Moto Sfera

Autocasco, czyli wszystko co musisz o nim wiedzieć

Autocasco, czyli wszystko co musisz o nim wiedzieć

Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo, każdy właściciel samochodu jest zobowiązany do posiadania OC. Ubezpieczenie to chroni posiadacza auta przed finansowymi konsekwencjami związanymi z wypłatą odszkodowania za szkodę, którą sam wyrządził. W odwrotnej sytuacji, jeśli szkoda zostanie wyrządzona Tobie, a jej sprawcą jest inny kierowca, odszkodowanie zostanie wypłacone Ci z jego ubezpieczenia OC.

 

A co stanie się w sytuacji kiedy sprawca jest nieznany, albo kiedy Ty spowodujesz zdarzenie, w którym również będziesz poszkodowany? Skąd wziąć gotówkę na pokrycie powstałych strat?

Odpowiedź na te pytanie jest jedna – Autocasco. Ale skąd wiedzieć czy na pewno go potrzebujesz, a jeśli tak, to na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Przygotowany z myślą o wszystkich zastanawiających się i rozważających wykupienie AC artykuł dostarczy Ci elementarnej wiedzy, która z pewnością pomoże Ci podjąć decyzję.

Co to jest Autocasco?

Autocasco lub w skrócie AC, to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, który z zależności od wariantu, chroni Twój samochód oraz jego wyposażenie przed finansowymi następstwami uszkodzeń lub zniszczeń powstałymi z Twojej winy. Stanowi ono swoiste „koło ratunkowe”, które w razie wymienionych zdarzeń odciąża Cię przed sfinansowaniem z własnej kieszeni naprawy.

Do sytuacji, które objęte są ochroną Autocasco należą:

  • kolizja z udziałem innych uczestników ruchu drogowego, w tym także zwierząt,
  • kolizja z przedmiotami lub osobami znajdującymi się poza samochodem,
  • pożar auta, UWAGA! Pożar samochodu, który jest wynikiem złego serwisowania czy też ewidentnego zaniedbania po stronie właściciela samochodu, niestety nie podlega ochronie AC...
  • uszkodzenia powstałe w wyniku działań zjawisk atmosferycznych,
  • kradzież. samochodu lub jego części.

Odszkodowanie z AC

W ubezpieczeniach, oprócz spokojnego snu ważne jest oczywiście odszkodowanie. Jego wysokość jednak jest ściśle uzależniona od wariantu ubezpieczenia, na jaki się zdecydowałeś oraz indywidualnych ustaleń zakładu ubezpieczeń. Owe ustalenia znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi powinieneś się dokładnie zapoznać przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem.

Pomimo drobnych różnic, towarzystwa ubezpieczeniowe kierują się kilkoma sztandarowymi zasadami przy ustalaniu wysokości odszkodowania z tytułu AC.

Punktem wyjścia do obliczenia wysokości odszkodowania jest oczywiście powstała szkoda oraz wartość auta . Do obliczeń bierze się pod uwagę rodzaj oraz wielkość szkody. Mówiąc o wielkości szkody, nie sposób pominąć ważnych z punktu widzenia klienta kwestii szkody częściowej i szkody całkowitej.

Ze szkodą całkowitą będziesz miał do czynienia w momencie, kiedy uszkodzonego samochodu, kolokwialnie mówiąc, „nie da się naprawić”. Wartość takiej szkody określana jest jednak bardziej rzeczowo, niż tylko polegając na wizualnej ocenie uszkodzenia. Granicą jest 70% rynkowej wartości auta w dniu wystąpienia szkody. Jeśli naprawa zniszczenia przekracza tą granicę, szkoda zaliczana jest do całkowitych, jeśli jest mniejsza od 70% szkoda traktowana jest jako częściowa.

Forma wypłaty odszkodowania za szkodę może być dwojaka i określasz ją podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem. Istnieją dwa warianty wypłaty odszkodowania:

  • gotówkowe – odszkodowanie trafia bezpośrednio na konto poszkodowanego,
  • bezgotówkowe – odstawiasz samochód do warsztatu lub autoryzowanego serwisu wskazanego przez Twoje towarzystwo ubezpieczeń, a ubezpieczyciel rozlicza się za naprawę za Ciebie.

 

Na jak długo zawiera się umowę AC?

Z reguły polisa AC obowiązuje przez 12 miesięcy. Jak w każdej regule, tak i w tej, występują pewne odstępstwa. Umowę AC możesz zawrzeć na krótszy okres. Dzieje się tak, kiedy chcesz dokupić AC do posiadanej już polisy OC. Jednak o możliwości takiej decyduje każdy zakład ubezpieczeń indywidualnie.

Co więcej, polisa AC nie jest automatycznie przedłużana po upływie terminu jej ważności. Nie ma także możliwości, aby wraz ze sprzedażą samochodu przechodziła na nowego właściciela.

Mówiąc o terminie ważności Autocasco, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jeśli z różnych względów będziesz chciał wypowiedzieć zawartą umowę, możesz tego dokonać w przeciągu 7 dni od dnia jej zawarcia. Ten termin dotyczy tylko osób prawnych. Osoby fizyczne na wypowiedzenie umowy mają 30 dni od daty zawarcia umowy.

 

Cena AC

Wiedząc już podstawowe rzeczy, z pewnością chcesz poznać odpowiedź na pytanie o cenę AC. Niestety, nie da się jednoznacznie udzielić na nie odpowiedzi, ponieważ wysokość składek uzależniona jest od wielu czynników.

Ustalając wysokość składek, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele kryteriów, na podstawie, których wyliczają ostateczną cenę ubezpieczenia. Do podstawowych czynników wpływających na cenę należą:

  • miejsce zameldowania właściciela,
  • miejsce, w którym samochód będzie używany,
  • wiek oraz doświadczenie kierowcy,
  • wartość oraz wiek pojazdu,
  • marka auta,
  • przeznaczenie pojazdu,
  • wariant ubezpieczenia,
  • dotychczasowa historia ubezpieczeniowa, za którą możesz zyskać dodatkowe zniżki, lub gorzej - zwyżki...
  • forma płatności za ubezpieczenie.

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na AC, skorzystaj z prostych w obsłudze i dostępnych w Internecie kalkulatorów AC. Pomogą Ci porównać różne warianty ubezpieczeń danego towarzystwa lub wybrać najkorzystniejszą na rynku ofertę.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat AC? Sprawdź na www.libertydirect.pl/poradnik-ac.