Czym jest styl loftowy, jakie są jego nieodłączne elementy i skąd się właściwie wziął? Zdradzamy, co jest absolutnym must-have w pofabrycznej aranżacji i podpowiadamy, jak z pomocą kolorów, mebli czy drzwi loftowych wprowadzić ducha industrializmu do domowej przestrzeni.
Skąd wziął się styl loftowy
Styl loftowy wywodzi się z prądu industrialnego. Ten z kolei ma już trochę lat. Jego historia sięga połowy XX wieku. Wszystko zaczęło się w latach 50-tych. W Stanach Zjednoczonych panował kryzys. Likwidowano fabryki, zaś w budynkach poprodukcyjnych zaczęto tworzyć przestrzenie mieszkalne. Z tego czasu pochodzą pierwsze mieszkania w dość surowym stylu. Miały one natomiast dużo przestrzeni.
Proces przemiany zrodził się w Nowym Jorku, jednak szybko rozlał się na pozostałe duże miasta Ameryki Północnej. Co ciekawe, nie następowała tu rewolucja wizualna. Dążono natomiast do zaadaptowania zastanych cech poprzemysłowych przestrzeni. Miejsca te stały się polem twórczych działań projektantów. Szybko polubili je także pisarze i artyści z uwagi na liczne możliwości personalizacji pofabrycznego lokum.
Główne cechy stylu loft
To, co pozostało po fabrykach, to ogromne, surowe przestrzenie. Odczuwalna jest obecność naturalnych materiałów. Początkowo zetknięto się z brakiem ścian - tutaj ściany działowe należało zaprojektować sobie we własnym zakresie. Ponadto w przestrzeni industrialnej niezwykle ważna jest gra światła spotęgowana przez duże okna i obecność licznych przeszkleń. Czy coś jeszcze? Bardzo charakterystycznym elementem stylu są niczym nieosłonięte instalacje elektryczne i hydrauliczne. Biegną one zazwyczaj pod sufitem. Dziś możemy obserwować je np. w modnych kawiarniach, które nierzadko utrzymane są właśnie w stylu loft.
Niezwykle popularnym tłem w stylu industrialnym są ściany wykonane z czerwonych cegieł. Nie mają one żadnych tynków, nie są też malowane. Z jednej strony mamy do czynienia z surowością budulca, z drugiej, ceglana czerwień tworzy w pomieszczeniu przyjemną i ciepłą atmosferę. Z powodzeniem ten aspekt loftowości został przeszczepiony do mniejszych mieszkań już niekoniecznie w zabudowie pofabrycznej.
Wykończenia, meble oraz drzwi loftowe
Ściany, okna i podsufitowe instalacje to nie wszystko. Z czasem styl industrialny przybiera bardziej komercyjnego charakteru. Pofabryczny styl przeradza się loftową stylistykę oraz trend we wnętrzarstwie. A zatem możemy skorzystać z gotowych instrukcji, jak stworzyć styl loftowy we własnym mieszkaniu. Nie jest to wcale trudne.
W stylu loftowym dominują drewno i metal. To właśnie tych materiałów używa się do produkcji mebli, które trafiają do loftowych przestrzeni mieszkalnych. Meble mogą mieć np. metalowe ramy i drewniane wypełnienia. Z kolei drzwi loftowe wykonane są ze stali. Ich rolą jest utrzymanie wrażenia przestrzenności. Stąd też tak duży udział przeszkleń w wypełnieniu drzwi tego typu. Przestrzeń loftowa ma to do siebie, że jest bardziej przytulna w porównaniu z surowością stylu industrial. Możemy śmiało wprowadzać do niej minimalistyczne dekoracje, jak również rośliny. Czyńmy to jednak z umiarem.
Styl loftowy w małym mieszkaniu? To możliwe!
Styl loftowy to łagodniejsza wersja stylu industrialnego. Obowiązują tu pewne reguły, jak choćby stosowanie odpowiedniej kolorystyki oraz tworzyw. Przestrzeń wcale nie musi być duża, choć oczywiście warto naśladować industrialne pierwowzory, aby osiągnąć oczekiwany efekt. Oprócz stali, metalu i drewna istotną rolę odgrywać będą takie barwy, jak czerń, szarość, czerwień, beż, brąz oraz biel. Warto dodać także zielone akcenty roślinne, które uczynią przestrzeń bardziej przyjazną.
Przestrzeń w stylu loftowym powinna być otwarta na naturalne światło oraz możliwie neutralna. Nie trzeba wygradzać przestrzeni murowanymi ścianami. Gabinet na przykład gabinet oddzielić szkłem od salonu, zaś przejście między pokojami można zaaranżować, wykorzystując przeszklone drzwi loftowe.
Artykuł zewnętrzny