Żyć Dobrze

Alkomat i kalibracja alkomatu

Alkomat i kalibracja alkomatu

Alkomat to urządzenie, które powinien posiadać każdy kierowca. Jak wygląda kalibracja alkomatów, jakie są jego rodzaje oraz co powinieneś wiedzieć o ich serwisie? Odpowiadamy na podstawowe pytania.

kalibracja alkomatu alkopatrol

 

Alkomat - czy warto go kupić?

Alkomat to proste w użyciu urządzenie, które służy do pomiaru zawartości alkoholu we krwi. Mierzy się je za pomocą wydychanego przez nas powietrza. Czy jest przydatne?

Urządzenie nie jest drogie i zajmuje mało miejsca. Warto mieć go w pobliżu, na przykład w schowku auta. Prosta obsługa i przydatność alkomatu, sprawiają, że korzysta z niego wiele osób. Prowadzenie samochodu choćby pod małym wpływem alkoholu, zawsze niesie ze sobą ryzyko. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i pozostałych członków ruchu drogowego.

Sprawny i prawidłowo skalibrowany alkomat, powinien precyzyjnie dokonać pomiaru trzeźwości. Przed jego zakupem warto zapoznać się z różnymi dostępnymi na rynku modelami oraz właściwościami.

 

alkomaty alkopatrol

 

Typ sensora

Aby sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, alkomat używa do tego sensorów. Wyróżniamy jego dwa typy: półprzewodnikowe oraz elektrochemiczne. Warto znać różnicę pomiędzy nimi, ponieważ wpływa ona znacząco na pracę urządzenia.

 

Alkomat półprzewodnikowy

Alkomaty półprzewodnikowe są najchętniej kupowanymi urządzeniami do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie. Niestety, proste mechanizmy wykorzystywane w tego typu alkomatach, sprawiają, że pomiar może być mniej dokładny niż w przypadku alkomatach elektrochemicznych.

Ich największą wadą jest to, że alkomaty półprzewodnikowe mają wysoką wrażliwość na substancje poboczne. Mogą więc pokazywać zaburzony wynik przez dym papierosowy lub mentol.

 

Alkomat elektrochemiczny

Alkomaty elektrochemiczne wykorzystywane są głównie przez policjantów lub w firmach transportowych ze względu na dokładny pomiar, który wynosi do trzech miejsc po przecinku.

Alkomaty z sensorem elektrochemicznym są znacznie droższe, jednak ich margines błędu wynosi jedynie 0,02 mg/l. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych może to być nawet 0,1 promil.

 

Podsumowanie

Podsumowując ogólne informacje można stwierdzić, że alkomaty elektrochemiczne są zdecydowanie lepsze od półprzewodnikowych. Klient może używać ich znacznie dłużej oraz oferują większą i przede wszystkim dokładniejszą skalę pomiarów.

Alkomaty półprzewodnikowe cieszą się jednak zdecydowanie większa popularnością ze względu przede wszystkim na ich niską cenę. Musimy się więc zastanowić, czy potrzebny nam dokładny alkomat. Z profesjonalnego urządzenia muszą korzystać funkcjonariusze jednak w naszym codziennym użytkowaniu możliwe, że w zupełności sprawdzi się alkomat półprzewodnikowy. Najważniejsze jest, aby sprawdzać swój stan i dbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

 

badanie alkomatem dowodowym ALP-1

 

Zadbaj o kalibrację alkomatu

Kalibracja to proces, który zapewnia funkcjonalność alkomatom. Pominięcie tego procesu może skutkować złym działaniem urządzenia, przez co może pokazywać błędny wynik. Niekiedy może nastąpić również brak jakiejkolwiek reakcji alkomatu.

Kalibrowanie alkomatu polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z danym sensorem. Jego regularność pozwala na zniwelowanie błędnych pomiarów. Kalibracja alkomatu zalecana jest przynajmniej raz na pół roku. Jest ona również zależna od rodzaju sensora oraz częstotliwości użytkowania urządzenia. Tanie alkomaty mogą wymagać jej nawet już po kilkudziesięciu użyciach, natomiast te lepsze będą w stanie wytrzymać do kilkuset pomiarów, zanim oprogramowanie alkomatu będzie wymagać kalibracji.

 

alkomat Promiler AL 8000 SILVER

 

Serwis alkomatów, czy samodzielna kalibracja?

Kalibracja alkomatów dowodowych może sprawić pewną trudność, ponieważ nie każdy wie, jak poprawnie wykonać kalibrację alkomatów. Co więcej, wiąże się to z pewnymi kosztami, ponieważ do kalibracji alkomatu potrzebny będzie symulator wdechu oraz wzorce alkoholu. Niekiedy lepszym rozwiązaniem jest więc oddanie sprzętu do odpowiedniego serwisu.

Serwis kalibracja alkomatu jest również czasami potrzebny jeszcze przed określonym wcześniej terminem. Dzieje się tak w przypadku, gdy urządzenie przekracza zakres pomiaru lub podczas pomiaru pokazuje maksymalny wynik.

Zdarza się też, że alkomat zostanie rozkalibrowany, gdy na przykład wykonamy badanie zaraz po spożyciu alkoholu. Jednorazowa, duża dawka może zafałszować wynik i zakłócić pracę urządzenia. Wtedy niestety będzie wymagał on ponownej kalibracji.

 

Alcofind PRO X 5 PLUS

 

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Kalibracje alkomatu są dostępne już w granicach 65,00 zł do 200,00 zł. Zależne jest to przede wszystkim od modele alkomatów - im droższy model alkomatu, tym droższa może być jego kalibracja.

Specjalista podpina alkomat osobisty do urządzeń wzorcowych i wdmuchuje odpowiednią ilość powietrza z określoną zawartością alkoholu. Czynność ta wykonywana jest kilkukrotnie, tak aby urządzenie zapamiętało wynik. Licznik w urządzeniu zostaje wyzerowany, a następnie przyznaje się certyfikat kalibracji. Wtedy urządzenie jest już w pełni gotowe do użytku.

Artykuł zewnętrzny