Żyć Dobrze

Co lepiej kupić dom czy mieszkanie

Co lepiej kupić - dom czy mieszkanie?

Zakup własnego domu lub mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jak dobrze wybrać, by po latach nie żałować dokonanej inwestycji? Koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami i wskazówkami.

 

Stabilizacja we własnym domu

Często ludzie, którzy mieszkali całe życie w mieście, decydują się zmienić swoje życie diametralnie i kupić dom za miastem. Wymarzony dom z ogródkiem jest traktowany jako „swoje miejsce na ziemi”, z dala od zgiełku i hałasu metropolii. Wreszcie jesteśmy u siebie: nie tylko w domu, ale i na terenie wokół niego możemy robić wszystko, na co mamy ochotę. Nie musimy przejmować się sąsiadami z góry czy z dołu. Również jeśli mamy dzieci, dom będzie bardziej komfortowym miejscem do ich wychowywania niż mieszkanie w bloku. Generalnie domy są też większe od mieszkań, co stanowi duży plus, nie tylko w przypadku rodzin wielodzietnych. Porównując koszty nieruchomości – w tym domów i mieszkań – szybko zauważymy, że ich cena zależy od wielu czynników. Ważny jest nie tylko metraż naszego lokum, ale też lokalizacja czy czas dojazdu do centrum. Kiedy już mamy upragniony dom, to oczywiście nie koniec wydatków. Jak opowiada nam specjalista z firmy deweloperskiej BARC, koszty utrzymania domu to przede wszystkim koszt ogrzewania, prądu, wody i odprowadzania ścieków. Szczególnie jeśli chodzi o ogrzewania, zależnie od metrażu domu i wybranej metody, może być bardzo drogie. Inne wydatki to m.in. podatek od nieruchomości i ubezpieczenie. Własny dom wiąże się również często z koniecznością dojazdu do pracy czy szkoły – za utrzymanie samochodu czy bilety zapłacimy więcej niż mieszkając w mieście.

 

A może jednak mieszkanie? 

Nie wszystkich przekonuje życie całkowicie na „własny rachunek”. Mieszkanie to inwestycja bezpieczniejsza i nie wymagającą aż takiej samodzielności. Zwłaszcza jeśli lubimy mieć blisko do pracy, przedszkola i szkoły w okolicy oraz sklepy czy centra handlowe – wówczas do wyboru mieszkania raczej nie trzeba będzie nas przekonywać. W mieście jesteśmy też bardziej anonimowi, łatwiej się wtopić w tłum, zwłaszcza w przypadku dużych metropolii. Jeśli chodzi o cenę mieszkań, nawet w obrębie jednego miasta (np. Warszawy) widoczne są duże różnice zależnie choćby od tego, jak duże mieszkanie nam się marzy oraz w jakiej dzielnicy zechcemy  zamieszkać.  Koszty eksploatacji mieszkania to czynsz, opłata za wodę, centralne ogrzewanie, wywóz śmieci itp.

Reklama