Żyć Dobrze

Cypr – wakacyjny raj

Cypr – wakacyjny raj

Cypr Północny to kraj o niezwykłej historii i barwnej tradycji, urzeka swymi krajobrazami i przyciąga zabytkami. Jego powolny, sielski sposób życia, niewielka ilość turystów i często spotykane puste przestrzenie powodują, że tutaj czas zdaje się płynąć swoim własnym rytmem. Turyści uwielbiają tę część wyspy ze względu na łagodny klimat idealny do całorocznego wypoczynku, nieskażoną naturę i przepiękne złociste plaże.

 

Krystalicznie czyste morze, gdzie widoczność pod wodą sięga 30-40 metrów sprawia, że tutaj właśnie znajdują się idealne warunki do nurkowania i uprawiania innych sportów wodnych.

Cypr Północny położony jest na skrzyżowaniu dróg morskich z 3 kontynentów: Europy, Azji i Afryki, w odległości zaledwie 40 mil morskich od Turcji. Obszar wyspy zajmuje 3354 km2 , zaś linia brzegowa rozciąga się na 240 mil. Charakteryzuje się niezwykłą kombinacją przepięknych plaż, malowniczych nizin i niedostępnych gór.

Długie wybrzeże ograniczone jest łańcuchem górskim Besparmak („Pięć Palców") ciągnącym się na długości 160 km, z których największa to Góra Selvili (1023,21 m n.p.m.). Południowe stoki wzniesień pozbawione są roślinności, natomiast od strony północnej wzgórza porastają gaje oliwkowe, drzewa świętojańskie oraz roślinność typu makkia.

Niezwykła przyroda, nieskażona masowym ruchem turystycznym, stała się domem dla wielu unikatowych gatunków ptaków, jaszczurek, dzikich osłów, motyli oraz wielu rodzajów kwiatów, szczególnie orchidei i maków.

cypr północny kyreniaPodobnie jak wiele wysp Morza Śródziemnego Cypr ma bogatą historię. Przez wieki wyspa była dla wielu strategicznym miejscem. Starożytni Grecy, Egipcjanie, Rzymianie, Fenicjanie, Wenecjanie, Turcy i Anglicy zostawili tu swój ślad. Stąd dzisiaj wyspa jest niepowtarzalną mieszanką różnych kultur i tradycji, gdzie spotkać można wspaniałe rzymskie amfiteatry i wille obok bizantyjskich cerkwi i klasztorów czy zamków i twierdz z czasów krucjat.

Według danych statystycznych liczba ludności na Cyprze Północnym wynosi 264.000, z czego 55% żyje w miastach (Nikozja, Famagusta, Kyrenia, Guzelyurt i Iskele) lub okolicach podmiejskich.

 

Porady praktyczne

Waluta

Lira turecka (TRY); 1 PLN = 1,89 TRY; 1 USD = 1.57 TRY; 1 EUR = 2.20 TRY (stan na dzień 16.03.2011)

Język urzędowy

Językiem urzędowym jest język turecki,  ale praktycznie wszyscy mówią również po angielsku.

Banki

Sieć banków jest dobrze rozbudowana - nie ma problemów z wymianą i pobieraniem waluty z bankomatów. Praktycznie wszędzie można płacić za pomocą popularnych kart kredytowych.

Wiza

Obywatele Polscy nie potrzebują wizy, a jedynie ważny paszport lub dowód osobisty. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy do przodu od daty planowanego wylotu powrotnego.

Przepisy celne

Bez deklarowania można wwieźć dewizy o równowartości do 5000 USD. Bez cła wolno wwieźć 1 kg kawy, pięć litrów alkoholu i dwa kartony papierosów (400 sztuk). Przedmioty o wysokiej wartości (biżuteria, wartościowy sprzęt elektroniczny czy fotograficzny itp.) powinno się zadeklarować - zostaną one najprawdopodobniej wpisane do paszportu, dla zagwarantowania, że przedmioty te zostaną zabrane z kraju przy wyjeździe. Zakup, sprzedaż, posiadanie, handel oraz wywóz antyków są zabronione! Z Cypru Północnego wolno wywieźć przedmioty wartościowe (z wyjątkiem antyków), które zostały wpisane do paszportu przy wjeździe lub zakupione za legalnie wymienione środki. W przypadku podarunków wartość maksymalna wynosi 1000 $ łącznie.

Klimat

Cypr Północny leży w strefie klimatu umiarkowanego i charakteryzuje się ciepłymi, suchymi latami oraz łagodną zimą. Słońce świeci 300 dni w roku.

W sierpniu, najcieplejszym miesiącu lata, temperatura waha się pomiędzy 21 a 36 stopni C. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty, gdzie temperatura wynosi około 10 stopni C. Wszystko to sprawia, że Cypr Północny jest doskonałym miejscem na wypoczynek przez cały rok.

Czas

Cypr leży w strefie czasowej GMT+2. Przybysze z Europy Środkowej muszą więc przestawić zegarki poprzez dodanie jednej godziny. Różnica czasu obowiązuje przez cały rok.

Bezpieczeństwo

Kradzieże i przemoc na ulicach cypryjskich miasteczek praktycznie nie mają miejsca, ale mimo to zwracajmy uwagę na nasze bagaże, a bilety lotnicze, paszport i większe ilości pieniędzy zostawiajmy w hotelowych sejfach. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do cudzoziemców, w szczególności do turystów.

Woda

Zdaniem mieszkańców i władz Cypru woda wodociągowa nadaje się do picia, bezpieczniej jednak będzie spożywać wodę mineralną lub przegotowaną. W wodzie z kranu lub hydrantów nie należy również myć owoców przeznaczonych do bezpośredniego spożycia.

Elektryczność

Napięcie wynosi 220V. W większości miejsc znajdują się niestandardowe, prostokątne angielskie gniazdka elektryczne, dlatego niezbędny jest adapter. Można go z reguły wypożyczyć w hotelowej recepcji lub kupić, np. w sklepie wolnocłowym zaraz po przylocie.

Transport publiczny

Transport publiczny składa się z miniautobusów i autobusów, które kursują codziennie między wszystkimi miastami i większymi wsiami. Komunikacja miejska jest bardzo tania. Szybkim, tanim i niezawodnym środkiem transportu są tzw. service taxi - taksówki wieloosobowe. Kursują one między miasteczkami mniej więcej co pół godziny, kurs można zamówić z hotelu lub poprzez odpowiednie biuro. Można podróżować również zwykłą taksówką - cenę przejazdu ustala się wtedy przed wyruszeniem w drogę.

Telefon

W większości hoteli istnieje możliwość zatelefonowania do Polski z pokoju hotelowego. Należy jednak pamiętać, że jest to usługa zazwyczaj kilkukrotnie droższa niż dzwonienie spoza hotelu. Karty telefoniczne do publicznych telefonów można zakupić w każdym urzędzie pocztowym lub w centrum miasta.

Apteki

Apteki znajdują się praktycznie w każdym mieście i większej wiosce. Są one zazwyczaj otwarte w godzinach 08:30 - 18:00. Turecka nazwa apteki to Eczane.

Zakupy

Na Cyprze Północnym zakupić można niepowtarzalne kolekcje tureckiej ceramiki, wspaniałe wyroby z delikatnego jedwabiu, poduszki, miedź, brąz i wyroby z onyksu. Dla osób ceniących gwarancję i jakość polecamy zakupy w licencjonowanych sklepach. Sklepy w okresie letnim otwarte są między 8:00 a 13:00 oraz między 16:00 a 20:00. Rynki i bazary są otwarte przed porą lunchu (najczęściej od 06:00 do 14:00). W środę po południu sklepy są nieczynne. Inaczej jest tylko w ośrodkach turystycznych. Wszystkie urzędy państwowe, w tym poczty, otwarte są tylko do wczesnego popołudnia.

Fotografowanie i filmowanie

Nie wolno fotografować terenów i urządzeń wojskowych - dotyczy to zwłaszcza obszaru przy linii demarkacyjnej. Za filmowanie i fotografowanie obiektów muzealnych pobierana jest zwykle opłata. W muzeach zabronione jest używanie lamp błyskowych.

Meczety i obiekty sakralne

Do większości obiektów (w tym meczetów) turyści mogą wejść bez problemu, ważny jest jednak stosowny strój przy zwiedzaniu obiektów sakralnych (szczególnie meczetów) - ramiona i kolana powinny być zakryte. Wiele świątyń prowadzi wypożyczalnie odpowiednich okryć i może się zdarzyć, że osoba, która zlekceważy nakaz, nie zostanie wpuszczona. Odwiedzając meczet, należy też koniecznie zdjąć buty przy wejściu. Choć tolerancyjnych cypryjskich muzułmanów cieszy zainteresowanie ich kulturą, aby się nie narazić, najlepiej unikać zwiedzania meczetów w porach nabożeństw i modlitw.

Wynajem samochodu

Na Cyprze Północnym istnieje możliwość wypożyczenia samochodu. Wypożyczalnie znajdują się w miastach oraz przy hotelach. Koszt wynajmu średniej klasy samochodu wynosi od ok. 27$ za dzień. Ze względu na stan dróg (poza głównymi) najlepiej wypożyczyć auto z napędem na 4 koła, orientacyjny koszt wynajmu takiego auta wynosi 34$ za dzień. Należy pamiętać, że na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny. Aby móc wypożyczyć samochód, należy mieć ukończone 21 lat oraz posiadać ważne prawo jazdy - polskie lub międzynarodowe. Obowiązkowo należy zapinać pasy bezpieczeństwa. Nie wolno prowadzić pod wpływem alkoholu, rozmawiać przez komórkę w trakcie jazdy oraz umieszczać dzieci poniżej 5. roku życia na przednich siedzeniach. Wynajętym na terenie Północnego Cypru samochodem nie można przekroczyć granicy, nie zezwala na to bowiem rząd grecki. Agencje wynajmu znajdują się na przejściach granicznych. W takim wypadku jednak należy wykupić kolejne ubezpieczenie, albowiem ubezpieczenia zakupione na północy nie są ważne.

Przekraczanie „Zielonej Linii"

W 2003 roku granice między północną a południową częścią Cypru zostały otwarte i od tego czasu istnieje możliwość przejścia między dwoma częściami wyspy. Chętni do przekroczenia granicy muszą na granicy Cypru Północnego uzyskać opieczętowany formularz pozwalający na przekroczenie granicy. Potrzebny będzie również paszport lub dowód osobisty. Należy pamiętać, że przez granicę zabronione jest przenoszenie towarów o wartości ponad 80 EURO. Najbardziej popularne przejście graniczne w północnym Cyprze znajduje się w Nikozji i znane jest jako Ledra Palace.

Placówka dyplomatyczna i konsulat Ambasada RP

12-14 Kennedy Ave., Office 302
1087 Nicosia lub P.O. Box 22743 1523
Nicosia
tel. (00357 22) 753784, 753517
fax. (00357 22) 751981
e-mail: polamb@cytanet.com.cy

Wydział Konsularny

3 Diagorou Str., Office 202
1097 Nicosia lub P.O. Box 22743 1523 Nicosia
tel. (00357 22) 668415, 668417
fax. (00357 22) 668419
e-mail: poland@logos.cy.net