Intymność

Akcesoria seksualne – mini encyklopedia

Akcesoria seksualne – mini encyklopedia

Ludzie od początku swojego istnienia kombinowali jak urozmaicić swoje życie seksualne. Eksperymentowanie w tej dziedzinie doprowadziło do powstania wielu ciekawych form życia seksualnego oraz powstawania różnych akcesoriów. Poniżej przedstawiamy encyklopedyczny skrót kilku ciekawszych wynalazków i doświadczeń, które mają zastosowanie do dnia dzisiejszego.

 

Afrodyzjak

Substancja o działaniu pobudzającym seksualnie. Oczekiwano po niej prowokowania pożądania u adorowanej osoby, zapewnienia sprawności seksualnej, leczenia zaburzeń seksualnych, pomocy w sztuce miłosnej. Te właściwości przypisywano licznym roślinom, owocom, zwierzętom i minerałom na podstawie doświadczeń, mitów, magii i podobieństwa do narządów płciowych.

Afrodyzjaki są znane w medycynie ludowej różnorodnych kultur świata, począwszy od starożytności do dnia dzisiejszego. Do najbardziej znanych afrodyzjaków należały: korzeń żeń-szeń, potrawy z niektórych węży, gadów, wyciągi z pająków np. tarantuli, ekstrakt z muszek hiszpańskich, rogi jelenia syberyjskiego, a także sproszkowany róg nosorożca (co jest głównym powodem wyniszczenia tego gatunku), gniazda jaskółcze, niektóre narkotyki, alkohole, szczególnie wino, przyprawy, jak np. cynamon, wanilia, imbir, goździki, kardamon, liczne zioła np. znany w Polsce lubczyk, z którego zakochane panny parzyły napar dla swoich wybrańców, a nawet włosy spod pachy lub łonowe. W XX w. dzięki rozwojowi farmakologii i seksuologii oraz metod badawczych stała się możliwa obiektywna ocena i produkcja syntetycznych afrodyzjaków. Obecnie za afrodyzjaki uznaje się środki działające wybiórczo na podniecenie seksualne przez: działanie miejscowe na nerwowe zakończenie, ośrodki seksualne, które znajdują się w rdzeniu kręgowym i w centralnym układzie nerwowym, które podrażniają układ moczowo - płciowy. Obecnie stosuje się następujące afrodyzjaki:

 

 • johimbina - alkaloid z kory rośliny corynanthe yohimbe, pobudza ośrodek erekcji i wytrysku w rdzeniu kręgowym, działa na zakończenia współczulne naczyń krwionośnych członka; lek ten zaleca się w przypadku impotencji i kobietom z osłabionym czuciem pochwy; nie jest wskazany w przypadku impotencji na tle nerwicowym i u cierpiących na chorobą nadciśnieniową oraz zaburzenia rytmu serca;
 • strychnina - alkaloid z nasion Strychnos nux vomica; środek ten pobudza ośrodki seksualne w rdzeniu kręgowym, pobudliwość nerwów czuciowych, działa tonizująco na organizm, stosowana w przypadku impotencji u palaczy i osób z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, u kobiet z osłabionym czuciem w pochwie;
 • kantarydyna - bezwodnik kwasowy z muszki hiszpańskiej, pobudza zakończenia nerwowe, błony śluzowe układu moczowo-płciowego, obecnie rzadko stosowana ze względu na powikłania (zapalenia dróg moczowych, przewodu pokarmowego, bolesne erekcje członka); stosowanie tych afrodyzjaków wymaga ostrożności, umiaru, konsultacji z lekarzem-seksuologiem;
 • witaminy E, B6, C;
 • inne: żeń-szeń, agawa, ananas, awokado, muira puama, chili, seler, kola, muszkatołowiec, orzechy, pokrzywa, wanilia, mak, lubczyk, owoce morza, wina czerwone wytrawne w niewielkich ilościach.

 

Ponadto medycyna zaleca stosowanie odpowiednich pokarmów, które mają działanie wzmacniające (pożywienie zawierające witaminy oraz mikroelementy, sprzyjające produkcji nasienia - szczególnie cynk i magnez oraz poprawiające ogólny stan zdrowia). Okazuje się, że sprawność fizyczna, racjonalne odżywianie, sen oraz pozytywny stan psychiczny człowieka są bezpośrednio związane ze sprawnością seksualną.

Anafrodyzjaki

Środki mające na celu obniżenie lub eliminowanie podniecenia seksualnego oraz funkcji seksualnych (roślinne, zwierzęce lub oparte na magii). Z różnych przyczyn były używane w wielu kulturach świata. W czasach antycznych i średniowieczu zalecano zimne kąpiele, a także napoje i rośliny dające uczucie chłodu. W medycynie ludowej stosowano zioła (serdecznik, dziurawiec, głóg lub melisę). Reaktywność seksualną zmniejsza alkohol w dużych dawkach, upodobanie do piwa, stosowanie narkotyków, leków psychotropowych. W leczeniu przestępców seksualnych stosuje się różne leki zmniejszające popęd płciowy oraz powodujące impotencję: antyandrogenne (obniżające poziom testosteronu), przeciwnadciśnieniowe i psychotropowe.

 

Barw symbolika

Symbolika barw jest zróżnicowana zależnie od kultury. Nadaje znaczenie symboliczne dziełom sztuki i przedmiotom magicznym:

 

 • biała - czystość, niewinność (Diana);
 • niebieska - wierność, skromność (szata Madonny);
 • czerwona - miłość, walka;
 • szara - skromność, niepewność, wtapianie się w tłum;
 • zielona - nadzieja, młodość (wiosna, Wenus);
 • żółta - zazdrość.

 

 

Bielizna a seks

Bielizna podkreślająca atrybuty kobiecości lub męskości może spełniać rolę bodźca seksualnego, ale dla wielu osób nie ma większego znaczenia. Dla niektórych mężczyzn ubiór rozbieranej kobiety ma duże znaczenie erotyczne, dają temu wyraz, a także oczekują od partnerki zaspokojenia ich upodobań. Bielizna i inne cechy ubioru są ważnym elementem sztuki miłosnej. Dzięki obecności sex shopów zaczyna się upowszechniać. Przywiązywanie wagi do bielizny jest typowe w romansach, rzadziej spotykane w ustabilizowanych związkach. Bielizna erotyczna może stać się fetyszem seksualnym.

 

Cygara

W seksualności mają kilka znaczeń: odczuwanie pożądania wobec palącej osoby (kapnolagnia), wykorzystywanie cygar jako przedmiotu w ars amandi i jako fetysz.

 

Czekolada

Poznana przez konkwistadorów w Ameryce, postrzegana jako afrodyzjak. Na dworze króla Ludwika XIV stała się ona formą "pantomimy miłosnej" - jeżeli król obdarowywał nią osobiście damę, oznaczało to zaproszenie do sypialni; jeżeli dama ją przyjęła - oznaczało to wyrażenie zgody.

 

Dildo

Sztuczny członek, najczęściej wykonany z tworzywa sztucznego, używany w zachowaniach masturbacyjnych jak również kontaktach heteroseksualnych oraz homoseksualnych.

 

Elektroniczny partner seksualny

Oznacza "partnera", będącego wytworem ludzkiej techniki, najczęściej bohatera gier, zabaw komputerowych o seksualnej treści i charakterze (np. zabawa w striptiz), w których uczestnicy muszą wykonywać określone zadania, odpowiadać na pytania. Stwarza to pozór kontaktu, opartego na sterowanym przez maszynę dialogu, a także stymulacji bodźcami wzrokowymi, np. fragmentami ciała na ekranie komputerowym, a rzadziej słuchowymi - odgłosami o charakterze seksualnym. Jest to nowe zjawisko kulturowe, które w nadmiarze może doprowadzić do nieznanych do tej pory uzależnień nawyków seksualnych oraz zaburzeń w umiejętności nawiązywania kontaktów z drugą osobą, w tym seksualnych oraz komunikacji interpersonalnych.

 

Johimbina

Alkaloid z kory rośliny corynanthe yohimbe, pobudzający ośrodek erekcji i wytrysku w rdzeniu kręgowym, działa na zakończenia współczulne naczyń krwionośnych członka; lek ten zaleca się w przypadku impotencji i kobietom z osłabionym czuciem pochwy; nie jest wskazany w przypadku impotencji na tle nerwicowym oraz u cierpiących na chorobą nadciśnieniową i zaburzenia rytmu serca.

 

Kondom

Środek często stosowany ze względu na wysoką skuteczność, zarówno przy zapobieganiu ciąży, jak również w zapobieganiu zakażeniom chorobami, które przenoszone są drogą płciową, w tym również AIDS. Prezerwatywy są wykonane z cienkiego lateksu lub tworzywa sztucznego, najczęściej pokrytego dodatkowo środkiem plemnikobójczym. W sprzedaży znajdują się obecnie prezerwatywy w różnych wersjach wielkości, kolorów oraz faktur. By metoda ta była całkowicie pewna i skuteczna prezerwatywa nie może być przeterminowana, powinna być natomiast wilgotna i wolna od powietrza, co zabezpiecza ją przed pęknięciem wewnątrz pochwy. Prezerwatywa powinna być nałożona na członek w stanie wzwodu, tuż przed stosunkiem.

 

Leki pobudzające seksualnie

Leki używane w leczeniu obniżonego popędu płciowego - hipolibidemi. Są to m.in.: afrodyzjaki, korzeń żeń-szeń, orzeszki kola, witaminy, wyciągi z jąder, kantarydyna, johimbina i inne.

 

Muszka hiszpańska

Środek podwyższający popęd seksualny. Bezwodnik kwasowy z muszki hiszpańskiej, pobudza ona zakończenia nerwowe oraz błony śluzowe układu moczowo - płciowego. Obecnie muszka hiszpańska jest stosowana rzadko ze względu na powikłania, takie jak: zapalenia dróg moczowych, przewodu pokarmowego, bolesne erekcje członka oraz wiele innych.

 

Orchidometr

Przyrząd służący do pomiaru wielkości jąder. Jest to szereg plastikowych lub drewnianych, wyskalowanych krążków o różnych rozmiarach, do których porównuje się wielkość jąder. Pomiary te przydają się do określenia etapów dojrzewania chłopców.

 

Pas cnoty

Nazywany inaczej stróżem cnoty, stróżem czystości, podwiązką Wenus lub zamkiem zazdrosnych. Wykute z metalu urządzenie, nakładane przez męża kobiecie na zewnętrzne narządy płciowe na czas jego nieobecności, w celu uchronienia się przed zdradą oraz uniemożliwiające masturbację. Pierwsze wzmianki o pasach cnoty pochodzą z XII wieku. Jeszcze w końcu XIX w. rozprowadzano prospekty o pasach cnoty we Francji, a w 1903 r. pani Schafer w Niemczech wystąpiła z wnioskiem o wydanie patentu na pas cnoty z zamkiem oraz kluczykiem dla ochrony wierności w małżeństwie.

 

Protezy członka

Zróżnicowane w budowie i jakości działania aparaty z tworzyw sztucznych, umieszczane w ciałach jamistych członka, umożliwiające współżycie seksualne mężczyźnie niezdolnemu do erekcji.

 

Symbole seksualne

Znaki i przedmioty mające umowne znaczenie seksualne. Związek seksualny między symbolem seksualnym a ich treścią może być całkowicie dobrowolny lub oparty na istnieniu podobieństwa, np. w sztuce Indii muszla symbolizuje żeńskie narządy płciowe.

 

Wibrator

Urządzenie w kształcie penisa, różnej wielkości, z rozmaitych tworzyw, może być np. z wypustkami, spełniające funkcję zastępczą, zamiast stosunku z mężczyzną.

 

Wirylizator

Aparat umożliwiający odbycie stosunku przy braku erekcji członka i/lub erekcji niepełnej. Najczęściej stosowany w zaburzeniach erekcji na tle organicznym, gdy rokowania, co do możliwości wyleczenia są złe i pacjent nie ma wystarczających możliwości finansowych do zastosowania innych metod. Wirylizator wykonany jest z tworzywa sztucznego, zakłada się go na trzon członka.

Hasła przygotowano na podstawie
Zbigniew Lew-Starowicz: Miłość i seks. Słownik encyklopedyczny.