Moto Sfera

5 przydatnych funkcji w nawigacji samochodowej

5 przydatnych funkcji w nawigacji samochodowej

Pozwala na szybki dojazd do celu – nawigacja samochodowa GPS znacznie ułatwia jazdę zarówno na dłuższej trasie, jak i w miejskich korkach. Poznaj 5 przydatnych funkcji przy wyborze GPS do samochodu.

 

1. Łączność bezprzewodowa w nawigacji

Niektóre odbiorniki GPS są wyposażone w łącze Bluetooth z głośnikiem i mikrofonem. Dzięki temu mogą pełnić rolę zestawu głośnomówiącego przydatnego w podróży. Bluetooth pozwala też na integrację sprzętu z radiem samochodowym oraz z telefonem komórkowym – w ten sposób możesz odtwarzać w nim muzykę przez radio lub zyskać połączenie z internetem. Innym sposobem na dostęp do sieci przez GPS jest zakup nawigacji z Wi-Fi.

 

2. Profile tras

Jeśli często przesiadasz się z auta na rower albo chcesz kupić urządzenie przydatne też na pieszych wycieczkach, zwróć uwagę na profile tras. Określają one, czy dana trasa jest odpowiednia dla samochodów, rowerów, motocykli, wędrówek pieszych itp. W ten sposób z urządzenia możesz korzystać zarówno na autostradzie, jak i na wyprawach rowerowych.

 

5 przydatnych funkcji w nawigacji samochodowej

 

3. Zainstalowane mapy do GPS

Jeśli podróżujesz samochodem nie tylko po Polsce, ale również poza granicami kraju, wybierz nawigację z mapami Europy albo świata. Większość urządzeń ma możliwość rozbudowania map o kolejne państwa, ale może to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Kupując odbiornik z pełną mapą Europy, oszczędzamy na przyszłych wydatkach. Ważna jest też darmowa, dożywotnia aktualizacja map – duży wybór GPS z taką możliwością znajdziesz tutaj: http://www.euro.com.pl/nawigacja-samochodowa-gps.bhtml. Nawigacja samochodowa może wyznaczać nie tylko trasę, ale również wskazać lokalizację ważnych punktów w podróży, takich jak bankomat, apteka czy hotel.

 

4. Komunikaty w nawigacji samochodowej

Komunikacja TMC/RDS dostarczy Ci informacji oszczędzających czas w podróży. Poinformuje Cię o korkach na drodze i wskaże miejsca robót drogowych. Podpowie też alternatywną trasę z drodze z utrudnieniami. TMC jest bezpłatne w większości krajów europejskich, ale przed wyjazdem za granicę warto się upewnić, czy działa w danym państwie. Kupując odbiornik GPS z informacją drogową, sprawdź na jakich zasadach możesz z niej korzystać. Niektóre urządzenia mają funkcje premium, co oznacza, że korzystanie z TMC jest bezterminowe i bezpłatne. Na innych odbiornikach funkcja będzie działać po aktywowaniu subskrypcji, co może się wiązać z dodatkowymi opłatami.

 

nawigacja samochodowa

 

5. Czytnik kart pamięci

Nowoczesne modele nawigacji samochodowych umożliwiają odczyt kart pamięci Flash. Czytniki są zintegrowane z urządzeniem i mogą obsługiwać karty SD i mikroSD. W ten sposób zyskujesz miejsce do przechowywania i odczytywania danych – możesz na przykład bez przeszkód wgrywać nowe mapy. Warto kupować karty typu SDHC lub SDXC, których pojemność się sięga nawet powyżej 4 GB.

Powyższe funkcje nie są dostępne tylko w najdroższych modelach nawigacji. Większość z nich mają urządzenia ze średniej półki cenowej. Przy wyborze nawigacji do samochodu, zwróć uwagę też na budowę zewnętrzną urządzenia – w szczególności na praktyczny i wytrzymały uchwyt do urządzenia.

Artykuł zewnętrzny