Inna nazwa tego schorzenia to zespół cieśni nadgarstka. Czyli krótko mówiąc jest to schorzenie dłoni i nadgarstka wskutek używania klawiatury czy też myszki (czy innego przyrządu wskazującego). Ale czy dla prawdziwego faceta to może być jakaś choroba?

 

Wykonywanie przez wiele godzin tych samych ruchów nadgarstka nie są obojętne dla nic samych, ramion czy rąk w ogóle. Ale żaden facet nie przyzna się do tego rodzaju bólu, choć nie wolno go lekceważyć, gdy się powtarza szczególnie, że łatwo go uniknąć.

Reklama

Akurat w przypadku tego schorzenia, to kobiety są na niego bardziej narażone, ale nie oznacza to, że omija mężczyzn, których najczęściej „dopada" w wieku średnim. I nie dotyczy to tylko tych pracujących przy komputerze. Również pracujących ciężkimi narzędziami typu szlifierki, piły łańcuchowe itp.

Przyczyną choroby jest najczęściej obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Początkowy ucisk na włókna nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości.

Zespół cieśni nadgarstka charakteryzuje się takimi objawami klinicznymi jak: mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego, zanik mięśni kłębu. Występuje osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów. Utrudnione jest zaciśnięcie ręki w pięść, a trzymane przedmioty często wypadają z ręki. Objawy występują najczęściej w nocy, nasilają się po uniesieniu kończyny, a zmniejszają po opuszczeniu. Po przebudzeniu chory odczuwa mrowienie w obrębie ręki, które często ignoruje, przypisując je przyjęciu nieprawidłowej pozycji podczas snu. W razie większego nasilenia choroby dolegliwości budzą chorego w nocy, a ulgę przynosi wtedy opuszczenie ręki na podłogę.

 

Komentarze  

0

#3 kaju 2013-02-05 06:56

choroba nadgarstkowa - skąd ja to znam :-x
Cytować
0

#2 anka 2013-02-04 14:48

No, po godzinach spędzonych na [..oj..] to nawet ja mam "zespół cieśni nadgarstkowych" :)
Cytować
0

#1 Demol 2009-06-18 23:26

Jakie opuszczenie reki na podloge? Przewaznie jest to kompletny bezwlad i brak czucia obu konczyn, nieda sie nimi poruszyc. Teraz przynajmniej wiem od czego to, tylko nic nie ma o powiklaniach i skutkach..
Cytować