Żyć Dobrze

domek letniskowy

Z jakiego materiału najlepiej wybudowć dom letniskowy?

Domki letniskowe pełnią odmienne funkcje od domów całorocznych, dlatego też nie muszą posiadać centralnego ogrzewania lub dobrze zaizolowanych ścian. Dla większości osób ważne jest, aby domek taki powstał szybko i tanio, żeby jak najprędzej móc z niego korzystać w czasie weekendów lub wakacji. Pojawia się jednak pytanie: z jakiego materiału powinien zostać wykonany domek, aby był jednocześnie bezpieczny, trwały i szybko wybudowany?

 

Niektórzy twierdzą, że domek letniskowy można postawić ze zwykłego pustaka, bo będzie to najtańsza metoda. Jednak, żeby wybudować domek z pustaków, potrzebujemy wykonać fundament a to sprawia, że budowa domku wydłuży się. Po za tym, biorąc pod uwagę fakt, że nie każdy jest z zawodu murarzem, koszty budowy mogą się zwiększyć o wynagrodzenie dla specjalisty. Trzeba również doliczyć koszt wielu innych materiałów budowlanych, niezbędnych przy budowaniu tą metodą.

Często też domki letniskowe wykonuje się z drewna. Jeśli nie czujemy się na siłach, żeby samemu zbudować obiekt tego typu, zawsze możemy zwrócić się do firmy, która wykona to za nas (np. firma Partner ze Szczecina).

Drewno jako surowiec naturalny, posiada zdolności do samoregulacji wilgoci. Stwarza również niepowtarzalny klimat wnętrza, który trudno osiągnąć stosując inne technologie. W ostatnich latach bardzo popularne jest budowanie domów drewnianych w technologii szkieletowej. Budowa domku tą metodą jest bardzo szybka, a brak takich robót jak np. wylewanie fundamentów sprawia, że może ona się odbyć nawet w zimie. Większość producentów wykonuje elementy prefabrykowane (ściany, płyty podłogowe, panele dachowe) w fabryce, po czym transportuje je na działkę. Na miejscu są one montowane, a czas montażu wynosi ok. 2-3 dni. Dla osób bardziej ambitnych istnieje również możliwość zakupu domku letniskowego do własnego montażu.

 

Konstrukcja domku drewnianego pozwala na dokonanie modernizacji, rozbudowy czy też przebudowy w sposób łatwy i niezbyt kosztowny.

Konstrukcja ściany w technologii szkieletowej składa się ze słupków drewnianych opartych na poziomej belce, które po odpowiednim zmontowaniu tworzą szkielet domu. Przestrzenie pomiędzy słupkami na życzenie klienta mogą zostać wypełnione wełną mineralną. Standardem jest pokrycie ścian wewnętrznych płytami kartonowo-gipsowymi lub deskami boazeryjnymi. Z zewnątrz ściany można pokryć w dowolny sposób. Przeważnie wykorzystuje się deski elewacyjne lub elewacje z tynku na dodatkowej warstwie izolacji termicznej.

Stolarka okienna oraz drzwiowa montowana jest w szkielecie w trakcie produkcji. W tym procesie wykonuje się i impregnuje również elewację, na wybrany przez klienta kolor. Następuje także montaż rurek i puszek, które posłużą do rozprowadzenia instalacji elektrycznej.

Ścianki działowe wykonuje się w identyczny sposób jak ściany konstrukcyjne, z tą różnicą, że są one zwykle cieńsze o połowę (mają około 12 cm).

Wypoczynek w domku z drewna na pewno pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dzięki licznym zaletom, takim jak: komfort, estetyka, krótki czas budowy oraz możliwość budowy również w zimie, budownictwo tego typu stało się standardem w wielu krajach. Nie dziwi zatem, że coraz więcej firm proponuje wykonanie domów całorocznych oraz letniskowych właśnie z tego materiału. Jedną z nich jest firma Partner, która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji różnorodnych konstrukcji drewnianych. Dzięki temu ma opinię solidnego partnera na rynku budowlanym.

 Reklama