Żyć Dobrze

bolonia cenrum motoryzacji

Bolonia - centrum luksusowej motoryzacji

Bolonia to stolica turystycznego regionu Emilia – Romania, znanego również pod nazwą „włoskiej doliny motoryzacji”. Jest jednym z nielicznych kierunków w europejskiej turystyce, gdzie można zorganizować sobie wypoczynek, poznając jednocześnie historię i ciekawostki dotyczące najbardziej znanych marek motoryzacyjnych. Bolonia to również niezwykłe, starożytne miasto, gdzie tradycja i historia przeplata się z nowoczesnością. Tylko tu najstarszy na świecie uniwersytet może funkcjonować obok fabryk produkujących najszybsze samochody i motocykle. Jako kolebka takich marek jak Ducati, Lamborghini i Maserati, Bolonia to mekka zmotoryzowanych, tu odbywają się światowe targi związane z tą tematyką, tu rodzą się trendy i powstają pomysły. Decydując się na wypad do tego miasta, warto zarezerwować sobie czas na zwiedzanie miejscowych muzeów poświęconych motoryzacji.

 

Dla fanów motocykli – ekspozycja w Muzeum Ducati 

Pierwszym, wartym zwiedzenia miejscem, jest fabryka i muzeum jednej z najsłynniejszych marek sportowych motocykli - Ducati. To niepowtarzalna okazja, by móc obserwować proces produkcyjny i montażowy tych wspaniałych maszyn i podziwiać zgromadzone w jednym miejscu historyczne, kultowe modele. Fabryka i muzeum mieści się pod adresem: Ducati Motor Holding, via Antonio Cavalieri Ducati 3, 40132 Bologna.  

Co jeszcze warto zobaczyć w dolinie motoryzacji? 

Bolonia jest doskonale skomunikowana z całą Europą i resztą Włoch, posiada jeden z największych na kontynencie dworzec kolejowy. Loty na miejskie lotnisko obsługują wszyscy przewoźnicy oferujący tanie przeloty. Wystarczy dotrzeć do Bolonii, by, niewielkim kosztem, móc podróżować po całej Italii. Stanowi doskonały punkt wypadowy na szlaku atrakcji motoryzacyjnych, zwłaszcza że niedaleko, 32km od miasta, w Sant’Agata Bolognese, znajduje się Muzeum Lamborghini. Tam, w stałej ekspozycji, znajdują się najbardziej znane, supersportowe modele marki.

Kolejnym etapem wycieczki może być Modena, miasto, w którym swoją siedzibę ma Muzeum Casa Enzo Ferrari – poświęcone wizjonerowi motoryzacji – Enzo Ferrari. Muzeum mieści się w dawnym domu konstruktora i odkrywcy, zgromadzono w nim wystawę opowiadającą o życiu słynnego Włocha. Warto połączyć tą wyprawę z wycieczką do Muzeum Ferrari w Maranello, gdzie można podziwiać pierwszy zbudowany przez Ferrari samochód, najnowsze i historyczne modele czy bolidy Formuły 1. Na szlaku motoryzacyjnych atrakcji znajduje się również Muzeum Panini – Maserati w Modenie, kolekcja zabytkowych aut Righini Auto w Bolonii czy tory wyścigowe Imola i Varano.

Najszybciej i najtaniej z Polski do Bolonii 

Bolonia, jako miasto o bardzo dobrze rozbudowanej infrastrukturze komunikacyjnej, idealnie nadaje się na bazę wypadową dla podróży we wszystkich kierunkach. Żeby tam dotrzeć i przy okazji zachować kilka euro w kieszeni, warto skorzystać z oferty tanich lotów. Internetowe wyszukiwarki porównują oferty takich przewoźników jak LOT, Ryanair, SAS, Aer Lingus, Air France czy Alitalia. Podróż najlepiej zaplanować nawet z kilku miesięcznym wyprzedzeniem tak, by skorzystać z najlepszej cenowo propozycji.