Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zdrowie

Sterydy - niebezpieczne skutki uboczne

Sterydy. Niebezpieczne skutki uboczneSterydy zażywa 60 proc. bywalców siłowni. Najczęściej są to młodzi ludzie w wieku 17-18 lat. Zależy im na uzyskaniu muskularnej sylwetki lub osiąganiu sportowych sukcesów. Lekceważą związane z tym niebezpieczeństwa.

Sterydami nazywa się potocznie męskie hormony płciowe - naturalne i syntetyczne. Naturalne to sterydy androgenne; syntetyczne to sterydy anaboliczne. Sterydy androgenne m.in. powodują znaczny przyrost mięśni. Sterydy anaboliczne z kolei, sztucznie zsyntetyzowane na wzór hormonów naturalnych, powodują tylko wzrost masy ciała. W praktyce jednak, wpływają na organizm także w nieprzewidziany sposób.

Sterydy wywołują przyrost mięśni, z jednej strony pobudzając biosyntezę białka, z drugiej zaś hamując jego rozpad. Skuteczność ich działania zależy od odpowiedniej diety i regularnego treningu. Przyjmowanie sterydów przynosi szybkie efekty i dlatego nadużywane są one w sporcie, mimo iż znajdują się na liście środków dopingujących zabronionych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Sterydy wprowadzono do medycyny w zupełnie innym celu - w celu pomocy chorym i wyniszczonym organizmom ludzi w starszym wieku. Stosowane były w przypadkach zaburzeń somatycznych, chorobach zaniku mięśni, leczeniu schorzeń nowotworowych i rehabilitacji stanów pourazowych. Obecnie podawane są bardzo ostrożnie, ze względu na niebezpieczne skutki uboczne. Sterydami leczy się zaburzenia hormonalne mężczyzn.

Anaboliki przyjmowane są w postaci tabletek, kapsułek, koktajli lub zastrzyków dożylnych. Noszą gwarowe nazwy: koks, deka, wino, metka, mietek, omka, omen, prima, teściu. Tych, którzy je stosują, nazywa się w tymże slangu pakerami. Stosowane przez nich „kuracje" trwają od 6 do 12 tygodni. Rozpoczynają się od niewielkich ilości sterydów spożywanych doustnie, potem dawki zwiększa się stopniowo, przyjmując je w postaci zastrzyków. W połączeniu z odpowiednim odżywianiem, powoduje to szybki przyrost masy mięśniowej, nieproporcjonalny do czasu poświęcanego ćwiczeniom.

Oblicza niebezpieczeństwa

Stosowanie sterydów odbija się zarówno na psychice, jak i na ciele. Początkowo następuje poprawa nastroju, przypływ energii, odczuwa się wzrost siły i kondycji fizycznej. Wkrótce jednak objawia się rozdrażnienie i nerwowość, pojawiają się trądzik i plamy na skórze, obrzęk twarzy, przerost żuchwy. Dłuższe zażywanie anabolików prowadzi do trwałego zaburzenia naturalnej równowagi hormonalnej i wynikających z tego niezwykle szkodliwych, nieodwracalnych zmian w organizmie, które mogą okazać się śmiertelne.

Mężczyźni spostrzegają zmiany poziomu swojego popędu seksualnego, kolejno na krótko wzrastającego i na stałe opadającego. Czasami łączy się z tym czasowe powiększenie, a później trwałe zmniejszenie wielkości narządów płciowych.
Przytrafić się może tzw. gynekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych, przerost gruczołu krokowego, a nawet rak prostaty.
Kobietom grozi niepłodność, pojawiają się męskie cechy: obniżenie głosu, owłosienie na twarzy i klatce piersiowej, charakterystyczne łysienie głowy. Zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.

Szczególnie niebezpieczne jest używanie sterydów przez osoby młode, które nie mają jeszcze uregulowanej gospodarki hormonalnej. W takim przypadku może jeszcze nastąpić przedwczesne zrastanie się nasad kości długich, czego rezultatem jest zahamowanie wzrostu nastolatków.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają wpływ sterydów jeszcze na wiele różnych sposobów. Jednym z pierwszych poważnych zaburzeń jest pojawienie się w wątrobie i śledzionie wypełnionych krwią cyst, których pęknięcie może spowodować nagły zgon. Właśnie wątroba, neutralizująca substancje szkodzące organizmowi, jest najbardziej zagrożonym organem wewnętrznym. Pod wpływem stosowania anabolików dochodzi w niej do stanów zapalnych, ciężkich uszkodzeń wywołujących żółtaczkę lub rozwinięcia się nowotworu.

Nie koniec na tym. Kolejne powikłania są już bezpośrednim wynikiem przyrostu masy mięśniowej. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem kośćca i stawów, a co za tym idzie szybkim rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Patologiczny przerost mięśnia serca sprzyja zawałom, nawet u bardzo młodych ludzi.

Przyjmowanie sterydów ma także inne niebezpieczne skutki. Nasilają się zaburzenia psychiczne, impulsywność przechodzi w agresję, lęki w panikę, urojenia prześladowcze prowadzą do depresji i prób samobójczych.

Rozmiar zagrożenia

W Polsce anaboliki zażywa około 60 proc. bywalców siłowni. Najczęściej są to młodzi ludzie w wieku 17-18 lat. Wzorując się na zawodowcach, chcą budzić podziw rówieśników. Atrakcyjną sylwetkę można „wyrzeźbić" regularnie ćwicząc mięśnie. Wymaga to jednak wysiłku i czasu. Wielu wybiera wygodną, ale niebezpieczną drogę na skróty.

Niestety, nie ma problemów ze zdobyciem sterydów, chociaż teoretycznie można je nabyć jedynie na receptę w aptece. Nielegalny obrót tymi środkami pozostaje poza kontrolą państwa. Dokładne instrukcje, jak stosować anaboliki, zamieszczane są w różnych czasopismach, można je znaleźć również w Internecie. Dbają o to producenci anabolików.

Efekty stosowania sterydów nie są trwałe. Cały czas trzeba dbać by figura nie „oklapła". I tak dochodzi do uzależnienia organizmu od anabolików. Uzależnienia takiego samego, jak od narkotyków. Uzależnienia o tragicznych konsekwencjach, podobnie jak uzależnienie od narkotyków.

Jan Opinc (poradnia.pl)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

Dodaj komentarz
 • Marvell

  Co to za niezorientowany w temacie amator napisal ten artykul? Zenada oparta o czastkowe informacje zasiegniete chyba z Pani Domu.

 • asd

  Co za osiol napisal ten art. ?? <br />niech mi pokaze choc jeden steryd podawany w postaci koktajlu lub zastrzyku dozylnego !!

 • Bartek

  Od kiedy paker to osoba biorąca sterydy? Paker to osoba "pakująca" na siłowni czyli ktoś, kto przybiera masę mięśniową ćwicząc, ale nie jest powiedziane, że bierze sterydy.<br />Ćwiczę na siłowni 7 lat i korzystałem jedynie z odżywek - glutaminy, kreatyny czy też aminokwasów.<br />Autor artykułu może niech lepiej rzetelnie poinformuje te wszystkie rzesze nastolatków "pakujących" "metke" jak umiejętnie brać, czyli jedynie do odpowiedniej diety, w odpowiednim momencie zmęczenia mięśni i przez krótki czas i między bardzo długimi okresami. Na pewno zrobi więcej dobrego jak wyliczanie jakie to sterydy są złe.<br />Koktajl sterydowy albo zastrzyk dożylny - takie nie istnieją. Koktajl może być białkowy i nie jest sterydem i nie jest szkodliwy. Zastrzyki są domięśniowe!

 • sterd

  nie znacie sie! ja wale "teścia" dożylnie, a mete w formie koktajlu... przestałem już miesiączkować, ale za to urosły mi całkiem pokaźne jaja. pozdrawiam!

 • TEKDO

  A wiec tak nie ma koktajli sterydowych sa tylko odzywki takie w szejkach ktore nie sa sterydami a koles je porownuje na tym samym poziomie co sterydy hahah Anaboliki przyjmowane są w postaci tabletek, kapsułek, koktajli <br />lub zastrzyków <br />dożylnych.Wez idioto sam steryda do zyly se wbij od razu umrzesz baranie!Sterydy sa domiesniowe a nie dozylne facjato mamusi.

 • Tekdo

  To jest tak ze słowo anaboliki nie oznacza zawsze sterydy!!!!!Bo odzywki ktore sa legalne w aptekach i na allegro sa anabolikami legalnymi ;-) sam piszesz takie bzdury pewnie jestes mami synkiem z kompleksami ze masz male miesnie klatki i zadna laska na ciebie nie leci cieniasie ;]

 • Tekdo

  :D łach z twojego artykułu mają ci co cwicza na silowni bo paker to nie tylko ten co koksuje tylko tez ten co bierze odzywki ale nie oznacza to tylko negatywnego pojecia kompleksiarzu jeden ;-) jak masz kompleksa zacznij cwiczyc fujaro a nie tylko piszesz gowniane artykuły i wkurzasz ludzi dookoła lub ich prowokujesz.

 • ;llll

  hej przypuszczam że większość z tych co napisali negatywy o tym artykule zapewne ćwiczycie na siłowni <br /><br />"Twoja stara brała sterydy<br />Tekdo, 29 październik 2009<br />To jest tak ze słowo anaboliki nie oznacza zawsze sterydy!!!!!Bo odzywki ktore sa legalne w aptekach i na allegro sa anabolikami legalnymi smilies/wink.gif sam piszesz takie bzdury pewnie jestes mami synkiem z kompleksami ze masz male miesnie klatki i zadna laska na ciebie nie leci cieniasie ;] " kolego to trzeba aż ćwiczyć żeby dziewczynę poderwać nie możesz użyć uroku osobistego aż taki z Ciebie cienias że potrafisz mózgiem ruszyć tylko wyrywasz dziewczyny na mięśnie oczywiście nie mam nic przeciwko ćwiczeniu na siłowni sam czasami chodzę ale tylko dla własnej satysfakcji :-))) pozdrawiam

 • ByłySterydziaż

  Sterydy nie pomniejszają narządów płciowych, to mit. Efekty uboczne? Arnold S. Jakoś sobie radzi a całe życie brał sterydy ;-) tak samo Pudzian i inni. Pakerów nazywamy każdego kto chodzi na siłkę. 60%?? bardziej 3%

 • ByłySterydziaż

  testosteronu nie bierze się dożylnie tylko domięśniowo.

System komentarzy oparty o Komento

Zdrowie

Sterydy - niebezpieczne skutki uboczne

Sterydy. Niebezpieczne skutki uboczneSterydy zażywa 60 proc. bywalców siłowni. Najczęściej są to młodzi ludzie w wieku 17-18 lat. Zależy im na uzyskaniu muskularnej sylwetki lub osiąganiu sportowych sukcesów. Lekceważą związane z tym niebezpieczeństwa.

Sterydami nazywa się potocznie męskie hormony płciowe - naturalne i syntetyczne. Naturalne to sterydy androgenne; syntetyczne to sterydy anaboliczne. Sterydy androgenne m.in. powodują znaczny przyrost mięśni. Sterydy anaboliczne z kolei, sztucznie zsyntetyzowane na wzór hormonów naturalnych, powodują tylko wzrost masy ciała. W praktyce jednak, wpływają na organizm także w nieprzewidziany sposób.

Sterydy wywołują przyrost mięśni, z jednej strony pobudzając biosyntezę białka, z drugiej zaś hamując jego rozpad. Skuteczność ich działania zależy od odpowiedniej diety i regularnego treningu. Przyjmowanie sterydów przynosi szybkie efekty i dlatego nadużywane są one w sporcie, mimo iż znajdują się na liście środków dopingujących zabronionych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Sterydy wprowadzono do medycyny w zupełnie innym celu - w celu pomocy chorym i wyniszczonym organizmom ludzi w starszym wieku. Stosowane były w przypadkach zaburzeń somatycznych, chorobach zaniku mięśni, leczeniu schorzeń nowotworowych i rehabilitacji stanów pourazowych. Obecnie podawane są bardzo ostrożnie, ze względu na niebezpieczne skutki uboczne. Sterydami leczy się zaburzenia hormonalne mężczyzn.

Anaboliki przyjmowane są w postaci tabletek, kapsułek, koktajli lub zastrzyków dożylnych. Noszą gwarowe nazwy: koks, deka, wino, metka, mietek, omka, omen, prima, teściu. Tych, którzy je stosują, nazywa się w tymże slangu pakerami. Stosowane przez nich „kuracje" trwają od 6 do 12 tygodni. Rozpoczynają się od niewielkich ilości sterydów spożywanych doustnie, potem dawki zwiększa się stopniowo, przyjmując je w postaci zastrzyków. W połączeniu z odpowiednim odżywianiem, powoduje to szybki przyrost masy mięśniowej, nieproporcjonalny do czasu poświęcanego ćwiczeniom.

Oblicza niebezpieczeństwa

Stosowanie sterydów odbija się zarówno na psychice, jak i na ciele. Początkowo następuje poprawa nastroju, przypływ energii, odczuwa się wzrost siły i kondycji fizycznej. Wkrótce jednak objawia się rozdrażnienie i nerwowość, pojawiają się trądzik i plamy na skórze, obrzęk twarzy, przerost żuchwy. Dłuższe zażywanie anabolików prowadzi do trwałego zaburzenia naturalnej równowagi hormonalnej i wynikających z tego niezwykle szkodliwych, nieodwracalnych zmian w organizmie, które mogą okazać się śmiertelne.

Mężczyźni spostrzegają zmiany poziomu swojego popędu seksualnego, kolejno na krótko wzrastającego i na stałe opadającego. Czasami łączy się z tym czasowe powiększenie, a później trwałe zmniejszenie wielkości narządów płciowych.
Przytrafić się może tzw. gynekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych, przerost gruczołu krokowego, a nawet rak prostaty.
Kobietom grozi niepłodność, pojawiają się męskie cechy: obniżenie głosu, owłosienie na twarzy i klatce piersiowej, charakterystyczne łysienie głowy. Zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.

Szczególnie niebezpieczne jest używanie sterydów przez osoby młode, które nie mają jeszcze uregulowanej gospodarki hormonalnej. W takim przypadku może jeszcze nastąpić przedwczesne zrastanie się nasad kości długich, czego rezultatem jest zahamowanie wzrostu nastolatków.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają wpływ sterydów jeszcze na wiele różnych sposobów. Jednym z pierwszych poważnych zaburzeń jest pojawienie się w wątrobie i śledzionie wypełnionych krwią cyst, których pęknięcie może spowodować nagły zgon. Właśnie wątroba, neutralizująca substancje szkodzące organizmowi, jest najbardziej zagrożonym organem wewnętrznym. Pod wpływem stosowania anabolików dochodzi w niej do stanów zapalnych, ciężkich uszkodzeń wywołujących żółtaczkę lub rozwinięcia się nowotworu.

Nie koniec na tym. Kolejne powikłania są już bezpośrednim wynikiem przyrostu masy mięśniowej. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem kośćca i stawów, a co za tym idzie szybkim rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Patologiczny przerost mięśnia serca sprzyja zawałom, nawet u bardzo młodych ludzi.

Przyjmowanie sterydów ma także inne niebezpieczne skutki. Nasilają się zaburzenia psychiczne, impulsywność przechodzi w agresję, lęki w panikę, urojenia prześladowcze prowadzą do depresji i prób samobójczych.

Rozmiar zagrożenia

W Polsce anaboliki zażywa około 60 proc. bywalców siłowni. Najczęściej są to młodzi ludzie w wieku 17-18 lat. Wzorując się na zawodowcach, chcą budzić podziw rówieśników. Atrakcyjną sylwetkę można „wyrzeźbić" regularnie ćwicząc mięśnie. Wymaga to jednak wysiłku i czasu. Wielu wybiera wygodną, ale niebezpieczną drogę na skróty.

Niestety, nie ma problemów ze zdobyciem sterydów, chociaż teoretycznie można je nabyć jedynie na receptę w aptece. Nielegalny obrót tymi środkami pozostaje poza kontrolą państwa. Dokładne instrukcje, jak stosować anaboliki, zamieszczane są w różnych czasopismach, można je znaleźć również w Internecie. Dbają o to producenci anabolików.

Efekty stosowania sterydów nie są trwałe. Cały czas trzeba dbać by figura nie „oklapła". I tak dochodzi do uzależnienia organizmu od anabolików. Uzależnienia takiego samego, jak od narkotyków. Uzależnienia o tragicznych konsekwencjach, podobnie jak uzależnienie od narkotyków.

Jan Opinc (poradnia.pl)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 

Dodaj komentarz
 • Marvell

  Co to za niezorientowany w temacie amator napisal ten artykul? Zenada oparta o czastkowe informacje zasiegniete chyba z Pani Domu.

 • asd

  Co za osiol napisal ten art. ?? <br />niech mi pokaze choc jeden steryd podawany w postaci koktajlu lub zastrzyku dozylnego !!

 • Bartek

  Od kiedy paker to osoba biorąca sterydy? Paker to osoba "pakująca" na siłowni czyli ktoś, kto przybiera masę mięśniową ćwicząc, ale nie jest powiedziane, że bierze sterydy.<br />Ćwiczę na siłowni 7 lat i korzystałem jedynie z odżywek - glutaminy, kreatyny czy też aminokwasów.<br />Autor artykułu może niech lepiej rzetelnie poinformuje te wszystkie rzesze nastolatków "pakujących" "metke" jak umiejętnie brać, czyli jedynie do odpowiedniej diety, w odpowiednim momencie zmęczenia mięśni i przez krótki czas i między bardzo długimi okresami. Na pewno zrobi więcej dobrego jak wyliczanie jakie to sterydy są złe.<br />Koktajl sterydowy albo zastrzyk dożylny - takie nie istnieją. Koktajl może być białkowy i nie jest sterydem i nie jest szkodliwy. Zastrzyki są domięśniowe!

 • sterd

  nie znacie sie! ja wale "teścia" dożylnie, a mete w formie koktajlu... przestałem już miesiączkować, ale za to urosły mi całkiem pokaźne jaja. pozdrawiam!

 • TEKDO

  A wiec tak nie ma koktajli sterydowych sa tylko odzywki takie w szejkach ktore nie sa sterydami a koles je porownuje na tym samym poziomie co sterydy hahah Anaboliki przyjmowane są w postaci tabletek, kapsułek, koktajli <br />lub zastrzyków <br />dożylnych.Wez idioto sam steryda do zyly se wbij od razu umrzesz baranie!Sterydy sa domiesniowe a nie dozylne facjato mamusi.

 • Tekdo

  To jest tak ze słowo anaboliki nie oznacza zawsze sterydy!!!!!Bo odzywki ktore sa legalne w aptekach i na allegro sa anabolikami legalnymi ;-) sam piszesz takie bzdury pewnie jestes mami synkiem z kompleksami ze masz male miesnie klatki i zadna laska na ciebie nie leci cieniasie ;]

 • Tekdo

  :D łach z twojego artykułu mają ci co cwicza na silowni bo paker to nie tylko ten co koksuje tylko tez ten co bierze odzywki ale nie oznacza to tylko negatywnego pojecia kompleksiarzu jeden ;-) jak masz kompleksa zacznij cwiczyc fujaro a nie tylko piszesz gowniane artykuły i wkurzasz ludzi dookoła lub ich prowokujesz.

 • ;llll

  hej przypuszczam że większość z tych co napisali negatywy o tym artykule zapewne ćwiczycie na siłowni <br /><br />"Twoja stara brała sterydy<br />Tekdo, 29 październik 2009<br />To jest tak ze słowo anaboliki nie oznacza zawsze sterydy!!!!!Bo odzywki ktore sa legalne w aptekach i na allegro sa anabolikami legalnymi smilies/wink.gif sam piszesz takie bzdury pewnie jestes mami synkiem z kompleksami ze masz male miesnie klatki i zadna laska na ciebie nie leci cieniasie ;] " kolego to trzeba aż ćwiczyć żeby dziewczynę poderwać nie możesz użyć uroku osobistego aż taki z Ciebie cienias że potrafisz mózgiem ruszyć tylko wyrywasz dziewczyny na mięśnie oczywiście nie mam nic przeciwko ćwiczeniu na siłowni sam czasami chodzę ale tylko dla własnej satysfakcji :-))) pozdrawiam

 • ByłySterydziaż

  Sterydy nie pomniejszają narządów płciowych, to mit. Efekty uboczne? Arnold S. Jakoś sobie radzi a całe życie brał sterydy ;-) tak samo Pudzian i inni. Pakerów nazywamy każdego kto chodzi na siłkę. 60%?? bardziej 3%

 • ByłySterydziaż

  testosteronu nie bierze się dożylnie tylko domięśniowo.

System komentarzy oparty o Komento