Żyć Dobrze

nowe zamienniki

Części samochodowe nowe czy zamienniki?

Na samochód składa się ogromna ilość mniejszych i większych, lecz tak samo istotnych elementów, bez których nie ma mowy o poprawnym działaniu mechanizmu. Niestety, każdy kierowca prędzej czy później będzie musiał stanąć przed koniecznością zakupu części zamiennych. Dobrze, jeżeli niektóre naprawy można odłożyć w czasie, zebrać odpowiednią ilość pieniędzy, rozejrzeć się w ofercie firm sprzedających części itd. Jednak najczęściej usterki pojawiają się w niespodziewanym momencie i trzeba szybko oddać pojazd do naprawy. Wtedy pojawia się dylemat: części oryginalne a może zamienniki? Które rozwiązanie jest lepsze?

 

Części oryginalne

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o zaletach płynących z tego rozwiązania. Produkuje się je zgodnie z wymogami konkretnego producenta, przechodzą rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa. Nie ma ryzyka, że oryginalna część nie będzie pasować do pojazdu. Oryginalne części służą dłużej niż zamienniki. W czasie trwania gwarancji zaopatrywanie się w nie może się okazać opłacalne - niektóre firmy po dopatrzeniu się zamienników w pojeździe mogą zwyczajnie nie podjąć się naprawy usterki w ramach serwisu gwarancyjnego. Zakup elementów oryginalnych to zdecydowanie najprostsze, najbardziej bezpieczne i komfortowe rozwiązanie. Niestety, jednocześnie jest to najdroższa możliwa opcja, co skutecznie zniechęca wielu kierowców. Dodatkowo w przypadku niektórych części może się okazać, że ich koszt jest kilkakrotnie wyższy niż zamienników, które tak naprawdę niewiele się różnią.

Czym są zamienniki?

Najkrócej mówiąc to części samochodu identyczne z oryginalnymi. Nie są jednak sygnowane logiem producenta konkretnego pojazdu, a wytwarzane przez inną, niezależną firmę. Ich zaletą jest fakt, że najczęściej są tańsze od oryginałów. Ale z drugiej strony nie zawsze dorównują im jakością. To nie reguła, czasami zdarza się, że firma produkująca dany zamiennik dostarcza również części koncernom samochodowym. A to oznacza jakość taką jak w przypadku oryginalnej części. Pytanie tylko, jak rozpoznać dobry zamiennik?

 

Jeżeli auto jest objęte gwarancją, warto się upewnić czy zastosowanie konkretnego zamiennika nie naruszy jej zasad. Zamienniki należy kupować tylko w sprawdzonych miejscach. Transakcja bez paragonu, faktury, gwarancji i certyfikatu nie wchodzi w grę. Aby stwierdzić, czy dany zamiennik będzie pasować do samochodu, warto go porównać z oryginalną, zużytą częścią. Podobny wygląd to nie wszystko. Poszczególni producenci korzystają z różnych materiałów, stąd mogą się pojawić różnice w konstrukcji. Trzeba zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju otwory, gwinty i wielkości poszczególnych płaszczyzn. Warto w tej kwestii skonsultować się ze sprzedawcą lub mechanikiem. Wykwalifikowani specjaliści zawsze doradzą najlepiej i rozwieją wszelkiego rodzaju wątpliwości. Przed zakupem warto dodatkowo zapytać o możliwość zwrotu zamiennika, tak na wszelki wypadek. Ceny zamienników są różne. I nie ma w tej kwestii zasady, które lepsze - najtańsze wcale nie oznaczają najgorszych. A te najdroższe, zbliżone kosztem do części oryginalnych, niekoniecznie muszą się sprawdzić najlepiej. Tu również najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc sprzedawcy.

Części oryginalne to bezpieczny zakup gwarantujący wysoką jakość części. Z drugiej strony zakup zamiennika może przynieść kierowcy podobną satysfakcję z użytkowania oraz oszczędności finansowe - wystarczy nabyć najlepszy zamiennik. W tej kwestii najlepiej skorzystać z pomocy dobrych firm mających w swojej ofercie części zamienne. Można je znaleźć na PKT.pl - spis sklepów z częściami do samochodów.

Reklama