O zdrowiu

Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać mężczyźni po 50. roku życia?

Jakie badania profilaktyczne powinni wykonywać mężczyźni po 50. roku życia?

Działania mające na celu wczesne wykrycie i leczenie chorób nazywamy profilaktyką. Wyróżniamy dwa rodzaje badań, które pozwalają na kontrole naszego stanu zdrowia. Badania profilaktyczne to szybkie i tanie testy, które pomagają łatwo zidentyfikować osoby o zwiększonym ryzyku zachorowania na poważne choroby, jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy kliniczne.

Natomiast badania przesiewowe pozwalają wykryć schorzenie w jego wczesnym stadium, zwiększając tym samym szanse na wyleczenie. Gwarancją wyleczalności z większości chorób jest ich wczesne wykrycie i leczenie.

 

Morfologia krwi z rozmazem

Proste i tanie badanie przesiewowe, które umożliwia wykrycie nowotworów krwi (np. chłoniaki i białaczki) poprzez obserwacje liczby poszczególnych elementów morfotycznych krwi. Poziom czerwonych krwinek oraz hemoglobiny może informować o ewentualnej utracie krwi spowodowanej przez nowotwór układu pokarmowego. Badanie należy powtarzać co roku.

 

Gastroskopia i kolonoskopia

Dwa ważne badania przesiewowe, które pozwalają na dokładne obrazowanie przewodu pokarmowego. Oba należą do nieprzyjemnych, przez co często są odkładane w czasie. W Polsce działa Program Badań Przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, dzięki któremu można bezpłatnie wykonać badanie w renomowanych ośrodkach. Program obowiązuje osoby w wieku 50-65 lat, które nie miały kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat, lub 40-49 lat, które posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego.

 

Badania poziomu PSA

Badanie poziomu swoistego antygenu sterczowego pozwala określić prawidłowość funkcjonowania gruczołu krokowego. Jego podwyższony poziom występuje w przypadku: zapalenia gruczołu krokowego, łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub raka. Łagodny rozrost prostaty nie jest nowotworem. Daje objawy w postaci częstego oddawania moczu, uczucia parcia na pęcherz moczowy czy słabego strumienia moczu. Stosowanie odpowiednich leków, takich jak np. Prostamol Uno, który jest produktem pochodzenia roślinnego i zawiera wyciąg z palmy sabałowej, pozwala skutecznie załagodzić problem. Jednak każdy wzrost poziomu PSA powinien być skonsultowany z lekarzem w celu pogłębienia diagnostyki i wykluczenia potencjalnej zmiany nowotworowej.

 

Badanie per rectum

Badanie należące do nieprzyjemnych i często niedocenianych. Jednak pozwala na wykrycie zmian patologicznych w obrębie bańki odbytnicy oraz prostaty. Warto przypomnieć, że około 50% guzów odbytnicy i 30% wszystkich raków jelita grubego znajduje się w zasięgu palca.

 

Badania poziomu glukozy oraz lipidogram

Badania glukozy na czczo z krwi lub przygodnej za pomocą glukometru pozwala wykryć cukrzycę. Natomiast badanie poziomu cholesterolu, trójglicerydów umożliwia określenie ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych, które wzrasta wraz z nimi. Badania wystarczy powtarzać raz na 3 lata. Jednak jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak nadwaga, cukrzyca, nikotynizm oraz nadciśnienie tętnicze, badania należy wykonywać co roku.

Warto pamiętać o badaniach, które można wykonać we własnym zakresie w domu, a które są badaniami profilaktycznymi: pomiar masy ciała, wskaźnik BMI, kontrola ciśnienia tętniczego.

Artykuł zewnętrzny