Żyć Dobrze

Czkawka – co robić?

Czkawka – co robić?

Coś sprawia, że przepona zaczyna - wbrew nasze woli - reagować skurczami, które czasami wywołują kłopotliwy odgłos. Wiadomo, że niektóre pokarmy i napoje mogą powodować tę reakcję, na przykład pity w nadmiarze alkohol czy napoje gazowane.

 

Łapie nas w najmniej spodziewanych - a także najmniej sprzyjających - momentach... męcząca czkawka. Wyobraźmy sobie, że mamy właśnie wygłosić toast na weselu albo przedstawić prezentację swojego projektu szefowi i współpracownikom. W takiej sytuacji przydadzą się dyskretne sposoby powstrzymania lub kontrolowania czkawki. Jedni proponują delikatny ucisk, drudzy wypicie szklanki wody. Istnieją też inne sposoby - niektóre wymagają dużej odporności psychicznej ze względu na swą oryginalność i śmieszność. Warto spróbować różnych metod - któraś zapewne pomoże.

Może w to nie uwierzysz, ale niektórzy ludzie miewają czkawkę, która trwa kilka dni. Jeśli przydarzy ci się coś takiego, lekarz zapewne będzie chciał znaleźć przyczynę. Może chodzić o jakiś problem dotyczący układu nerwowego albo o choroby przewodu pokarmowego. Zdarza się, że czkawka towarzyszy zabiegom chirurgicznym w jamie brzusznej. Możesz mieć podrażniony żołądek albo jakąś infekcję. Lekarz może przepisać ci środki uspokajające - na przykład chloropromazynę lub haloperidol (jeżeli inne sposoby nie działają). Leki te pomogą zmniejszyć wrażliwość przepony.

 

Jak pozbyć się czkawki?

  • Uciskaj wnętrze dłoni kciukiem drugiej ręki - im mocniej, tym lepiej. Albo ściskaj kciukiem i palcem wskazującym poduszkę kciuka drugiej ręki. Niewygoda czy lekki ból, jaki przy tym poczujesz, "rozproszą" twój układ nerwowy i mogą pomóc przerwać uporczywą czkawkę. No i duży plus - możesz stosować te metody bez zwracania na siebie uwagi, na przykład trzymając dłonie pod stołem.
  • Zaczerpnij głęboko powietrza i wstrzymaj oddech. Lekkiemu wzrostowi stężenia dwutlenku węgla w płucach towarzyszy rozluźnienie przepony.
  • Jeżeli możesz wyjść na kilka minut na przykład do toalety - włóż palce do uszu na 20-30 sekund. Albo naciśnij miękkie miejsca tuż za małżowinami usznymi. W ten sposób wysyłasz uspokajający sygnał poprzez nerw błędny, który łączy się z okolicą przepony.
  • Kiedy nikt nie patrzy - pokaż język! Wyciągnij go mocno - to ćwiczenie znane jest śpiewakom i aktorom. W ten sposób prowokujesz struny głosowe do otwarcia się, co pomaga swobodniej oddychać i wytłumia skurcze powodujące czkawkę.
  • Złóż ręce w "miseczkę" i przyłóż je do ust i nosa - ale oddychaj normalnie. W ten sposób zwiększasz nieco stężenie dwutlenku węgla w płucach, co rozluźnia przeponę.
  • Weź szklankę wody i wypij 9-10 szybkich, niewielkich łyków. Kiedy przełykasz, rytmiczne skurcze przełyku mogą zlikwidować skurcze przepony.
  • Jeśli zdołasz - spróbuj, pijąc wodę, zatkać sobie jednocześnie uszy. Zatkaj uszy palcami i pij przez słomkę. W ten sposób łączysz dwa działania: połykanie i ucisk na nerw błędny.
  • Silny kwaśny smak nie tylko wykrzywi ci twarz, ale może także przerwać atak czkawki. Odkrój gruby plaster cytryny i postaraj się go żuć.
  • Wypij łyżeczkę jabłkowego octu winnego. To niezbyt przyjemne, ale jeśli uda ci się przełamać opór kubków smakowych - może pomóc. Inną metodą o podobnym działaniu jest ssanie kiszonego ogórka albo picie soku z kiszonych ogórków.
  • Wielu ludzi twierdzi, że znakomitym sposobem na czkawkę jest długi, namiętny pocałunek. Warto spróbować - jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. Uważaj tylko, żeby wybrać właściwego partnera do tej kuracji...
  • Zjedz dużą łyżkę czegoś gęstego i bardzo słodkiego - na przykład masła orzechowego. Cały proces żucia, przełykania i usuwania resztek z języka ma uspokajający wpływ na zaburzony sposób oddychania.
  • Znakomita kuracja - duży wafel lodów. Zimno, połykanie i przyjemna przerwa w zwykłych czynnościach także pomogą uspokoić przeponę.

Artykuł pochodzi z serwisu Sekrety Zdrowia