Intymność

Antykoncepcja dla początkujących

Antykoncepcja dla początkujących

Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczniów liceów w dużych miastach Polski wynika, że zaledwie ok. 30% młodzieży stosowało przy pierwszym stosunku seksualnym jakąkolwiek metodę antykoncepcji, a tylko co trzecia osoba z tej przewidującej grupy wybrała środki naprawdę skuteczne.

 

Tylko co dziesiąta osoba rozpoczynająca życie seksualne umiała zabezpieczyć się przed niepożądaną ciążą. Nastolatki nie mają łatwego dostępu do odpowiednich środków zapobiegających ciąży. Najczęściej lekarze odmawiają porad młodym dziewczynom lub mają one kłopoty z dotarciem do lekarza, który przepisałby im pigułkę.

Młode kobiety są bardzo płodne

Statystyki wskazują, że spośród nastolatek, które nie korzystają z żadnych metod antykoncepcji, aż 40% zachodzi w ciążę w czasie pierwszych sześciu miesięcy życia seksualnego. W ciągu pierwszego roku liczba ta rośnie do 60%, a przy regularnym współżyciu nawet do 80% czyli na 10 dziewcząt nie stosujących żadnych środków antykoncepcyjnych aż 8 zajdzie w ciążę w pierwszym roku inicjacji. Zamiast narażać się na poważny życiowy problem, lepiej z góry się przed nim zabezpieczyć i wybrać skuteczną metodę antykoncepcji. Najskuteczniejszą metodą jest tabletka antykoncepcyjna.

Panowie natomiast niezależnie od swego wieku powinni mieć zawsze przy sobie stosowną gumkę

Tym bardziej podczas wakacji może wydarzyć się wiele i nie zawsze można nad sobą zapanować jak mawiają później bardzo młodzi ojcowie.

W Wielkiej Brytanii wdrożony został program rządowy, polegający na wprowadzeniu sprzedaży tabletek antykoncepcyjnych bez recepty. Podobnie norweskie władze zdecydowały się na bezpłatne rozdawanie dziewczętom w szkołach tabletek antykoncepcyjnych.

Z badań CBOS wynika, iż większość badanych (69%) uważa, że za pigułki antykoncepcyjne dla kobiet nie powinno się płacić pełnej ceny. Natomiast co trzeci badany (34%) jest zdania, że pigułki powinny być bezpłatne. Zaś jedna trzecia ankietowanych opowiada się za częściową odpłatnością.

Lekarze młodym kobietom najczęściej polecają Cilest (norgestimat).

 

Zalety stosowania tabletki antykoncepcyjnej z norgestimatem:

  • nie powoduje przyrostu wagi ciała,
  • wpływa korzystnie na poprawę cery redukując średnio nasilony trądzik i przetłuszczanie się skóry,
  • zmniejsza długość i obfitość miesiączki, reguluje cykl miesięczny,
  • zmniejsza częstość występowania torbieli jajnika, stanów zapalnych przydatków, łagodnych zmian w piersiach,
  • o 40% zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych w przyszłości (rak jajnika, rak macicy),
  • zalecana dla młodych kobiet rozpoczynających antykoncepcję.

W USA tabletka antykoncepcyjna z norgestimatem uzyskała aprobatę FDA i jest stosowana w leczeniu miernego trądziku.