Żyć Dobrze

lass=

Wiek średni – pomóc sobie

Co do tego, czym jest w istocie kryzys wieku średniego ciągle toczy się spór. Generalnie lekarze i psycholodzy uznają, że ma on miejsce, gdy mężczyzna przekracza próg 30, 40 czy 50 lat. Jedni uważają, że ma to podłoże psychologiczne inni zaś, że związany jest ze zmianami hormonalnymi. Bez względu na to jaka jest prawda, pewne jest, że jest na rzeczy i trzeba sobie z tym poradzić.

 

Oczywiście, można udać się do lekarza lub psychologa, czy też to obu. Nie zaszkodzi jednak zastanowić się na tym, jak można pomóc sobie samemu, szczególnie, że mężczyźni nie są skorzy do korzystania z pomocy w tak delikatnej materii.

 

OTWÓRZ SIĘ

Mężczyzna z natury rzadko dzieli się swoimi uczuciami i wątpliwościami. Trzymając to wszystko w sobie potęgujesz jednak stres i poczucie rezygnacji. Bez wątpienia dużo łatwiej będzie, gdy podzielisz się tym, co trzymasz w sobie z partnerką bądź przyjacielem, najlepiej w podobnym jak ty wieku, który łatwiej zrozumie sytuację i problemy. W każdym bądź razie warto otworzyć się przed osobą, której ufasz.

 

MYŚL POZYTYWNIE

W naszej kulturze starzenie kojarzy się raczej negatywnie. Ale to nie oznacza, że musisz to bezwarunkowo zaakceptować, wręcz przeciwnie. Warto spojrzeć na życie pozytywnie i uznać, że to odpowiedni moment, by dokonać w życiu zmian, które uważasz za potrzebne szczególnie, że masz nieoceniony skarb - doświadczenie. Kryzys, który cię dotknął, to doskonała okazja, by na nowo określić kierunek, w którym będziesz podążał w życiu. I trzeba i warto uwierzyć, że jest to możliwe. Dokonać ważnych rzeczy można bez względu na wiek.

 

JEŚĆ DOBRZE

Dobre odżywianie nie jest bez znaczenia. Nie znaczy to, że trzeba dogadzać swojemu podniebieniu i brzuchowi. No właśnie, bo oprócz złego wpływu na zdrowie, twój brzuch będzie rósł, co jeszcze bardziej spotęguje poczucie starzenia się. Tak więc, jedz zdrowo i - co bardzo ważne - regularnie. Nie zaszkodzi skorzystać z różnych suplementów, witamin, które uzupełnią ich niedobory w naszym organizmie. Ale nie zapominaj też, by jeść smacznie - poprawie to samopoczucie.

 

TROCHĘ GIMNASTYKI

Kondycja siada. Przechodząc kryzys wieku średniego nie masz ochoty dbać o nią. Masz zadyszkę i coraz bardziej jesteś rozleniwiony. Wejście po schodach staje się męczące. Nie, to nie kwestia jedynie wieku. To wina własnego zaniedbania i braku motywacji, by nadal być w dobrej formie. Rezygnując z jakichkolwiek starań coraz bardziej wpadasz w objęcia  kryzysu. A wystarczy tak niewiele. Jeśli nawet proste ćwiczenia to zbyt dużo dla ciebie, to nie zapominaj przynajmniej o spacerach. No i pamiętaj, że nie musisz samochodem wjeżdżać pod same drzwi, że masz nogi i możesz kawałek podejść z korzyścią jedynie dla swojej kondycji. Regularny i dobry sen ma również kapitalne znaczenie. Pogarszająca się kondycja fizyczna będzie bardziej potęgowała wszystko to, co niesie ze sobą kryzys wieku średniego.

 

SEKS

Mężczyzna, nawet najbardziej czuły i romantyczny, ciągle ma w sobie instynkt samca. Brak seksu lub nieudany seks może w twoim subiektywnym odczuciu obniżać wartość własną jako mężczyzny. Do dzieła więc, żadnych usprawiedliwień, że „maszynka nie pracuje", że brak kondycji. Problem często nie tkwi w fizyczności mężczyzny w wieku średnim, ale w jego umyśle. A gdy nadal nie jesteś pewien swoich możliwości, skorzystaj z leków rozwiązujących ów problem, a dostęp do których wcale nie jest tak trudny, jak ci się może wydawać. I rzecz ważna: mężczyzna w wieku średnim może nadal być sexi.

 

RÓWNOWAGA

Wyważony tryb życia jest ważny bez względu na wiek. W tym przypadku jednak ma znaczenie kapitalne. Dobrze jest zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i nie zapominać o odpoczynku. Praca nie może pozbawić cię możliwości spotkania z przyjaciółmi oraz życia rodzinnego. W tym wieku nie można sobie na to pozwolić, nie można się czuć samotnym.