Żyć Dobrze

Błędy w ubiorze

Błędy w ubiorze

Mężczyźni zazwyczaj ponad wszystko cenią sobie wygodę i tak też dobierają sobie garderobę. Mniej ważnym, a czasem nawet wcale, jest fakt jak w tym wyglądają. Niemniej jednak każdy z nas dochodzi do takiego momentu, że choćby czasami, ale jednak zaczyna zwracać uwagę na swój wygląd. I tu jednym z elementów jest ubranie. Nie zawsze jednak wiemy, że na przykład założenie krawata do kołnierzyka zapinanego na guziki to niewybaczalny błąd.

 

W poszukiwaniu najczęściej występujących błędów w męskim ubieraniu się natknęliśmy się na ciekawy raport:  „Skarpetki z sandałami i inne modowe grzechy". Od tego zacznijmy.

 

Skarpety do sandałów

Temat przerabiany niejednokrotnie, ale jadąc latem komunikacją miejską, widać, że wciąż aktualny. Napiszmy to zatem jeszcze raz i wyraźnie: nie zakładamy skarpetek, jeśli zakładamy sandały! Jeśli jest nam za ciepło, po co nam skarpetki? Jeśli za zimno, to dlaczego sandały?

 

Brudne, niedoprasowane ubrania

Po każdym praniu czy prasowaniu upewnijmy się, że nasze ciuchy są gotowe do ubrania. Wystarczy jedna ciemna plamka na jasnych spodniach czy jedno niedoprasowane miejsce na koszuli, aby popsuć wrażenie.

 

Za krótkie / za długie spodnie

Ten problem jest niezwykle powszechny. Często nie zwracamy uwagi na to, dokąd sięgają nam spodnie. Pamiętajmy, że dżinsy powinny nam sięgać do dolnej części pięty i ani centymetra dalej, a podczas chodzenia nie powinno nam być widać skarpetek. Spodnie dresowe powinny kończyć się na wysokości górnej części pięty.

 

Garnitur własnej kompozycji

Napiszmy to najprościej jak się da. Garnitur to zestaw dwuczęściowy, składający się z marynarki i spodni (rzadziej trzyczęściowy, gdzie trzecim elementem jest kamizelka). Obie części powinny być w tym samym kolorze i z podobnej tkaniny. Dopasowywanie marynarki i spodni z dwóch różnych zestawów jest niedopuszczalne!

 

Za krótkie albo białe skarpetki do garnituru

Zawsze, ale to zawsze do garnituru ubieramy specjalne skarpetki, sięgające do połowy łydki. Chodzi o to, że kiedy siądziemy i założymy nogę na nogę, nasza łydka nie może być widoczna. O białych skarpetkach do garnituru pisać nawet się nie da, bo sytuacja chyba nie wymaga komentarza.

 

Zapięta koszula bez krawata

Wielu z nas zapomina o tym, że kiedy ubieramy koszulę, ale w wersji luźniejszej, bez krawata, to ostatni guzik na górze zostawiamy rozpięty. Jeśli ma być luźniej, to niech będzie. Nie ściskajmy się pod samą szyją.

 

Francuskie mankiety bez spinek

Jeśli ubierasz do garnituru koszulę z francuskimi, czyli podwójnymi mankietami, to pamiętaj o tym, żeby dołożyć do nich spinki. Jeśli nie chcesz spinek, to zrezygnuj z francuskich mankietów.

 

Krawat za krótki lub za długi

Oczywiście długość krawata zależy od wzrostu osoby, która go zakłada. Jednak niezależnie od tego powinien on sięgać do górnej krawędzi paska od spodni. Jeśli na przykład będzie nam zwisał na wysokość brzucha, narazimy się na śmieszność.

 

Skarpetki nie pod kolor

Zawsze zakładamy skarpetki w podobnej barwie jak buty. Jeśli wkładamy czarne lakierki, skarpetki również powinny być czarne.

 

Spodnie bez paska

Prawie każda kompozycja, na którą się decydujemy, powinna uwzględniać pasek. Nie tylko chodzi o to, żeby nie spadały nam spodnie, ale także o to, że bez paska będziemy wyglądali po prostu dziwnie, zwłaszcza jeśli górną część ubrania, np. koszulę, nosimy wpuszczoną.

 

Spodnie za wysoko

Nasi dziadkowie, a być może i ojcowie, żyli w czasach, kiedy spodnie podciągało się nad pępek, czasem prawie pod klatkę piersiową. Ale czasy się zmieniły i teraz się już tego NIE robi. Mężczyźni, którzy noszą tak wysoko spodnie, wyglądają komicznie. Niech zawisną one pod pępkiem, w okolicy bioder.

Tyle z raportu, ale niestety to nie koniec. Pamiętajmy, że najważniejszy jest garnitur.

I to bezwarunkowo - każdy powinien mieć w swej szafie garnitur! Zawsze będą takie momenty w życiu, kiedy będzie on nieodzowny. Całe szczęście, że teraz w wielu miejscach pracy garnitur jest obowiązkowym uniformem.
Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie? Ważne jest, aby była to rzecz dobrej jakości (warto zainwestować), z dobrego materiału, dobrze skrojony. W takim garniturze mężczyzna wygląda! Dobrze dobrany garnitur świadczy o klasie faceta, a i dzięki lepszemu materiałowi lepiej się w nim będzie czuł.

 

Świeży krawat

Dobrze, aby był elegancki a jednocześnie wyrazisty. To jest przecież ten element, który wyróżnia z tłumu. Warto też zadbać o parę krawatów - bo to one sprawiają, że garnitur czy marynarka codziennie mogą wyglądać inaczej.

 

Marynarka na różne okazje

I nie powinna to być marynarka od garnituru, ale specjalna marynarka, którą można ubrać nawet do dżinsów. W tej chwili jest bardzo duży wybór. Sportowe lub bardziej eleganckie, sztruksowe, wełniane, z lnu i z innych letnich materiałów. Nie muszą być koniecznie noszone do koszul i krawata, bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z koszulką oraz dżinsami.

 

Dżinsy

Dla kobiet, dość spore znaczenie ma to jak w dżinsach wyglądają męskie pośladki. Ale jedna mała uwaga, nie noście zbyt obcisłych spodni, grozi to problemami natury zdrowotnej.

 

Skarpety

Skarpetki nosi się tylko do długich spodni. Kolorystycznie dobiera się skarpetki albo do butów albo spodni. Najpraktyczniejsze są skarpetki czarne na okres jesienno-zimowy. Skarpetki białe nosi się tylko do butów sportowych (typu adidasy) ale tylko wówczas, kiedy uprawiamy sport. Nawet jeśli panowie ubierają adidasy do krótkich spodni, nie powinni nakładać skarpetek.

 

Pastuj buty

Źle dobrane buty. Jeszcze pojawiają się panowie w butach z zadartym noskiem. Często też buty męskie są po prostu brudne. Faceci powinni sobie przypomnieć ile par butów żony jest w szafce w przedpokoju, a ile w tej samej szafce jest męskich. To dowód na to, że dla kobiet bardzo ważne są buty. A w ogóle, to jak wygląda mężczyzna w eleganckim garniturze i brudnych butach?

 

Na zakończenie jeszcze niewybaczalne błędy w stroju męskim, w pigułce:

  1. Krawat do koszuli z krótkim rękawem.
  2. Koszula z krótkim rękawem do marynarki.
  3. Nieodpowiednia długość krawata.
  4. Rozpięty kołnierzyk koszuli z poluzowanym krawatem.
  5. Skarpetki nieodpowiedniego koloru.
  6. Buty nieodpowiedniego koloru.
  7. Koszula z kołnierzykiem na guziki przy garniturze wizytowym czy wieczorowym.
  8. Rozpięta marynarka w pozycji stojącej.
  9. Zapięta marynarka w pozycji siedzącej.
  10. Pojawienie się w samej kamizelce (chyba, że jesteś kelnerem).
  11. Zapięte wszystkie guziki w kamizelce.
  12. Więcej niż jeden element ubioru we wzorki.

Oczywiście jest to temat „rzeka" jednak na chwilę obecną wystarczy. Jeśli chcecie wiedzieć coś więcej, jeśli interesuje was konkretny problem, albo odwrotnie - jeśli chcecie powiedzieć coś ciekawego wszystkim naszym czytelnikom - piszcie do nas.