Żyć Dobrze

A2 main

Aplikacja podróżna zamiast mapy

Jesteśmy mobilni, podróżujemy coraz więcej. Nie jest ważne czy są to wyprawy po kraju, Europie czy świecie. Ważne, że przemieszczamy się. Co ciekawe ułatwia to nam nie tylko rozwój i dostępność środków transportu, ale w dużej mierze technologia, choćby taka jak aplikacja ułatwiająca podróżowanie.

 

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów do Europy, w roku 2015 może to być nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że do końca 2015 roku Polskę odwiedzi nawet 76 mln cudzoziemców, z których 16 mln stanowić będą turyści.

Dla podróżujących samochodami ciekawostka, która mimo, że istnieje od 2014 roku, chyba nie była zbyt znana. Czas to naprawić, bo spróbowaliśmy i… warto. W sieci dostępna jest bezpłatna aplikacja A2 DO EUROPY, mobilny przewodnik podróży po Europie. Od czerwca tego roku podróż w 46 krajach Europy można zaplanować dodatkowo w 7 językach do wyboru: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim oraz rosyjskim. Aplikację przygotowała Autostrada Wielkopolska, ale nie traktujcie tego jak reklamę, bo choć jest to projekt promocyjny to zaiste zacny. W dużej mierze jest to promocja turystycznych walorów naszego kraju. A to jak wiemy może przydać się każdemu z nas.

 

Trochę statystyk

Według badań „Budżet czasu ludności” przeprowadzanych co 10 lat przez GUS, statystyczny Polak ma jedynie 4 godziny i 39 minut wolnego w ciągu dnia. Codzienne zabieganie rekompensują dni ustawowo wolne od pracy.
W Polsce w 2015 roku wypada ich 12. Więcej wolnego mają tylko Niemcy (14 dni) i Słowacy (15 dni), a najkrócej będą wypoczywać Rosjanie – jedynie 5 dni.

 

A2 wolne

 

Najczęstszym źródłem turystycznych pomysłów jest internet. W raporcie sporządzonym z badania krajowego rynku turystycznego, do poszukiwania pomysłów w sieci przyznało się aż 76% internautów. Z kolei, gdy już wyjedziemy, najchętniej wybieramy się na spacer (82%) i grillujemy (74%). Ponad 70% badanych stawia na plażowanie i kąpiel w jeziorze lub rzece. Polak spędzający urlop z pilotem w ręku to stereotyp. W przeprowadzonym badaniu oglądanie telewizji znalazło się dopiero na siódmym miejscu.

 

A2 wypoczynek

 

Powracając do samej aplikacji znajdziecie ją na www.europa-autostrada-a2.pl – adresu specjalnie nie linkujemy bo nie tworzymy reklamówki. Zainteresowani wiedzą co zrobić, żeby z tego skorzystać.