Moto Sfera

Co powinieneś mieć w swoim samochodzie?

Co powinieneś mieć w swoim samochodzie?

Każdy przezorny kierowca wozi w swoim samochodzie rzeczy, które w pewnych sytuacjach mogą okazać się wręcz zbawienne. Poza tym, nawet prawo nakłada na nas obowiązek posiadania w aucie pewnych elementów, które określa się jako obowiązkowe wyposażenie samochodu. Dlatego w tym wpisie podpowiemy co trzeba, a także co warto wozić w swoim samochodzie.

 

Co trzeba mieć w samochodzie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu odnosi się do sytuacji awaryjnych. Zgodnie z polskim prawem w samochodzie musi znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica powinna być zamontowana w łatwo dostępnym miejscu, by w razie pożaru w szybki sposób móc z niej skorzystać. Gaśnica powinna oczywiście mieć odpowiednią homologację a także należy przestrzegać jej terminu ważności, gdyż może od tego zależeć nawet ludzkie życie. Trójkąt ostrzegawczy z kolei pozwoli ostrzec innych kierowców o awarii, czy nawet wypadku naszego samochodu, czym zapewnimy także sobie większe bezpieczeństwo. Element ten powinien być wykorzystywany także przy holowaniu pojazdu – należy go umieścić po lewej stronie holowanego samochodu. Trójkąt ostrzegawczy również powinien mieć odpowiednią homologację – jest ona gwarancją odpowiedniej widoczności jego odblasków dla innych kierowców poruszających się po drodze.

Co powinno się jeszcze znaleźć w naszym samochodzie?

Istnieje spora grupa elementów wyposażenia samochodu, które nie są wymagane przez prawo, ale które warto ze sobą wozić. Takim podstawowym elementem jest apteczka samochodowa, która umożliwia udzielenie pierwszej pomocy po wypadku samochodowym. Apteczki samochodowe zawierają raczej proste elementy, nie ma tutaj miejsca dla leków, czy innych specjalistycznych środków chemicznych. W składzie każdej apteczki powinny się znaleźć:

  • bandaże,
  • plastry,
  • kompresy gazowe,
  • opaska uciskowa,
  • rękawiczki chirurgiczne,
  • maseczkę (lub ustnik) do przeprowadzenia sztucznego oddychania metodą usta usta – elementy te zabezpieczą nas przed kontaktem z krwią i śliną osób, którym staramy się udzielić pierwszej pomocy.

Apteczka powinna też zawierać minimum jeden koc termoizolacyjny, który pomaga uchronić poszkodowane osoby przed utratą ciepła.

Kolejny element, który warto ze sobą wozić to kamizelka odblaskowa – nie jest ona wymagana prawnie, jednak może nam zapewnić odpowiednią widoczność, a więc i bezpieczeństwo przy różnych awaryjnych sytuacjach jak np. zmiana koła w nocy. Jednak, by wymienić koło, trzeba najpierw zaopatrzyć swój samochód w odpowiednie koło zapasowe lub koło dojazdowe. By je wymienić, trzeba także dysponować podnośnikiem oraz kluczem do śrub (najczęściej jest to popularny krzyżak). Wymiana koła nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, jednak zdecydowanie lepiej mieć ten zestaw ze sobą, niż utknąć gdzieś z przebitą oponą.

Kolejna przydatna rzecz to linka holownicza, która może przydać się w sytuacji, gdy nasz samochód odmówi posłuszeństwa.

Niektórzy wożą ze sobą także kable rozruchowe, które pomagają odpalić samochód przy rozładowanym akumulatorze – może to być szczególnie przydatne zimą, gdy akumulator narażony jest na niskie temperatury.

Elementy które także mogą być przydatne w awaryjnych sytuacjach to latarka, która przyda się w nocy, rękawiczki robocze, które ochronią nasze dłonie oraz kurtka lub ciepła bluza, która ochroni nas przed działaniem niskiej temperatury.

 

Jak jeszcze się zabezpieczyć?

Wymieniliśmy elementy, które powinni mieć ze sobą wszyscy przezorni kierowcy. Do grona przezornych kierowców można zaliczyć także osoby, które świadomie korzystają z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie AC również może okazać się zbawienne w wielu sytuacjach. Zapewnia ono ochronę finansową nad Twoim samochodem w sytuacji, kiedy został on uszkodzony z Twojej winy.

Tak więc niezależnie od tego, czy delikatnie uszkodzisz samochód na parkingu, czy też spowodujesz stłuczkę lub wypadek, zawsze możesz liczyć na pomoc finansową ze strony ubezpieczyciela.

Poradnik przygotowany wspólnie z ekspertami od ubezpieczeń z LibertyDirect.pl