O zdrowiu

Brodawki kurzajki porady

Brodawki (kurzajki) - porady

Nazwa HPV obejmuje kilkadziesiąt szczepów wirusa; ujawnia się on w różnych miejscach na ciele, najczęściej na dłoniach, stopach, twarzy i w okolicach narządów płciowych. Zwykle brodawka pojawia się w postaci jasnej narośli na skórze, z szorstką powierzchnią. Brodawki podeszwowe mogą być tak bolesne, że utrudniają chodzenie. Brodawki na narządach płciowych są bardzo zaraźliwe i mogą zwiększyć ryzyko nowotworu szyjki macicy.

 

Jeśli masz zmianę skórną i nie jesteś pewien, czy jest to brodawka, pokaż ją lekarzowi. Najpierw lekarz stwierdzi, czy można wykluczyć nowotwór skóry, a następnie orzeknie, czy przypadkiem nie jest to nagniotek, modzel lub pieprzyk. Jeśli ty lub twój partner macie brodawki na narządach płciowych, powinniście używać prezerwatyw i pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych.

Nie trzeba dotknąć ropuchy, aby nabawić się brodawki - i nie trzeba także iść do lekarza czy pedikiurzystki, żeby się jej pozbyć, choć istnieje wiele medycznych metod, aby to zrobić. Wszelkie brodawki, w tym brodawki podeszwowe, można wymrażać ciekłym azotem lub wypalać laserem albo igłą elektryczną.

W aptekach sprzedaje się liczne środki przeciw brodawkom, między innymi ciekły azot w aerozolu typy Wartner, a także płyny i plastry zawierające kwas salicylowy, które mają złuszczające działanie. (Wszystkie środki przeciw brodawkom mogą być drażniące, należy więc postępować ściśle według wskazówek podanych na ulotce). Farmaceutyczne sposoby leczenia to jednak tylko część możliwości - można by napisać książkę o ludowych metodach usuwania brodawek.

 

Brodawki (kurzajki) - porady

 • Przykryj brodawkę małym kawałkiem samoprzylepnej taśmy. Jak wskazują badania, taśma taka przeciwdziała brodawkom nawet skuteczniej niż krioterapia (używanie ciekłego azotu do wymrażania brodawek). Utnij taki kawałek, który zakryje tylko brodawkę. Przyklej taśmę i pozostaw przez kilka dni. Kiedy odkleisz ją, zanurz chore miejsce w wodzie na kilka minut, a następnie pilnikiem do paznokci lub pumeksem zetrzyj martwą, zgrubiałą skórę. Pozostaw brodawkę bez przykrycia na noc, a rano naklej nowy kawałek taśmy. Powtarzaj ten zabieg aż do pozbycia się brodawki. Wydaje się, że łagodne podrażnienie skóry, wywołane przez taśmę samoprzylepną, pobudza układ immunologiczny do zwalczania wirusa.
 • Przyłóż świeżo rozgnieciony czosnek bezpośrednio na brodawkę i osłoń miejsce bandażem. Pod wpływem żrącego działania czosnku brodawka zacznie się złuszczać i odpadnie już po tygodniu. Przykładaj codziennie świeży czosnek, unikaj kontaktu z otaczającą zdrową skórą. (Skórę wokół brodawki możesz zabezpieczyć wazeliną). Aby zwiększyć skuteczność kuracji, niektórzy zielarze zalecają dodatkowo jedzenie surowego czosnku lub przyjmowanie 3 kapsułek z czosnkiem dziennie. Ma to wspomóc układ immunologiczny w walce z wirusem.
 • Przykładaj wacik nasączony octem - przyklej go na brodawkę elastycznym plastrem na co najmniej 1-2 godziny dziennie.
 • Zerwij mniszek pospolity (mlecz), złam jego łodygę i wyciśnij z niej mleczny sok wprost na brodawkę. Powtarzaj ten zabieg codziennie. Sok jest delikatnie drażniący, pobudza więc układ immunologiczny do walki z brodawką. Nie używaj roślin, które opryskano środkami chwastobójczymi.
 • Rozgnieć tabletkę witaminy C, zmieszaj z taką ilością wody, aby powstała pasta, i nałóż ją na brodawkę. Przykryj pastę plastrem samoprzylepnym. Te mocno kwaśne tabletki ułatwiają wyschnięcie brodawki, a także pomagają zwalczyć wirusa.
 • Spróbuj oderwać mały kawałek kory brzozy, zwilż go wodą i naklej na brodawkę wewnętrzną stroną kory. W korze brzozy znajdują się salicylany, które wchodzą w skład wielu leków na brodawki dostępnych bez recepty.
 • Codziennie przed snem naklej kawałek skórki banana wewnętrzną stroną na brodawkę podeszwową. W skórce zawarty jest związek chemiczny, który pozwoli rozpuścić brodawkę.
 • To samo zrób ze skórką cytryny. Olejek znajdujący się w skórce wydaje się hamować wzrost brodawki.
 • Papaja (melonowiec właściwy) zawiera enzym, który trawi martwą tkankę. Zrób płytkie nacięcie na powierzchni niedojrzałego owocu, zbierz wyciekający sok i odczekaj, aż zgęstnieje. W miarę potrzeby zmieszaj gęsty sok z wodą, a następnie nakładaj na brodawkę rano i wieczorem.
 • Popularny ludowy sposób leczenia polega na pocieraniu brodawki świeżo uciętym plasterkiem surowego ziemniaka. Nie mogę ręczyć za skuteczność tej kuracji, ale na pewno jej zastosowanie nie zaszkodzi.
 • Rozgnieć świeży liść bazylii pospolitej, przyłóż go do brodawki i przyklej taśmą klejącą. W liściach bazylii znajdują się związki niszczące wirusy. Codziennie przez tydzień zmieniaj bazylię na świeżą.
 • Kilka razy dziennie przemywaj brodawkę nalewką z gorzknika kanadyjskiego - zioła, które zawiera związki chemiczne niszczące bakterie i wirusy.
 • Uważa się, że oleista witamina E przeciwdziała brodawkom. Raz dziennie przekłuj kapsułkę z witaminą E i wetrzyj zawartość w brodawkę. Podobno taki sam efekt daje olej z wątroby dorsza w kapsułkach.
 • Jeśli hodujesz aloes zwyczajny, odłam liść i wyciśnij kilka kropli żelu na brodawkę. Powtarzaj ten zabieg raz dziennie. Niektórzy twierdzą, że to lekarstwo im pomaga - być może dzięki kwasowi jabłkowemu, który znajduje się w aloesowym żelu.
 • Brodawki podeszwowe są wrażliwe na ciepło i mogą zniknąć po kilku tygodniach, jeśli będziesz zanurzać stopy w gorącej wodzie na około 15 minut dziennie. Ten sposób leczenia został opublikowany w czasopiśmie medycznym w latach 60. XX wieku i później o nim nie wspominano. Aby osiągnąć większą skuteczność, dodaj do wody ocet w proporcji 1 do 4.
 • Noś sandały lub klapki na terenie basenu kąpielowego i w przebieralniach. Wirusy brodawek doskonale rozwijają się w ciepłych, wilgotnych środowiskach.
 • Zwróć uwagę, aby dokładnie osuszać brodawki na podeszwach stóp po kąpieli, a brodawki na dłoniach po każdym umyciu rąk. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zakażenia innych osób wirusem. Wydaje się, że kiedy brodawki są wilgotne, stają się bardziej zaraźliwe.
 • Nie drap się i nie rozdłubuj brodawek. Możesz przenieść wirusa na inne rozdrapywane miejsca na skórze.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - żródła darmowych artykułów do przedruku.
O autorze: zhamer
więcej porad na Sekrety Zdrowia