Moto Sfera

będąc kierowcą samochodu ciężarowego

O czym należy pamiętać, będąc kierowcą samochodu ciężarowego?

Młodzi kierowcy ciężarówek maja wiele pytań wraz z rozpoczęciem swojej przygody z transportem międzynarodowym. W związku z tym przydatnych porad nigdy nie jest za wiele. Dzięki nim można zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i uchronić się przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Mogą więc one ułatwić codzienne wykonywanie obowiązków. O czym zatem warto pamiętać, będąc kierowcą zawodowym w celu przetrwania w tej branży?

 

Transport międzynarodowy – kilka przydatnych rad dla początkującego kierowcy samochodu ciężarowego

Z całą pewnością transport międzynarodowy rządzi się swoimi prawami i praca w charakterze kierowcy samochodu ciężarowego nie sprawia, że można na co dzień ubierać się w cokolwiek nam się podoba. Należy pamiętać o tym, że obowiązują przepisy dotyczące tego, co należy nosić, wykonując swoje obowiązki jako kierowca zawodowy. Jak najbardziej sandały odpadają, gdyż wymagane jest obuwie pełne. Zawsze należy nosić strój adekwatny do wykonywanej pracy. Pozostając jeszcze przy temacie obuwia, zaleca się mieć w kabinie dodatkową parę butów do kąpieli.

Trzeba też pamiętać o tym, aby nie dać zjeść się stresowi. Nie można zapominać o relaksie i rozluźnieniu oraz o zabawie. Najlepiej jest wyposażyć się w laptopa z filmami, muzyką i audiobookami. Są one nieocenione podczas długich postojów. Należy za to wystrzegać się dzwonienia i pisania podczas prowadzenia auta. W celu odebrania czy wykonania połączenia, należy się zatrzymać.

Zawodowy kierowca, który zdecydował się na transport międzynarodowy, powinien wyrobić w sobie nawyk robienia wstępnej inspekcji technicznej pojazdu.

To samo dotyczy reguły podczas cofania – należy wyjść z pojazdu i rozejrzeć się, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie niepotrzebnego wypadku. Należy także sprawdzać wagę ładunków i unikać przeciążenia. W celu uniknięcia korków i oszczędzenia paliwa, warto poświęcić chwilę na dobre zaplanowanie przejazdu.

Zaleca się także stosować zawsze do zabezpieczenia towaru jeden pas/łańcuch więcej, niż zapisane jest to w przepisach. Tak na wszelki wypadek. Koniecznie trzeba zawsze sprawdzać podpięcie naczepy po podpięciu jej czy też zostawieniu zestawu bez nadzoru. Bardzo ważne jest również to, aby mieć przy sobie pieniądze w postaci gotówki, które używane są w kraju, gdzie realizuje się akurat przewozy. Kluczowe jest także to, aby to kierowca miał kontrolę nad pojazdem, a nie odwrotnie.

Porady dla kierowców udzieliła firma zajmująca się transportem międzynarodowym - SM Logistic.

Artykuł zewnętrzny