Żyć Dobrze

5 strachów prowadzących do niewierności

5 strachów prowadzących do niewierności

Mówiąc o niewierności zazwyczaj przyjmujemy to zjawisko jako zwykłe oszustwo. Nie bierzemy pod uwagę innych możliwości. Okazuje się jednak, że czasami różne obawy i lęki mogą same prowadzić do niewierności. Dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić?

 

Strach uwięzienia

Jedną z największych obaw przed zaangażowaniem jest strach przed uwięzieniem. Kiedy ludzie czują, że związek to pewnego rodzaju pułapka, ich prymitywne mózgi zaczynają się buntować. W rezultacie, ich pierwotne popędy mogą pokonać tysiące lat ewolucji i umiejętność myślenia, co powoduje utratę kontroli nad impulsami seksualnymi.

Przezwyciężyć te obawy pozwala podobno szczera rozmowa partnerów na temat ich obaw oraz ustanowienie zakresu swobody każdego z nich.

 

Strach przed utratą partnera

Niepewność relacji sprawia, że ludzie często obawiają się utraty partnera. Na różnych etapach związku obawa ta występuje z różnym nasileniem i przybiera różne formy zachowań. Strach przed tym zdarzeniem powoduje wytwarzanie przez nas irracjonalnych sytuacji, które w efekcie nie staja się pomocne.

Mając na uwadze ulotność uczuć, która może zagrażać trwałości związku, szczególnie na jego początku, lepiej jest skupić się na pozytywnych aspektach bycia razem, które są w rzeczywistości znacznie ważniejsze niż strach, który niechcący możemy urzeczywistnić.

 

Twój strach może mieć wpływ na partnera

Choć zapewne brzmi to niedorzecznie, to twój strach niewierności może mieć wpływ na partnera. W związku, może on bowiem nie być już definiowany jako twój, lecz jako wasz wspólny. Jakie są powody takiego wzajemnego przenikania? Nad tym cały czas dyskutują fachowcy i ciągle nie ma jednoznacznej opinii. Wiadomo tylko, że tak się dzieje.

Co zatem zrobić? Jedynym wyjściem wydaje się zdystansowanie się od własnych obaw w celu nie wywierania nimi wpływu na partnera.

 

Strach przed utratą tożsamości

Kiedy ludzie zbliżają się do siebie zaczynają tworzyć nową jakość. Jednocześnie tracą część starego siebie. To powoduje, że nagle stajemy się kimś innym niż wcześniej. Niektórzy przyjmują to i nie widzą żadnego problemu. Są jednak i tacy, którzy wiążąc się z druga osobą chcą w pełni zachować starego siebie. To może prowadzić do niepożądanych zachowań.

Musisz przyjąć fakt, że związek powoduje zmiany w życiu obojga partnerów. Jeśli nie potrafisz przyjąć kompromisu, to z góry skazujesz taki związek na porażkę. Wiele elementów wcześniejszego życia można zachować, ale trzeba to wspólnie uzgodnić.

 

Obawa przed utratą potencji

Korzyści relacji długoterminowych to oczywiście komfort i zaufanie. To jednak może być również pewnym problemem. To normalne, że z czasem, wzajemne podniecenie partnerów ulega obniżeniu. Zużycie energii w ciągu dnia powoduje zmęczenie, które nie pozwala kreatywnie myśleć o seksie. To z kolei w pewnym momencie wzbudza strach przed utratą potencji, co kieruje nas na boczny tor.

W wielu naszych wcześniejszych artykułach pisaliśmy o sposobach i konieczności podejmowania działań, które pomogą wzmocnić związek i utrzymać go na najwyższym poziomie przez cały okres jego trwania. Przypomnijmy po krótce: eksperymentujemy, rozmawiamy, kochamy się, jesteśmy razem a nie obok siebie.

 

Jak widzisz, niewierność to nie zawsze zwykłe oszustwo, to może też być wynik obaw twoich, jak i twojej partnerki. Na szczęście wskazane powyżej strachy są łatwo rozpoznawalne i można sobie z nimi poradzić.