Żyć Dobrze

Być mężczyzną

Być mężczyzną

Co oznacza w dzisiejszych czasach być mężczyzną? Jak mężczyzna może świadomie wyrażać swoją męskość bez stawania się albo zamkniętym zimnym draniem albo mięczakiem pozbawionym ikry? Jaki jest dla mężczyzny najbardziej świadomy sposób wyrażania siebie?

 

Oto 10 sposobów na bardziej świadome męskie życie:

 

1. Podejmuj prawdziwe decyzje.

Mężczyzna rozumie i szanuje potęgę wyboru. Żyje życiem które sam wykreował. Wie że jeżeli przestanie podejmować decyzje przyjdzie stagnacja, oraz to że rozkwitnie kiedy wybierze jasną i klarowną ścieżkę.

Kiedy mężczyzna podejmuje decyzje, otwiera drzwi do tych miejsc, które chce otworzyć i zamyka drzwi do tych, których nie chce. Skupia się na celu jak kierowany pocisk. Nie ma gwarancji że osiągnie swój cel i jest tego świadomy, ale nie potrzebuje tego typu gwarancji. Po prostu odnajduje przyjemność w poczuciu że nieunikniony jest efekt po wciśnięciu przycisku "odpal".

Mężczyzna nie wymaga aprobaty innych ludzi. Podąża za swoim sercem gdziekolwiek ono go zaprowadzi. Kiedy mężczyzna podąża drogą wyznaczoną przez serce, a cały świat będzie mu przeciwny, będzie to miało małe znaczenie dla niego.

 

2. Przełóż związki na drugie miejsce

Mężczyzna który twierdzi że jego numerem 1 na liście poświęceń jest partnerka (lub rodzina) jest albo zbyt nieszczery, albo zbyt słaby na to żeby mu ufać. Ma odwróconą hierarchię lojalności. Mężczyzna który ceni inne jednostki ponad własną spójność jest nędznikiem, a nie wolnomyślicielem.

Mężczyzna wie, że musi poświęcać się czemuś większemu niż zaspokajanie potrzeb kilku osób. Nie chce stać się "udomowionym", ale chce zaakceptować odpowiedzialność, która pochodzi z większych wyzwań. Wie że jeżeli unika tego obowiązku, staje się czymś mniej niż mężczyzna. Kiedy inni widzą, że mężczyzna jest nieugięcie oddany swoim wartościom i ideałom, darzą go szacunkiem i zaufaniem, nawet gdy nie mogą zapewnić mu bezpośredniego wsparcia. Najszybszą i najpewniejszą drogą dla mężczyzny do utraty szacunku innych (jak i szacunku do samego siebie) jest pogwałcenie jego własnych wartości.

Życie będzie testowało mężczyznę żeby sprawdzić czy lojalność względem innych ludzi będzie stawiał przed lojalnością względem własnych zasad. Będzie miał wiele pokus które obnażą jego prawdziwą lojalność. Największą nagrodą dla mężczyzny jest życie w spójności, a największą karą będzie krzywda wyrządzana samemu sobie za stawianie czegokolwiek ponad własną spójność. Za każdym razem kiedy mężczyzna poświęca swoją spójność, poświęca swoją wolność... i samego siebie. Staje się obiektem drwin.

 

3. Bądź gotów na porażkę.

Mężczyzna jest gotów na przyjmowanie porażek. Jest gotów na to że może się mylić. Prędzej sprawdzi swoje możliwości i odniesie porażkę, niż będzie pasywny.

Jednym z największych oręży mężczyzny jest zaufanie do samego siebie. Kiedy nabiera wątpliwości i martwi się o porażki, umniejsza swoje możliwości. Inteligentny mężczyzna rozważa możliwość porażki, ale nie zajmuje umysłu bezcelowym zamartwianiem się. Przy porażce akceptuje jej wynik i działa dalej w oparciu o ten wynik.

Mężczyzna rozwija się bardziej przy porażkach niż przy sukcesach. Sukces nie przetestuje jego determinacji tak jak porażka. Sukces ma swoje wyzwania, lecz można nauczyć się więcej siebie przy działaniach, które pociągają za sobą ryzyko. Kiedy mężczyzna rozgrywa swoje życie w bezpieczny sposób, traci witalność i traci przewagę.

 

4. Bądź pewny siebie.

Mężczyzna mówi i działa w oparciu o pewność siebie. Jego postawa jest jego własnością.

Mężczyzna nie przywdziewa pewności siebie tylko przy sukcesach. Często rozważa porażkę jako prawdopodobny rezultat. Lecz gdy szanse zwycięstwa odwracają się, wciąż emanuje pewnością siebie. Nie z powodu ignorancji albo z powodu zaprzeczenia, lecz jako udowodnienie sobie że ma siłę aby przejść ponad zwątpieniem. Tworzy sobie dwóch najcenniejszych sojuszników - odwagę i wytrwałość.

Mężczyzna przyjmie porażkę, przyjmie przytłoczenie przez okoliczności na które nie ma wpływu, ale nie przyjmie zwątpienia w siebie. Wie że kiedy przestanie ufać samemu sobie, przegra. Podda się losowi kiedy będzie to konieczne, ale nie podda się strachowi.

 

5. Wyrażaj miłość aktywnie.

Mężczyzna jest aktywnym dawcą miłości, nie pasywnym odbiorcą. To mężczyzna pierwszy rozpoczyna rozmowę, pierwszy prosi o to czego potrzebuje i pierwszy jest do tego żeby powiedzieć "kocham cię". Czekanie na pierwszy krok ze strony kogoś innego jest dla niego niestosowne. Wszechświat nie daje nagrody za niezdecydowanie. Wrota obfitości otwierają się dla niego tylko kiedy jest w ruchu, w działaniu.

Mężczyzna jest źródłem energii. To jest jego zadanie - obowiązek - dzielić się miłością ze światem. Musi oduczyć się pobierania energii od innych i stać się samemu radiantem energii.

Musi pozwolić tej energii przepływać od źródła, przez niego samego, do świata. Kiedy zaakceptuje tą rolę, z pewnością będzie żył prawdziwym życiem.

 

6. Korzystaj z energii seksualnej.

Mężczyzna nie ukrywa swojej seksualności. Jeżeli inni przy nim maleją, bo jest zbyt męski, przyjmuje to jako normalną reakcję. Nie odczuwa potrzeby obniżania swojej energii tylko po to, żeby unikać wzbudzania obaw. Mężczyzna przyjmuje konsekwencje bycia samcem, nie przeprasza za swoją naturę.

Dba o to, żeby jego energia nie utknęła na poziomie pożądania. Kierunkuje większość swojej energii seksualnej do serca i głowy, gdzie może ona służyć wyższym wartościom, nie tylko zwierzęcym instynktom. (Możesz to osiągnąć przez wizualizację wzrostu, rozszerzania się energii i przepływu jej przez całe ciało)

Mężczyzna kierunkuje swoją energię seksualną w cele które pochodzą z serca. Czuje jak ta energia pulsuje wewnątrz i pcha go do działania. Czuje się niekomfortowo kiedy stoi bezczynnie. Pozwala by energia seksualna eksplodowała przez serce, nie tylko przez genitalia.

 

7. Staw czoła twoim strachom.

Jeżeli mężczyzna się czegoś boi, jest to wystarczający powód żeby to zrobić. Testować należy także własne strachy. Kiedy mężczyzna chowa się przed swoimi strachami, wie że wypadł z nurtu spójności z samym sobą. Czuje się słaby, bezradny i przygnębiony. Nieważne w jaki sposób będzie się pocieszał albo dążył do odzyskania spokoju, nie przezwycięży wewnętrznego przerażenia. Osiągnie spokój tylko wtedy gdy stawi czoła swoim strachom.

Mężczyzna zaprzyjaźnia się z ryzykiem. Nie gra w chowanego ze strachem. Zwraca się w jego kierunku i angażuje się śmiało.

Mężczyzna odnosi sukces lub porażkę. Tchórz nigdy nie podejmie próby. Cząstkowe wyniki nie są dla mężczyzny ważniejsze niż jego cel i kierunek.

Mężczyzna czuje się mężczyzną zawsze kiedy spogląda strachowi w oczy. Czuje się nim nawet bardziej kiedy idzie w kierunku tego czego się obawia, jakby żeglował na wewnętrznym wietrze obaw.

 

8. Szanuj męskość innych mężczyzn.

Co zrobi mężczyzna, kiedy widzi przyjaciela podejmującego sie wyzwania, które prawdopodobnie zakończy się porażką? Czy będzie odciągał go z tej drogi? Nie, mężczyzna będzie zachęcał przyjaciela do kontynuacji. Mężczyzna wie, że lepiej jest zadziałać i przyjąć naukę płynącą z porażki. Mężczyzna szanuje decyzję przyjaciela aby podjąć wyzwanie. Nie odmówi mu nauki płynącej z doświadczenia porażki. Może zaoferować mu pomoc albo wskazówki, ale wie że przyjaciel musi odnieść serię porażek, aby rozwinąć odwagę i zaufanie do samego siebie.

Kiedy widzisz innego mężczyznę który zmaga się na siłowni z dużymi ciężarami, nie podbiegasz mówiąc "Czekaj, pomogę ci z tym, może we dwóch łatwiej to podniesiemy"? Nie, to by obrabowało go z doświadczania rozwoju, i prawdopodobnie zamieniło go we wroga.

Droga mężczyzny jest wypełniona przeszkodami. Zazwyczaj jest na niej więcej porażek niż sukcesów. Przeszkody pomagają mężczyźnie odkryć to co jest prawdziwie ważne dla niego. Poprzez wiele porażek, mężczyzna uczy się wytrwałości w podążaniu za wartościowymi celami, oraz porzucania celów które wartości nie przedstawiają. Mężczyzna poradzi sobie z wieloma upadkami na deski. Po każdym fizycznym upadku poczuje duchowe rozwinięcie.

 

9. Zaakceptuj odpowiedzialność za twoje związki.

Mężczyzna wybiera świadomie swoich przyjaciół, kochanki i współpracowników. Aktywnie szuka towarzystwa ludzi którzy będą go inspirować i dawać wyzwania, a także świadomie odsunie tych którzy ściągają go w dół. Mężczyzna nie obwinia innych za problemy w swoich związkach. Kiedy związek przestaje być zgodny z drogą wyznaczoną przez serce, podejmie rozstanie bez obwiniania oraz poczucia winy.

Mężczyzna czuje się odpowiedzialny za związki które stają się częścią jego życia. Egzekwuje odpowiedzialność innych ludzi za ich zachowania, ale równolegle podejmuje własne decyzje dotyczące tolerowania takich zachowań.

Mężczyzna uczy innych jak ma być traktowany poprzez związki jakie przyjmuje do swojego życia. Mężczyzna nie pozwoli na wypełnienie jego życia negatywnymi albo destruktywnymi związkami; zdaje sobie sprawę że byłaby to forma gwałtu na samym sobie.

 

10. Umieraj godnie.

Największym wyzwaniem dla mężczyzny jest rozwinięcie wewnętrznej siły do tego żeby wyrażać prawdziwego siebie. Musi nauczyć się dzielić miłością ze światem, bez zwątpienia. Kiedy osiągnie satysfakcję z tego płynącą, może pogodzić się ze śmiercią. Jeżeli tego nie zrobi, śmierć staje się jego wrogiem i ściga go przez resztę jego dni.

Mężczyzna nie może umrzeć godnie, jeżeli nie żyje godnie. Mężczyzna żyje godnie jeżeli zaakceptuje swoją śmiertelność i czerpie siłę z tego, że jego fizyczna obecność jest tymczasowa. Kiedy mężczyzna staje twarzą w twarz ze śmiercią i akceptuje nieuchronność śmierci... kiedy nauczy się widzieć śmierć jako sojusznika zamiast jako wroga... jest końcowo gotów do wyrażania prawdziwego siebie. Więc mężczyzna nie jest gotów na to aby żyć w pełni, dopóki nie zaakceptuje że jest już martwy.

 

Artykuł autorstwa Steve'a Pavliny, który w oryginalnej wersji znajdziesz pod adresem: www.stevepavlina.com. Tłumaczenie za zgodą autora opublikowane zostało na stronie: ballsrevolution.pl.