Żyć Dobrze

Co to jest poker?

Co to jest poker?

Przecież wszyscy wiedzą? Chyba jednak nie do końca. Ci, którzy grają - tak. Natomiast w stereotypowej opinii jest to gra, w której każdy dostaje po 5 kart, wymienia część z nich, wszystkie lub żadną i gdzie oszustwo i szemrane towarzystwo jest czymś oczywistym oraz nieodłącznym. Może tak było kiedyś, ale dziś jest to dalekie od prawdy. Więcej, pod pojęciem poker kryje się wiele różnych gier!

 

W opinii osób, które tym tematem się nie interesują, pokerem jest gra, która określana jest jako 5 Card Draw czyli pięciokartowy poker dobierany. Obecnie jednak jest już to gra niszowa. Obecnie króluje Texas Hold'em, gra która gości również na ekranach telewizorów.

Rzeczywiście, pierwszą, powszechnie graną odmianą pokera był 5 Card Draw. W latach trzydziestych ubiegłego wieku w USA zaczął cieszyć się większą popularnością 5 Stud (pięciokartowy), w którym pierwsza i ostatnia karta każdego z graczy były zakryte, zaś pozostałe widoczne dla wszystkich. Tę grę można obserwować w filmie "Cincinnati Kid" z 1965 roku ze Stevem McQuinem. Potem wersja pięciokartowa wyparta została prze odmianę z 7 kartomi, w którą nadal się gra. Koniec XX wieku to powolne zdobywanie popularności i w końcu dominacja odmian typu flop czyli z kartami wspólnymi wszystkich graczy,a więc przede wszystkim najpopularniejszego obecnie Texas Hold'ema oraz bardziej wymagającej Omaha.

Choć nie ma spisanych jednolitych zasad gry, to dziejszy poker - można tak powiedzieć - ucywilizował się. Niezwykle trudno jest oszukiwać, szczególnie przy kartach wspólnych. Nie ma już sytuacji znanych z westernów czy filmów gangsterskich, gdzie mając więcej pieniędzy można uniemożliwić rywalowi dokończenia rozdania, który to albo traci wszystko albo musi zapożyczyć się. Tego już nie ma. Poker nie jest szemraną grą, a fakt, że wielkie amrykańskie stacje telewizyjne (i coraz częściej europejskie) relacjonują ważne turnieje pokerowe, niech będzie na to najlepszym dowodem.

Popularność pokera, a Texas Hold'ema w szczególności, to zasługa internetu.

Możliwość gry o każdej porze dnia i nocy w zaciszu domowym, bez problemu ze znalezieniem partnerów i proste reguły Hold'ema - dzięki temu poker stał się dostępny dla wszystkich. Gra ma proste reguły, ale nie jest to zgadywanka lub zabawa typu "trafię, nie trafię". Nic z tych rzeczy. Matematyka, prawdopodobieństwo czy psychologia mają tu zastosowanie. Przyjmuje się, że wyniki zależą jedynie w 35% od czynnika losowego, a reszta to umiejętności. Jest jednak jedno istotne ale - w dłuższym okresie czasu, a to oznacza, że w kilku rozdaniach pech czy fart może być ważnym czynnikiem, jednak w perspektywnie większej ilości rozdań czy sesji to umiejętności stanowią o przegranych czy wygranych.

Na temat gry w pokera napisano naprawdę wiele książek, większość w języku angielskim, choć już można kupić np. polskie tłumaczenie jednej z najważniejszych pozycji - "Harrington on Holdem". Wydawane są czasopisma, np, "Bluff" oraz, najstarszy i największy, "Card Player", którego lokalne edycje ukazują się w kilkunastu krajach, w tym również w Polsce - "Card Player Polska". Książki są i dla początkujących i dla zaawansowanych, natomiast czasopisma wymagają już pewnego obycia. Jako że króluje teraz Texas Hold'em to większość książek i większość artykułów poświęcona jest tej odmianie.

Aby zrozumieć na czym to wszystko polega, najlepiej zagrać samemu.

Najpierw trzeba poznać zasady, które można znaleźć na polskich portalach pokerowych, jak np. PokerTexas czy PokerPortal. Potem trzeba znaleźć jakieś miejsce, gdzie można zagrać. Nie proponujemy, by od razu inwestować w grę pieniądze. Wszystkie serwisy pokerowe oferują grę za pieniądze wirtualne, tzw. Fun Money czy Play Money. Wejście do gry nic nie kosztuje, ale wygrana też jest wirtualna. Poza tym gra na wirtualne pieniądze nie odpowiada temu jak gra się na tzw. Real Money, ponieważ niczym nie ryzykując gracze często zagrywają irracjonalnie i wbrew wszelkim regułom oraz rozsądkowi. Nie będziemy proponować konkretnego serwisu - łatwo je znaleźć w internecie. Natomiast jeśli postanowisz spróbować swoich sił, to warto zajrzeć również na stronę PokerStrategy i zapoznać się ze strategiami pokerowymi, a przy okazji być może znaleźć odpowiednie miejsce do gry.

(pr)