, i na dzień dzisiejszy nie mogę iść nawet do lekarza bo nie mam za co a jeśli mam przepuklinę to nie chce zwlekać bo muszę jak najszybciej wyjechać zagranice:/ czekam na propozycje i na słowa otuchy bo boje sie jak cholera:/.....
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Vasymir 2011-02-09 23:28
Jestem tydzień po zabiegu, jutro idę na zdjęcie szwów. Mój kuzyn po takim samym zabiegu nawet nie potrzebował środków przeciwbólowych , ja muszę je brać co kilka godzin bo niestety boli. Byłem na kontroli i dowiedziałem się, że wszystko wygląda OK i trzeba czekać na poprawę.
Pamiętam, że zaczęło się od bólu jądra jakieś 5 miesięcy temu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # mariusz/35lat 2011-02-07 18:32
od dłuższego czasu zauwazylem ,że mam powiekszone jedno jądro,i to dość widocznie.A na dodatek zaczyna mnie pobolewać po zwiększonym wysiłku fizycznym,i tu moje pytanie: drodzy panowie powiedzcie ile trwa taki zabieg,ile rekonwalescencj a,bo nie ukrywam że nie mogę sobie pozwolić na dłuższą przerwę od pracy....czytał em niektóre komentarze i muszę przyznać,że mam zwyczajnego pietra....no tak w swoim życiu w szpitalu byłem tylko raz,zakładając gips na złamany obojczyk...pano wie dodajcie otuchy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-02-02 03:29
Każda nieprawidłowość , każde zwyrodnienie, w tym również przetrzymana przepuklina, może spowodować pewne zmiany organiczne. Przepuklina hodowana przez 15 lat może być problemem nie tylko chirurgicznym. Myślę jednak, że przypadek wcześniej opisany zakończy się tylko tym co się wydarzyło, czyli zabiegiem i rekonwalescencj ą. Należy oczekiwać negatywnego wyniku histopatologicz nego. Jednak zbyt długie czekanie z takim drobiazgiem jakim jest przepuklina może skończyć się dramatem, który nie powinien zaistnieć w tym czasie. Pani Ago, życzę tylko dobrych wieści, a z opisu mam na takie nadzieję. Ludzie!!! Badajcie się!!! I jak najszybciej poddawajcie się niezbędnemu zabiegowi!!! Męskość to również twardość w podejmowaniu decyzji. Panowie, nie bądźcie ciotami, które boją się malutkiego skalpela. Małe cięcie to życie. Oczekiwanie na cud to ... lekko kij w oko...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # aga 2011-02-02 00:48
witam, mój mąż miał wczoraj zabieg, jest już w domu Przepuklina podobno chodowana od 10-15 lat, nie bolało go wcale, z zewnątrz nie wyglądała na dużą dlatego zwlekał.. i to była największa głupota. Jego zabieg zamiast trwać 45 min trwał 3 h i był (jak powiedział lekarz) trudnym zabiegiem. 2 godziny próbowali poupychać to do środka, mąż obolały jak diabli, ale nie to jest najgorsze..najg orsze są ewentualne powikłania po tak długim zwlekaniu. Lekarz był zmuszony pobrać wycinek do badania onkologicznego ponieważ porobiły się przez te lata jakieś zrostu i zmiany które na lekarza oko nie wygl dobrze. teraz czekamy na wynik, rana przez to duża bo zabieg nie należał do łatwych. Bedzie dłużej dochodził do siebie ...no i najgorsze te czekanie na wynik...Dodoam że mąż ma 33 lata . Bądźcie rozsądni i nie czekajcie. On też zawsze miał czas i praca zawsze była najważniejsza.. teraz ważny jest tylko wynik... ;-( pozdrawiam i polacam wizyte u lakarza czym prędzej. strach ma wielkie oczy a nie taki diaieł straszny...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-01-30 14:01
Przepuklinę pachwinową można naprawić jedynie skalpelem. Twój lekarz określi czy Twój stan nadaje się do zabiegu. Innej drogi nie ma.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # przemek 2011-01-30 01:34
czynadaje się do zabiegu operacyjnego?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2011-01-27 16:31
Niestety musisz poczekać na lepsze samopoczucie jeszcze jakieś 3 tygodnie. Będzie dobrze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Krzysztof 2011-01-27 15:45
Ja dopiero co miałem zabieg metodą Lichtensteina w klinice.W szpitalu czeka się 6 miesięcy.Co z tego skoro z kliniki na drugi dzień wykopali mnie choć ledwo byłem w stanie ustać.Prawie na czworaka wyszedłem .Teraz tydzień po zabiegu i ciągle ledwo chodzę ale czas leczy rany mam nadzieję ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # robert 2011-01-04 22:57
panowie ia mam przepukline pachwinową 10 lat i jest bardzo zle boli mnie caly czas a niekiedy bardzo ale jestem twardy i uparty daje rade, wczesniej bolalo tak że niemoglem chodzic i pracowac,teraz co jakis czas podejmuje prace ale jest cięszko.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2010-12-01 15:32
Dla arkadio: to może stwierdzić tylko lekarz, podejdź nawet do lekarza pierwszego kontaktu, niech da ci przy okazji skierowanie do chirurga. Na odległość nikt cię nie zdiagnozuje. To niestety trzeba pomacać ;-).
Dla rado: wszystko zależy od tego jak duża jest przepuklina. Im mniejsza, tym łatwiejszy zabieg i szybciej wracasz do sprawności. Generalnie zaleca się aby przez miesiąc nic nie kombinować z wysiłkiem. Osobiście za bezpieczny okres powrotu do pracy fizycznej uważam 3 miesiące po zabiegu - nie wcześniej. Oczywiście w cięższych przypadkach to może być i więcej niestety :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # rado 2010-12-01 12:02
czy po operacji lub jak dlugo po mozna wrocic do normalnych zajec? W sensie czy po takiej operacji mozna wykonywac jeszcze prace fizyczna?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # arkadio 2010-12-01 10:42
witam mam pytanie jak mozecie opisac bol przepukliny i czy to co wyczuwam palcem to napewno przepuklina czy powiekszone wezly chlonne bo przeciwna strona nie boli mnie wcale a palcem wyczuwam to samo
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ... 2010-11-28 17:31
Takie rzeczy się zdarzają krótko po zabiegu, jeśli taki stan będzie utrzymywał się dłużej niż miesiąc sprawdź to u lekarza. Ja miałem czarne jaja i małego też. Ale opuchlizna i krwiaki zeszły :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # tomasz 2010-11-24 15:55
miałem operacje przepukliny pachwinowej i wydaje mi sie ze puchną mi jaja i cały worek jest duzy czy ktoś możne pomóc jakie sa objawy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2010-09-02 14:55
Z taką opinią odnoście zabiegu na przepuklinie pachwinowej jeszcze się nie spotkałem. Jeśli jednak to zaniedba a przepuklina pójdzie dalej to wtedy może mieć całą masę problemów. Proponuje poczytać o powikłaniach jakie występują przy jej rozwoju. To rzeczywiście jest straszne. A sam zabieg jest raczej z tych kosmetycznych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # pati 2010-09-02 14:38
mój Mąz jak to facet boi sie ze po operacji moze niemiec dzieci czy to prawda?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Lysy 2010-08-18 16:18
Nie martw się, u mnie trwa to już ponad 2 lata i ciągle oprócz dziwnych odczuć mam zasiniałe miejsca na bliźnie. Podobno jednak to wszystko i tak w normie :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Iwona 2010-08-18 02:04
:ojestem już półtora roku po operacji , założono mi siatkę syntetyczną ale do tej pory odczuwam ból i pieczenie. Lekarz po konsultacji twierdzi że to jeszcze nerwy czuciowe ale wszystko jest oky, Mam nadzieję że tak jest i z czasem wszystko przejdzie!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2010-04-29 14:10
Jeśli przepuklina jest duża to zapewne termin będzie szybki. To, że nie boli, jeszcze nic nie znaczy.
Można się zawijać ze szpitala nawet tego samego dnia, ale osobiście nie polecam. Trzeba poczekać do całkowitego odejścia znieczulenia i zobaczyć, jakie leki przeciwbólowe będą odpowiednie. U niektórych o bólu nawet się nie wspomina, u innych nawet przez 2-3 tygodnie. Nie polecam więc zbytniego pośpiechu w opuszczaniu szpitala.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # ja 2010-04-29 13:13
dziękuje za odpowiedź,
A czy w szpitalach nfz może być pobyt jednodniowy, tak jak w prywatnych klinikach?
Czy wielkość przepukliny wpływa na termin? moja jest spora bo już długi czas ją mam, ale raczej nie jest ciężkim przypadkiem bo praktycznie nic nie sprawia mi bólu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # dr 2010-04-27 16:12
Generalnie z zabiegiem nie powinno się długo czekać gdyż zwłoka w tym akurat przypadku powoduje jedynie pogorszenie stanu pacjenta. Przepuklina sama się nie zrośnie a dalsze pekanie tkanki może jedynie doprowadzić do poważnych komplikacji. W zależności od szpitala na ten dość prosty zabieg nie powinno się czekać dłużej niż 2 miesiące. Zależy to od obłożenia oddziału chirurgii. W cięższych przypadkach robi się to prawie od ręki. Na początek potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do szpitala. Tam wstępne badanie i określenie terminu. Czasem od ręki. Razem ok 3 dni w szpitalu i z miesiąc gojenia cięcia. Zdjęcie szwów w terminie zgodnym z zaleceniem lekarza. Tu też nie można przeciągać bo nici też wrastają i później jest lekko niekomfortowo :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # mark 2010-04-26 15:07
Wiecie może ile czeka się na operację po otrzymaniu skierowania? Ja mam przepuklinę już 2 lata, jeszcze nie byłem u lekarza, pora w końcu coś z tym zrobić, mam nadzieję że nie będę czekał rok na operację.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-2 # kafel 2010-04-01 03:40
Generalnie w większości nie ma żadnych odczuć, jednak jeśli cięcie pójdzie po jakichś nerwach to robi się ... tak sobie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+1 # Amelyie 2010-03-30 22:12
W wieku 6 lat wycinali mi przepuklinę... hm w moich wspomnieniach z tej operacji rzeczywiście była jakaś siateczka...ale myślałam ze to był sen:P znaczy ze wciąż ją mam? No ale jedyne co mi po przepuklinie zostało to blizna..żadnych bólów..
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # grego 2010-03-12 12:27
miałem przepuklinę pachwinową. zlikwidowali to operacyjnie. mam wklejoną siatkę syntetyczną, ale mimo, że już kilka lat upływa od zabiegu to mnie ciągle trochę boli. nie wiem czy to normalne.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
Cofnij

Login

Cofnij Menu serwisu

Cart

JTouch Mobile Template for Joomla (c) 2011 - 2013 JTouchMobile.com