O zdrowiu

Samobadanie jąder

Samobadanie jąder

Swoją męskość często nazywamy klejnotami. Klejnoty zaś wymagają troski i to nie tylko w zakresie higieny i wyglądu. Tak, jak mocno skłonni jesteśmy chwalić się naszą męskością, tak zapominamy, że to również część naszego organizmu narażonego na różne schorzenia. Zapominamy do momentu, gdy sytuacja zaczyna być co najmniej kłopotliwa i bolesna. Lepiej więc być mądrym przed szkodą i poświęcić kilka minut miesięcznie, by sprawdzić czy nie dzieje się nic złego.

 

Sprawdzanie stanu swoich jąder choć raz w miesiącu pozwala wychwycić ewentualne niepokojące zmiany

Czynność tę wykonywać trzeba regularnie, bo wówczas dopiero mamy możliwość porównania ze stanem wcześniejszym.

Małe, twarde, bolesne guzki oraz powiększenie jąder mogą oznaczać, że dzieje sie coś niedobrego, że mogły nastąpić zmiany nowotworowe. Ten rodzaj nowotworu zwykle dotyka mężczyzn między 15 a 35 rokiem życia.

Ryzyko zachorowania się zwiększa, gdy wcześniej u kogoś z rodziny zdiagnozowano tę chorobę. Wczesne rozpoznanie i odpowiednia kuracja są niezwykle istotne, bo w takich przypadkach prawdopodobieństwo wyleczenia jest bardzo wysokie.

 

Θ Najlepiej samobadanie przeprowadzić tuż po kąpieli, gdy worek moszny będzie miękki i rozluźniony. Wszystko powinno zająć 2-3 minuty.

 

Θ Stań naprzeciw lustra i szukaj guzków czy stwardnień na powierzchni moszny.

 

Θ Używając obu rąk sprawdź każde z jąder. Chwyć je w ten sposób, że palec wskazujący i środkowy znajdują się na dole, a kciuk na górze (zobacz rysunek). Następnie zacznij obracać delikatnie każde z jąder między palcami a kciukiem. Jedno jądro może wydawać się odrobinę większe, ale zazwyczaj jest to normalne.

 

Samobadanie jąder

 

Θ Staraj się wyczuć czy na ich powierzchni nie znajdują się jakieś zgrubienia lub guzki. Nie przejmuj się, gdy znajdziesz zgrubienie tylnej ścianie. Jest to najądrze przylegające do jąder wzdłuż ich tylnego brzegu. Same jądra powinny być miękkie i gładkie o jajowatym kształcie.

 

Θ Gdy znajdziesz guzki czy stwardnienia lub zaobserwowałeś powiększenie jąder, koniecznie udaj się do lekarza. Nie musi to oznaczać nowotworu. Istnieje wiele chorób wywołujących obrzęk i zapalenie jądra, które nie są niebezpieczne. I co najważniejsze - są do wyleczenia. Najważniejsze jednak, by samemu regularnie sprawdzać, czy nie ma jakichś zmian.