O zdrowiu

Zaparcia dotyczą też mężczyzn

Zaparcia dotyczą też mężczyzn

Mało kto się przyznaje do problemów z wypróżnianiem a w szczególności o tym rozmawiać nie będą tacy twardziele jak my. No bo to taki wstydliwy temat. Problem jednak jest nagminny, choć w dobrym towarzystwie się o nim nie wzmiankuje.

 

Pół biedy, gdy zatwardzenia czy zaparcia zdarzają się sporadycznie. Z powodu parodniowej przerwy nie wpadamy jeszcze w panikę. Gorzej, gdy sprawa taka utrzymuje się dłużej. Jest to przede wszystkim męczące, bardzo niekorzystne dla całego organizmu oraz - naszej urody.

 

Mało błonnika

W tych przykrych sytuacjach dochodzi do rozciągania powłok brzusznych (brzuch staje się duży, napięty), a cera robi się ziemista. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do powikłań jelitowych i zatrucia całego organizmu. Często boli nas wtedy głowa i nie zawsze ten ból kojarzymy z nieoddawaniem stolca.

U ludzi zdrowych wypróżnianie zachodzi od 1-2 razy dziennie do 5-6 tygodniowo. Jest to osobnicza sprawa, ale gdy stolec oddawany jest rzadziej niż 3 razy w tygodniu, można mówić o występującym zaparciu.

 

zatwardzenie na kiblu

 

Zaparcie jest najczęściej wynikiem diety ubogiej w błonnik, który choć nie jest przyswajany przez organizm, odgrywa bardzo ważną rolę w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Błonnik powiększa objętość treści przewodu pokarmowego, podrażnia ściany jelita, intensyfikuje ruchy robaczkowe sprzyjające przesuwaniu się treści pokarmowej w jelicie cienkim i kału w jelicie grubym. Ponadto pochłania wodę i rozmiękcza masy kałowe. Dla porównania: 100 g ziemniaków wiąże w jelicie 40 g wody, 100 g otrąb - 450! Jedząc otręby trzeba je zawsze popijać, gdyż w ten sposób przeciwdziała się wzdęciom i innym symptomom niestrawności.

 

Zaparcia nawykowe

W profilaktyce zaparć duże znaczenie przywiązuje się do warunków, w których odbywa się defekacja. Jeśli z rozmaitych powodów nie będziemy posłuszni organizmowi, wstrzymując się godzinami przed oddaniem stolca (często postępują tak dzieci, nie chcąc załatwiać się np. w szkole) sytuacja utrwali się, jelita spowolnią swoje czynności i dojdzie do tzw. zaparć nawykowych. Występowaniu ich służą także stresy, napięcia nerwowe, siedzący tryb życia i brak ruchu.

Środki przeczyszczające drażniące jelita, czy lewatywy nie są w tym wypadku metodą pozbycia się kłopotu na stałe. Elementarną sprawą jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania jelit. Sprzyja temu przede wszystkim zmiana trybu życia (m.in. więcej ruchu) i właściwa dieta. Są również środki temu służące, ale o ich dobór najlepiej poprosić lekarza.

 

Kurczowe zaparcia

Nie mniej kłopotliwe są zaparcia kurczowe, gdy jelito zaciska się dookoła stwardniałych mas kałowych, uniemożliwiając ich wydalenie. Kończy się to nierzadko stanem zapalnym błony śluzowej jelita grubego. W tej dolegliwości zaparcia mogą naprzemiennie występować z biegunkami.

Stosowna dieta powinna wówczas polegać na ograniczeniu potraw drażniących przewód pokarmowy - także błonnika w nadmiernej ilości. Wskazane są delikatne mięsa, twarożki, masło, miód, oliwa, gotowane i przecierane jarzyny. Należy zredukować smażone mięsa, chleb razowy, sery fermentowane, groch, fasolę, ostre przyprawy. Prawidłowo jest dużo pić, zjeść na czczo kilka suszonych śliwek namoczonych w wodzie. Pomaga też wypicie przed obiadem łyżki oleju. Poza dietą zaleca się dużo ruchu. Spacery i przysiady to przecież mała fatyga a pamiętać o nich warto, bo są niesłychanie pomocne.

Problemu lekceważyć nie można. W każdym przypadku zaparć powinno się jak najszybciej doprowadzić do uregulowania pracy jelit i systematycznego oczyszczania organizmu.