Żyć Dobrze

cyklinowanie

Co to jest cyklinowanie podłóg?

Piękna i zadbana drewniana podłoga jest chlubą każdego mieszkania. Jeśli chodzi o estetykę, zdecydowanie przewyższają płytki PCV czy linoleum. Żeby jednak olśniewała przez długie lata, wymaga okresowego przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych i pewnej ostrożności ze strony domowników. Jak więc wygląda jej renowacja?

 

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który można przeprowadzić indywidualnie, bądź wynajmując wyspecjalizowaną ekipę jest cyklinowanie. Procesowi cyklinowania może być poddana podłoga drewniana wykonana z parkietu, mozaiki parkietowej lub desek.

Zabieg ten polega na szlifowaniu oraz wyrównaniu powierzchni drewnianej podłogi. Charakter cyklinowania zależy od tego czy podłoga jest świeżo położona czy też ma już swoje lata. W tym drugim przypadku dodatkowym pożytkiem z cyklinowania będzie zdarcie starej, zużytej wierzchniej warstwy lakieru i drewna. Trzeba też uwzględnić jaki rodzaj podłogi poddajemy cyklinowaniu. Inaczej bowiem przeprowadzimy cyklinowanie parkietu jodełkowego, a inaczej popularnej "mijanki" zwanej również wzorem okrętowym.

Odmienne warunki będziemy musieli spełnić przy szlifowaniu np. sosnowej deski podłogowej czy barlineckiej takiej jak na robin-wykladziny.pl. Szlifowanie powinno przebiegać w sposób stopniowy według gradacji grubości ziaren papieru ściernego taśmy zakładanej na bęben cykliniarki, zaczynając od najgrubszego. Do wykańczania krawędzi, rogów i trudno dostępnych kątów stosuje się ręczne szlifierki krawędziowe.

 

Pył drzewny powstały w trakcie pracy cykliniarki odprowadzany jest spod bębna maszyny do zasobnika, np. worka. Zebrany miał wykorzystuje się do szpachlowania, które przeprowadza się pomiędzy etapami cyklinowania. Pył miesza się ze spoiwem na bazie żywicy lub rozpuszczalników. Kiedy lepiszcze z pyłem osiągnie właściwą konsystencję, rozprowadzane jest po powierzchni podłogi w celu wypełnienia wszystkich szczelin i ubytków pomiędzy klepkami lub deskami.

Szpachlowanie powinno się wykonać po szlifie o gradacji 60-80. Kolejną operacją po wstępnym szlifowaniu jest polerowanie. Tą fazę pracy wykonuje się maszyną wolnoobrotową wyposażoną w krążek z siatki ściernej o przedziale gradacji od 120 do 220. Po skończonym cyklinowaniu podłoga, w zależności od rodzaju, powinna być pokryta nową warstwą lakieru, wosku bądź oleju.

Cyklinowanie jest zabiegiem trudnym, czasochłonnym i wymagającym bardzo dużej koncentracji i doświadczenia, gdzie drobny błąd może fatalnie odbić się na końcowym, całościowym efekcie. Oczywiście istnieje możliwość samodzielnie przeprowadzonego cyklinowania, wypożyczając maszynę szlifującą czyli cykliniarkę od firmy parkieciarskiej, jednakże wiąże się to z ryzykiem nieodwracalnego uszkodzenia podłogi.

Amatorskie wykonywanie tego typu renowacji jest wysoce niewskazane, bowiem w skrajnym wypadku może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Jeżeli jednak podłoga jest wykonana z drewnianych elementów i jej utrzymanie wydaje nam się rozwiązaniem zbyt kosztownym, możemy zawsze zdecydować się na alternatywę w postaci wykładzin z tworzyw sztucznych, które obecnie pod względem wzornictwa i walorów wizualnych stają coraz bardziej atrakcyjne. Zapoznać się z nimi możemy na robin-wykladziny.pl.