O zdrowiu

Choroba komputerowa. Zespół cieśni nadgarstka

Choroba komputerowa

Inna nazwa tego schorzenia to zespół cieśni nadgarstka. Czyli krótko mówiąc jest to schorzenie dłoni i nadgarstka wskutek używania klawiatury czy też myszki (czy innego przyrządu wskazującego). Ale czy dla prawdziwego faceta to może być jakaś choroba?

 

Wykonywanie przez wiele godzin tych samych ruchów nadgarstka nie jest dla niego obojętne, dotyczy to również ramion jak i całych rąk w ogóle. Ale żaden facet nie przyzna się do tego rodzaju bólu, choć nie wolno go lekceważyć, gdy się powtarza, szczególnie, że łatwo go uniknąć.

 

komputer2

 

Akurat w przypadku tego schorzenia, to kobiety są na niego bardziej narażone, ale nie oznacza to, że omija mężczyzn, których najczęściej „dopada" w wieku średnim. I nie dotyczy to tylko tych pracujących przy komputerze. Również pracujących ciężkimi narzędziami typu szlifierki, piły łańcuchowe itp.

Przyczyną choroby jest najczęściej obrzęk zapalny nerwu lub tkanek otaczających oraz zwyrodnieniowe lub pourazowe zacieśnienia ograniczonej przestrzeni kanału nadgarstka. Początkowy ucisk na włókna nerwu pośrodkowego doprowadza do zaburzenia ich odżywiania, co wywołuje wtórny obrzęk i nasila dolegliwości.

 

Zespół cieśni nadgarstka charakteryzuje się takimi objawami klinicznymi jak:

mrowienie w nadgarstku i w okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego, zanik mięśni kłębu. Występuje osłabienie chwytu, brak precyzji i ograniczenia ruchów. Utrudnione jest zaciśnięcie ręki w pięść, a trzymane przedmioty często wypadają z ręki.

Objawy występują najczęściej w nocy, nasilają się po uniesieniu kończyny, a zmniejszają po opuszczeniu. Po przebudzeniu chory odczuwa mrowienie w obrębie ręki, które często ignoruje, przypisując je przyjęciu nieprawidłowej pozycji podczas snu. W razie większego nasilenia choroby dolegliwości budzą chorego w nocy, a ulgę przynosi wtedy opuszczenie ręki na podłogę.

 

Jeśli zauważyłeś u siebie takie objawy, lepiej nie czekaj. Im później się za to zabierzesz, tym gorzej.