Z reguły pierwszymi, podstawowymi i najpowszechniej wykonywanymi badaniami zlecanymi przez lekarza, są laboratoryjne analizy krwi i moczu. Często już na ich podstawie lekarz jest w stanie określić przyczyny dolegliwości pacjenta.

 

BADANIA KRWI

W badaniu ogólnym krwi (morfologia krwi) podawane są wartości:

 

- RBC (ilość krwinek czerwonych)

Norma:

  • mężczyźni: 4,7-6,1 miliona w ml (mililitrze)
  • kobiety: 4,2-5,4 miliona w ml

Wartości wyższe mogą świadczyć m.in. o niskiej zawartości tlenu we krwi obwodowej, wrodzonej wadzie serca, zwłóknieniu płuc, odwodnieniu, chorobach nerek.

Wartości niższe obserwujemy m.in. w przypadku: utraty krwi, chorobach szpiku kostnego, niedożywieniu (przy niedoborach w pożywieniu żelaza, witaminy B12, witaminy B6) i przewodnienia.

 

Reklama

 

- WBC (ilość białych krwinek)

Norma: 4 500-10 000 w ml

Wyższa ilość krwinek białych (leukocytoza) może świadczyć np. o: chorobie zakaźnej, zapaleniu, stresie (psychicznym i fizycznym), zniszczeniu tkanek (np. przy oparzeniach).

Spadek ilości krwinek białych (leukopenia) może oznaczać m.in.: chorobę szpiku kostnego, schorzenia wątroby lub śledziony, chorobę popromienną.

 

- hematokryt (procentowa zawartość krwinek w stosunku do pełnej krwi)

Norma: mężczyźni: 40,7-50,3%, kobiety: 36,1-44,3%

Wzrost poziomu może wystąpić m.in. przy: odwodnieniu, oparzeniach, biegunce.

Niższy poziom hematokrytu może wskazywać na: anemię, krwawienia, choroby szpiku kostnego, niedożywienie, reumatoidalne zapalenie stawów.

 

- HGB (hemoglobina)

Norma: 12-16 g/dl u kobiet i 14-18 g/dl u mężczyzn.

Obniżenie poziomu hemoglobiny jest nazywane niedokrwistością i może być spowodowane znaczną utratą krwi, np. w wyniku zabiegów operacyjnych lub przy obfitych, przedłużających się miesiączkach.

 

- pomiar cukru (glukozy) we krwi

Norma: stężenie cukru w osoczu krwi żylnej na czczo niższe niż 110 mg/dl, w 2 godziny po podaniu doustnie 75 g glukozy - niższe niż 140 mg/dl.

Podwyższony poziom stężenia glukozy może świadczyć przede wszystkim o cukrzycy, także m.in. o chorobach trzustki (niedobór lub złe wykorzystanie przez organizm insuliny), wątroby, zatruciach (np. alkoholem), niedoczynności kory nadnerczy, niedoczynności tarczycy. Obniżony poziom cukru może być sygnałem niedożywienia i może świadczyć np. o anoreksji.

 

OB (odczyn Biernackiego) - szybkość opadania krwinek pod wpływem ich własnego ciężaru w specjalnie wyskalowanej szklanej rurce.

Norma:

kobiety - po 1 godz. 6-11 mm, po 2 godzinach 6-20 mm. Po 50 roku życia: po 1 godzinie 3-8 mm, po 2 godzinach do 30 mm
mężczyźni - po 1 godzinie 3-8 mm, po 2 godzinach 5-18 mm. Po 50 r.ż. po 2 godzinach do 20 mm

Podwyższony „opad" może być skutkiem procesów zapalnych lub schorzeń reumatoidalnych, na nieprawidłowy wynik mają wpływ także niektóre leki. Często pacjenci przywiązują nadmierną wagę do podwyższonego OB., tymczasem wynik rzędu 50 może być efektem np. niewyleczonego zęba, lub innej „banalnej" infekcji. Podwyższone OB. występuje również po znacznym wysiłku fizycznym i przy anemii.

 

- cholesterol

Norma: cholesterol całkowity poniżej 200 mg/dl (powyżej 240 określany jest jako wysoki), LDL (cholesterol o małej gęstości) - poniżej 130 (wysoki powyżej 160), HDL (o dużej gęstości) - powyżej 35.

Wyniki odbiegające od normy oznaczają zagrożenie chorobami układu krążenia. Poza poziomem całkowitego cholesterolu ważny dla ryzyka chorób serca (także miażdżycy) jest też stosunek pomiędzy „dobrym" (cholesterol HDL) i „złym" cholesterolem (cholesterol LDL).

 

- trójglicerydy (podstawowy tłuszcz występujący we krwi)

Norma: wartości 150-200 mg/100 ml określane są jako poziom graniczny, ok. 400 mg - wysoki, a 1000 mg - jako bardzo wysoki. Optymalny poziom trójglicerydów we krwi to mniej niż 150 mg/100 ml.

 

Uwagi:

Sposób przygotowania się do badań krwi zależy od celu badania (np. do pomiaru cukru we krwi pacjent powinien zgłosić się na czczo), dlatego każdorazowo trzeba zapytać lekarza o szczegółowe wskazówki. W większości przypadków do badań pobiera się krew żylną (w zgięciu łokcia). Na ramię nakłada się opaskę uciskową, co powoduje, że żyły są bardziej widoczne i wypełnione krwią, a jednocześnie odcięty jest odpływ krwi. Do badania krwi stosowane są igły jednorazowego użytku.

Morfologia krwi nie osłabia organizmu. Dorosły człowiek może bez uszczerbku na zdrowiu oddać 250-500 ml krwi. Natomiast do badania pobiera się jej najwyżej 20-30 ml.

 

BADANIA MOCZU

Badanie ogólne moczu pozwala na ocenę niektórych funkcji nerek oraz wstępną diagnozę ich uszkodzenia, kamicy lub zakażenia.

Analiza moczu pozwala na oznaczenie obecności ponad 100 różnych substancji. W badaniu ogólnym moczu oznacza się:

- kolor; mocz jasny lub przezroczysty jest rozcieńczony, a ciemnożółty - zagęszczony

- przejrzystość; mętny mocz może oznaczać obecność bakterii, krwi, śluzu

- zapach; niektóre choroby zmieniają zapach moczu (zakażenie bakterią E.coli może powodować cuchnący zapach, w cukrzycy zapach może być słodkawy lub przypominający aceton), przy stosowaniu antybiotyków, które są wydalane przez nerki ich zapach może być również wyczuwalny w moczu

- ciężar właściwy, określa zawartość substancji rozpuszczonych w moczu

- białko; normalnie nie ma go w moczu. Gorączka, forsowny wysiłek, ciąża i niektóre choroby (szczególnie choroby nerek) mogą spowodować pojawienie się białka w nerkach

- cukier; prawidłowo w moczu nie ma glukozy lub znajduje się w niewielkiej ilości. Cukier może pojawiać się w moczu osoby z cukrzycą lub osoby z uszkodzonymi albo chorymi nerkami

- krew; prawidłowo w moczu nie powinno być krwinek. Ich obecność może wskazywać na zapalenie nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej. Krwinki w moczu mogą występować także przy kamicy układu moczowego. Duży wysiłek może również spowodować pojawienie się krwi w moczu

- bakterie; ich obecność może świadczyć o infekcji pęcherza lub innych części układu moczowego.

 

Zalecenia:

Mocz do badań powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia (tzn. po uprzednim 2-3 sek. oddaniu moczu do muszli); do podstawowej analizy z reguły wystarcza 20-100 ml.

Opisane przez nas techniki mają służyć jedynie lepszej orientacji w najważniejszych badaniach, jakimi posługuje się współczesna medycyna. Analiza wyników wszystkich badań i zabiegów należy oczywiście do lekarzy!

Poradnia.pl

Komentarze  

+1

#8 dr 2011-06-29 03:11

takie objawy mogą dotyczyć rożnych spraw. najpierw pełny zakres badań i diagnoza lekarska. u mnie w identyczny sposób pokazało się dawno temu zapalenie nerek. ale to może być równie dobrze kilka innych spraw. spokojnie zrób badania - nie zwlekaj. będzie dobrze.
Cytować
0

#7 Marcin 2011-06-29 00:37

ja cztery dni temu dostałem wieczorem samej gorączki od tak sobie, wziołem polopiryne raz drugi i za dwa dni przeszło. myślałem że to było spowodowane jakimś przewianiem bo w pracy mnie troche owiało jak byłem zgrzany. No i dwa dni po tej gorączce wstaje rano oddać mocz a tu leci krew z moczem jakiej jasno wiśniowej barwy. za jakieś 4 godziny oddałem mocz ponownie ale już bez oznaków krwi. poszedłem do lekarza przedstawiając sprawe. Dostałem kilka leków na zapalenie dróg moczowych i skierowanie na USG na które dopiero mam jechać. przyjechałem do domu a wieczorem znów stan podgorączkowy :-/ Nie wiem co jest grane jak to ugryźć
Cytować
+1

#6 Jan 2011-05-08 05:42

Czy może mi ktoś powiedzieć co to jest ? Chodzę leczę się u urologa boli i swędzi mnie tam badania mam wszystkie dobre z krwi i moczu a lekarz nie wie co mi jest twierdzi ze te zapalenie gruczołu od 6 miesięcy biorę różne antybiotyki i zastrzyki i żadnego rezultatu :sad: a ostatnio nawet pokazał mi się wyciek to lekarz przepisał mi czopki METRONIDAZOL1g i DICLOBERL 50 i po 3 dniach brania tego zacząłem oddawac mocz w kolorze marchewkowym i się denerwuje o co tu w tym wszystkim chodzi może się lecze nie na to co trzeba :sad:-? POMOCY wie ktoś może gdzie mam iś po pomoc :sad:
Cytować
0

#5 Piotr 2010-04-09 14:07

Mój organizm chyba w miarę dobrze toleruje Cipronex, bo nic mi nie dolega, więc pobiorę do końca. A osłonę dokupie dzisiaj jeszcze, to chyba o jakieś probiotyki chodzi. Jeszcze raz dzięki!
Cytować
+1

#4 ted 2010-04-08 22:56

Bierz do końca. Przerwanie kuracji antybiotykowej jest bardzo złym rozwiązaniem, chyba, że organizm go nie toleruje. Bakterie jeszcze się mnożą i trzeba to wszystko wybić "do nogi" :D. Natomiast na antybiotykogram musisz mieć skierowanie i normalnie robi się go przed podaniem leku. Teraz szczególną uwagę zwróć na leki osłonowe i higienę. Po antybiotykach czasem wykluwają się "grzybki". Zresztą na tej witrynie znajdziesz sporo informacji na ten temat. Powodzenia.
Cytować
0

#3 Piotr 2010-04-08 17:41

W sumie już pomógł. Trochę szybko, ale narzekać nie narzekam tylko zastanawiam się, czy brać jeszcze przez całe kolejne 8 dni czy już sobie darować po tygodniu na przykład. Tylko że słyszałem opinie, że antybiotyki trzeba wybrać do końca. A ten antybiotykogram można samemu zrobić? Teraz czy jakiś czas po leczeniu?
Cytować
0

#2 ted 2010-04-07 20:55

Cipronex to antybiotyk z grupy Fluorochinolonów, który działa niszcząco na bakterie. Zazwyczaj stosowany jest w leczeniu zakażeń układu moczowo-płciowego, ale nie tylko. Ważne, że powinien być stosowany jedynie do zakażeń bakteriami wrażliwymi na ten antybiotyk (jak każdy zresztą). Warto zrobić antybiotykogram, chyba że pomoże czego ci życzę.
Cytować
0

#1 Piotr 2010-04-07 13:26

Jak odróżnić zapalenie pęcherza od zapalenia nerek? Mam krwiomocz, lekarz przepisał Cipronex stwierdzając że to zapalenie pęcherza. Czy ten lek działa też na zapalenie nerek?
Cytować