Żyć Dobrze

Bezpieczne użytkowanie kominka w kilku krokach

Bezpieczne użytkowanie kominka w kilku krokach

Kominek sprawia, że każde, nawet najbardziej surowe pomieszczenie nabiera przytulnego charakteru. Rynek oferuje mnóstwo kształtów i wzorów, dzięki czemu możemy dopasować produkt do każdego wnętrza. Jego przeznaczeniem jest nie tylko urozmaicenie wystroju, ale przede wszystkim wytwarzanie ciepła. Aby uzyskać jak największą funkcjonalność paleniska, należy używać go w odpowiedni sposób. Zanim zlecimy montaż, musimy ocenić czy w wybranym pomieszczeniu znajduje się sprawna instalacja oraz czy przewód kominowy jest szczelny i wystarczająco długi.

 

Jak dokonać pierwszego rozpalenia?

Jeśli dopiero co zamontowaliśmy kominek, musimy uzbroić się w cierpliwość, aby móc go pierwszy raz rozpalić. Świeżo zainstalowane elementy, takie jak przewód kominowy czy okap zawierają wilgoć, która musi odparować. W tym celu użytkownik musi odczekać około 4-5 tygodni. Aby pierwszy ogień nie był zbyt intensywny, nie należy ładować do paleniska zbyt dużej ilości drewna, a dopływy powietrza powinny być zredukowane. Nieprzyjemny zapach, towarzyszący pierwszym paleniom jest spowodowany świeżą farbą i innymi konserwantami.

 

Jakiego rodzaju opału używać?

Większość kominków wymaga paliwa w postaci drewna. Najbardziej polecany rodzaj to dąb, grab, buk, kasztan i brzoza. Maksymalny stopień wilgotności może wynosić 20%. Oznacza to, że drewno powinno być składowane pod zadaszeniem od 18 do 24 miesięcy. Jeśli zastosujemy opał o zbyt dużej wilgotności, zaobserwujemy zabrudzoną szybę i zanieczyszczony przewód kominowy. Dopuszczalne jest również używanie brykietu. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał łatwopalny. Z tego powodu możemy ułożyć w palenisku maksymalnie 10 sztuk. Spalanie gumy, kauczuku, plastiku jest natomiast niedopuszczalne i może nawet doprowadzić do pożaru.

 

Bezpieczeństwo użytkowania

Szyba znajdująca się w drzwiczkach emituje ogromne ilości ciepła. Z tego powodu nie możemy przechowywać elementów wrażliwych na wysoką temperaturę w pobliżu kominka. W przeciwnym razie może dojść do samozapłonu przedmiotów. Należy zwrócić również uwagę na niszę znajdującą się w obudowie. Większość użytkowników mylnie odbiera ją jako miejsce składowania drewna. Tak naprawdę umożliwia ona dopływ powietrza, co zapobiega przegrzewaniu się wkładu, występowaniu odkształceń i pęknięć korpusu. Gwałtowne otwieranie drzwiczek podczas załadunku opału może natomiast doprowadzić do cofnięcia się dymu. Wpływ na działanie kominka mają także warunki atmosferyczne. Podczas gdy silny wiatr powoduje zbyt duży ciąg kominowy, występowanie mgły prowadzi do zaniku ciągu.

 

Czyszczenie

Odpowiednia konserwacja zapewni prawidłowy stan kominka przez długi czas. Lechma jest na tyle pewna dobrej jakości swoich produktów, że oferuje nam 6-letni okres gwarancji. Czyszczenia przewodu kominowego dokonuje się dwa razy w roku, przed i w trakcie okresu grzewczego. Należy pamiętać, że na czas czyszczenia szyba i deflektor muszą zostać usunięte. Przed okresem grzewczym zaleca się skontrolować szczelność korpusu oraz drzwiczek. Szybę czyścimy za pomocą szmatki i płynów czyszczących na bazie sody kaustycznej.

Aby dodatkowo zwiększyć komfort użytkowania kominka, możemy skorzystać z oferowanych przez Lechma akcesoriów. Zabezpieczenia przed przegrzaniem czy elementy umożliwiające podłączenie do dowolnej instalacji C.O. to tylko niektóre z proponowanych przez firmę produktów. Warto zainwestować w nowoczesny kominek, aby uzyskać produkt w pełni funkcjonalny.

 Reklama