A2 main

Jesteśmy mobilni, podróżujemy coraz więcej. Nie jest ważne czy są to wyprawy po kraju, Europie czy świecie. Ważne, że przemieszczamy się. Co ciekawe ułatwia to nam nie tylko rozwój i dostępność środków transportu, ale w dużej mierze technologia, choćby taka jak aplikacja ułatwiająca podróżowanie.

 

Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów do Europy, w roku 2015 może to być nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że do końca 2015 roku Polskę odwiedzi nawet 76 mln cudzoziemców, z których 16 mln stanowić będą turyści.

Dla podróżujących samochodami ciekawostka, która mimo, że istnieje od 2014 roku, chyba nie była zbyt znana. Czas to naprawić, bo spróbowaliśmy i… warto. W sieci dostępna jest bezpłatna aplikacja A2 DO EUROPY, mobilny przewodnik podróży po Europie. Od czerwca tego roku podróż w 46 krajach Europy można zaplanować dodatkowo w 7 językach do wyboru: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim oraz rosyjskim. Aplikację przygotowała Autostrada Wielkopolska, ale nie traktujcie tego jak reklamę, bo choć jest to projekt promocyjny to zaiste zacny. W dużej mierze jest to promocja turystycznych walorów naszego kraju. A to jak wiemy może przydać się każdemu z nas.

 

Trochę statystyk

Według badań „Budżet czasu ludności” przeprowadzanych co 10 lat przez GUS, statystyczny Polak ma jedynie 4 godziny i 39 minut wolnego w ciągu dnia. Codzienne zabieganie rekompensują dni ustawowo wolne od pracy.
W Polsce w 2015 roku wypada ich 12. Więcej wolnego mają tylko Niemcy (14 dni) i Słowacy (15 dni), a najkrócej będą wypoczywać Rosjanie – jedynie 5 dni.

 

A2 wolne

 

Najczęstszym źródłem turystycznych pomysłów jest internet. W raporcie sporządzonym z badania krajowego rynku turystycznego, do poszukiwania pomysłów w sieci przyznało się aż 76% internautów. Z kolei, gdy już wyjedziemy, najchętniej wybieramy się na spacer (82%) i grillujemy (74%). Ponad 70% badanych stawia na plażowanie i kąpiel w jeziorze lub rzece. Polak spędzający urlop z pilotem w ręku to stereotyp. W przeprowadzonym badaniu oglądanie telewizji znalazło się dopiero na siódmym miejscu.

 

A2 wypoczynek

 

Powracając do samej aplikacji znajdziecie ją na www.europa-autostrada-a2.pl – adresu specjalnie nie linkujemy bo nie tworzymy reklamówki. Zainteresowani wiedzą co zrobić, żeby z tego skorzystać.