Żyć Dobrze

meble lazienkowe

5 złotych zasad, by samodzielny remont domu przebiegł bezproblemowo

Remont mieszkania to doskonała okazja dla wprowadzenia ciekawych zmian w aranżację oraz odświeżenie wnętrza. Mało kto wyobraża sobie przejście przez ten proces samodzielnie bez ponoszenia wysokich kosztów. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie przygotowanie może zminimalizować poniesione wydatki, a nawet sprawić, że remont stanie się prostym i przyjemnym. Dobry i rozsądnie stworzony plan może obniżyć koszty prac o kilkanaście, a nawet o kilkadziesiąt procent!

 

Plan to podstawa

Spontaniczne podejście do tematu w tym przypadku nie wchodzi w grę. Planowanie remontu należy rozpocząć na długo przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Co powinno się uwzględnić w jego trakcie? Rodzaj i ilość użytych materiałów oraz szczegółowy opis wszystkich etapów remontu. Warto o tym pamiętać: bardziej szczegółowy plan to mniejsze ryzyko dodatkowych kosztów. - W planie warto określić, które prace można wykonać samodzielnie, a do których lepiej wezwać ekipę fachowców. Warto sporządzić listę zakupów obejmujących konieczne narzędzia - sprzęt, farby, kleje itd. W przypadku tych pierwszych bardzo często zakup większych urządzeń można zastąpić wynajmem. Na tę usługę decyduje się wiele osób prywatnych, których nie stać na zakup profesjonalnego sprzętu i które potrzebują go tylko na tą jedną budowę - stwierdza specjalista firmy Ramirent.

 

Znajomość swoich umiejętności

Samodzielny remont to dość odważne postanowienie. Jednak nie należy się go trzymać w stu procentach, zwłaszcza jeżeli nasza wiedza na temat remontowania i majsterkowania pozostawia sporo do życzenia. Z malowaniem ścian można sobie poradzić, ale niektóre prace po prostu lepiej zlecić specjalistom. Zatrudniając fachowca już na etapie tworzenia planu warto określić szczegółowy zakres prac, który chcemy mu zlecić. Skrupulatnie wyszczególniając jego zadania można liczyć na dodatkowe oszczędności.

 

Kosztorys

Ocena kosztów powinna stanowić załącznik do planu. Po dokonaniu ustaleń, które prace zostaną wykonane samodzielnie, a które (i za ile pieniędzy) wykonają fachowcy, można zająć się kosztami materiałów. Warto w tym celu odwiedzić kilka marketów i sklepów budowlanych oraz zapoznać się z ofertami dobrych wypożyczalni sprzętu. Po tym można wstępnie dokonać całościowego kosztorysu. Do uzyskanej kwoty warto dodać jeszcze 10%-20% tej wartości na ekstra wydatki.

 

Skąd wziąć pieniądze?

W przypadku remontów obejmujących swoim zasięgiem wiele prac w całym mieszkaniu czy domu mało kto może pokryć wszystkie wydatki z własnych środków. Nawet po zastosowaniu rozsądnych i ekonomicznych rozwiązań, takich jak wykonanie większości prac samemu czy wynajem sprzętu w wypożyczalni całościowa kwota wciąż pozostaje duża. Ale odpowiednio wczesne podejście do tematu pozwoli na spokojnie zapoznać się z ofertami pożyczek i kredytów. W konsekwencji można uniknąć podpisania umowy na dofinansowanie oprocentowane absurdalnie wysokimi odsetkami.

 

O czym jeszcze pamiętać?

Na etapie remontu i późniejszych prac wykończeniowych warto pamiętać o tym, jak proste pomysły mogą zmniejszyć koszty remontu i przyspieszyć pracę bez utraty na ich efektywności. Odświeżenie starych frontów ciekawą i piękną okleiną zamiast ich kompletnej wymiany to tylko jeden przykład. Warto w tym celu przejrzeć kilka stron internetowych dotyczących aranżacji wnętrz. Sieć jest pełna inspiracji.

- Remont mieszkania to czasochłonny proces generujący duże koszty i ilość wymaganej pracy. Po co dodawać sobie problemów? Wymienione powyżej kroki to prosty i najlepszy sposób na przeprowadzenie wszystkich prac bez nerwów i stresu. Rozsądne zaplanowanie budżetu pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków, a wynajem maszyn i urządzeń w profesjonalnej wypożyczalni pozwoli na oszczędności i zaoszczędzi kłopotów z przestojami prac na wypadek awaryjności sprzętu czy jego późniejszego składowania - podsumowuje specjalista firmy Ramirent.

 Reklama